probleme dupa operatia de cataracta

20-05-2009
doaualex
Nu este medic/terapeut
doaualex
bunicul meu in varsta de 74 ani, a facut operatie de cataracta si in urma acesteia a ramas cu o durere cumplita de cap. A facut tomograf, control neurologic, tratament ocular, dar nici o schimbare. daca cnv a avut aceleasi probleme si lea rezolvat sami dea si mie un raspuns. astept raspuns va multumesc
2 comentarii
0
20-05-2009, ora 22:45
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Cat timp a trecut de la interventie? As recomanda un tratament cu antiinflamatorii nesteroidiene, 3 tb Ketonal pe zi sau Ketorol 3 tb pe zi, 7 zile, daca existe probleme cu stomacul in antecedente, se va administra seara -1 tb de ranitidina; daca durerea este persistenta( ar putea fi secundara anesteziei????, ce fel de anestezie s-a facut???), se pot administra corticosteroizi pe cale orala; numai bine
0
21-03-2010, ora 20:46
andravla
Nu este medic/terapeut
andravla
Bunica mea in varsta de 79 de ani a fost operata de cataracta in urma cu 4 zile.Dupa indepartarea pansamentului de la ochiul operat vede relativ bine doar ca vede obiectele doar in culorile mov si galben.As dori sa stiu daca este o situatie tranzitorie sau nu si ce este de facut?Ca patologie asociata are diabet zaharat de tip II.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.