probleme din cauza menopauzei precoce ?

06-05-2011
pirika
Nu este medic/terapeut
pirika
Am 48 ani, menopauza de 9 ani, am un CIII recidivat (octombrie 2010 = CIII, dupa tratament = CII si aprilie 2011 = CIII ). Mi-am refacut analizele la 2 laboratoare si sunt putin diferite. VA ROG sa-mi explicati care sa le consider reale, si cam ce inseamna toate astea. La cabinet nu mi s-a explicat nimic. In decembrie 2010, la COLPOSCOPIE a iesit: zona de metaplazie scuamoasa cu epiteliu slab aceto-alb, la cm 3 o zona de leucoplazie, impregnare slaba cu iod.
Analizele din aprilie 2011 sunt:
- Laboratorul cabinetului privat: CIII, flora grad II-III, Munchen IIc, atrofie, distrofie, LSIL, Gardnerela, HPV, displazie epit. simpla pana la moderata pe fond atrofic.
- Laborator BIOCLINICA: CIII, ASCUS, posibil modificari reactive epitelial (celule epiteliale scuamoase predominant intermediare si parabazale etalate izolat si in placarde; celule epiteliale metaplazice de tip scuamos matur si mai ales imatur, cu nuclei inegali, unii mariti in volum, hipercromi, contur nuclear relativ regulat; celule de paracheratoza; granulocite neutrofile in numar redus, histocite putine, citoliza moderata, flora cocica).
Mai mentionez ca am dureri destul de mari la contact, la eco vaginal atrofie, nimic altceva.
Sunt foarte derutata, va rog sa ma ajutati!
1 comentarii
0
08-05-2011, ora 16:12
pirika
Nu este medic/terapeut
pirika
completare titlu: probleme citologice
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.