probleme gat

20-05-2009
mithy
Nu este medic/terapeut
mithy
buna ziua dl doctor.de vreo luna jumatate am probleme cu gatul. am luat mai multe tratamente cu zinat si ketoprofen, apoi penicilina injectabil.am facut exudat la o clinica particulara mi a iesit negativ si aslo 120 iar la spitalul slatina pozitiv doctoru mi a zis ca as avea o ciuperca azi mi au venit rezultatele dar nu le am luat personal ca eram plecat si din ce mi au comunicat telefonic parintii mei mi s a prescris hexoralette, vitamina a parca dicarbocalm?? si inca ceva 10 zile.cum aflu precis apelez la bunatatea dvs pt un sfat.vreau sa va intreb ceva am inteles ca recidivele d amigdalita pot cauza reumatism articular acut.pana acum nu am facut moldamin se impune la aslo 120?ce alte investigatii pot face sa vad daca am facut acest reumatism?deocamdata nu am umflate dar simt dureri de maini si picioare.va multumesc, cu stima!
8 comentarii
0
21-05-2009, ora 08:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU cred ca se pune problema de reumatizm.. deoarece.. problema din gat poate sa aiba alta origine decat microbiana!
o infectie faringiana cu microbi( strepto-stafilococ) cedeaza la tratament cu antibiotic.
daca ati facut..tratament dupa tratamen.. si simptomele nu cedeaza.. este posibil sa aveti o inflamatie a mucoasei faringiene.. NE microbiana.
Va recomand sa NU mai luati antibiotic decat daca faceti febra cu puroi pe amigdale!
daca e febra cu rosu in gat.. poate fi virala.. si nu cedeaza la antibiotic.
Nu luati antiinflamatoare care pot provoca o reactie gastrica..
e posibil ca faringita sa fie intretinuta de un reflux gastroesofagian.
Ca si Antiinflamator va recomand EURESPAL 3 pe zi.
Multa gargara, Tantum verde si Voseptol tab de supt.
Unregim alimentar strict!
fara RECE< ACRU, ACIDULAT!!
0
21-05-2009, ora 16:43
mithy
Nu este medic/terapeut
mithy
Va multumesc pt promptifudinea dvs si pacat ca nu sunteti mai aproape ca la dvs.as fi venit direct.inca nu m am intors acasa sa vad reteta dar ce ma sperie e ca dupa ce ca simt gatul mereu uscat si care ma jeneaza, cand inghit aud ca un fel de zgomot in ureche si cateodata mici intepaturi.
0
24-05-2009, ora 16:20
mithy
Nu este medic/terapeut
mithy
Buna ziua dl doctor valeriu.aseara am ajuns acasa si am vazut reteta si daca inteleg eu..diagnosticul e stomatofagita..sau stamatofaringita micotica sau..mixta.Mi s au prescris pt 10 zile, flucomin 1 pe zi, dicarbocalm 2-3 pe zi.decasept 3 pe zi, vitamina A de2 ori a cate 20 picaturi pe zi si hexoralette spray de 3 ori pe zi.As avea si eu unele intrebari:1.flucominul acesta e pt ceva grav ca am vazut ca in prospectul lui are indicatii pt cei cu SIDA si cu meningita?
2.nu sunt prea multe medicamente tinand cont ca anterior am mai luat zinnat si apoi penicilina injectabil?
3.administrarea vitaminei A fara alte vitamine nu are efecte adverse?
Va multumesc si sunt cu adevarat surprins ca in ziua de azi mai sunt OAMENI ca dvs si mai ales si doctori care doar la atentii se uita la pacienti!
0
24-05-2009, ora 16:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul este corect.. si trebue sa.l faceti integral si comlet !
0
25-05-2009, ora 19:40
mithy
Nu este medic/terapeut
mithy
buna ziua.revin cu o intrebare picaturile de vitamina A substanta aceea uleioasa eu le inghit..am auzit o cunostinta ca se poate lua nazal.problema ca persoana care mi a luat reteta de la medicul orl nu a retinut modul d administrare.sa continui sa le iau oral?este acelasi efect?va multumesc
0
25-05-2009, ora 19:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si pe nas.. au acelas efect..+ efectul de tratament a mucoasei nazale si rinofaringelui!
pune in nas.. 5 pic din 4 in 4 ore !
0
25-05-2009, ora 20:42
mithy
Nu este medic/terapeut
mithy
VA multumesc!multa sanatate!asta si pt ca de sanatatea dvs. depinde si sanatatea noastra!
0
30-12-2011, ora 16:25
marius mocanu
Nu este medic/terapeut
marius mocanu
..ziua cred ca si eu am o asemene problema numa ca...eu cand intorc gatu intr-o parte sau in amindoua parti imi pocneste..sau cand il las in jos si il dau intr-o parte tot imi pocneste nar nu stiu daca este muschi sau altceva
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.