probleme digestive sau...?

27-01-2012
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
Buna ziua, ma confrunt de ceva timp cu o probleme foarte jenanta, eman in permanenta miros de fecale, practic scap mereu cantitati foarte mici de gaze( nu simt decat mirosul nu si nevoia de a merge la baie). Nu am niciun fel de probleme cu stomacul sau colonul, am incercat tot felul de diete, nimic nu modifica starea acesta, inafara de stres si zahar care agraveaza considerabil problema. De 3 ani merg pe la medici si cu toate tratamentele alopate/homeopate/acupunctura nu am reusit sa remediez situatia. Orice sfat este binevenit. Nu va pot spune in cuvinte situatiile prin care am trecut si trec in continuare.Atacurile de panica, umilinta si depresiile m-au terminat. va rog din suflet, daca aveti vreo idee lasati mesaj.
71 comentarii 12 3 Înainte ›
0
27-01-2012, ora 12:12
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere.
Daca emani permanent miros de fecale asta inseamna ca ai probleme cu intestinul poate nu la nivel morfologic [la examinarea radiologica sau endoscopica nu se observa leziuni anatomice] insa evident ai o problema la nivelul functional al intestinului.
Din punctul meu personale de vedere sunt 2 probleme
1. o alterare a sistemului enzimatic intestinal sau o insuficienta a pancreasului exocrin care asigura metabolizarea glucidelor[acestea nefiind digerite sunt mediul di producere a gazului prin procesul de fementatie] la care se adauga probabil si o dispepsie colonica care asigura gazului produs prin fermentatia glucidelor mirosul carateristic de fecale
2. o alterare a tonusului sfincterului anal
0
27-01-2012, ora 13:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ia o saptamana probiotice (1 inainte de mese, cu 20 de minute-adica 3/zi, sau numai 1 pe zi daca cumva te constipa) si evita complet lactatele si legumele, fructele crude. Revino cu rezultatul.
Stai linistita, orice se poate repara daca aflii cauza punctuala.
Intre timp incearca sa eviti stresul, sa faci chiar psihoterapie daca e cazul, colonul si digestia reactioneaza repede la stres.
Desigur ca niste analize complete sugerate de un gastroenterolog nu sunt in plus (coproparazitologic, test de digestie, tot din scaun, amilaze, lipaze, etc din sange, ecografie abdomen superior si pelvis, eventual colonoscopie)
Sanatate!
0
27-01-2012, ora 13:34
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
repet de 3 ani o armata de medici nu si-a dat seama ce poate fi. am luat probiotice cu carul fara cel mai mic rezultat. am analize perfecte, nu am paraziti sau alte probleme, nu sunt balonata, pot sa manac orice,
gazele normale le simt si le pot controla, doar ca eman permanent miros fara sa simt 'presiune', nevoia de a merge la baie.
Andidarie imi poti spune daca sunt analize speciale cele pt pancreas (mi-a sugerat cineva ca ar fi asta dar nu mi-a zis si ce anume masuri sa iau), si macar orientativ daca exista tratament? nu am nascut, sunt si tanara nu as avea dc sa am probleme cu sfincterul... ma termina profesional situatia aceasta...multumesc mult de mesaje
0
27-01-2012, ora 14:18
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de plecare.
Un punct de plecare in algoritmul diagnostic ar fi analiza materiilor fecale.
Cu cuvinte simple la analiza materiilor fecale se pot gasi resturi nemetabolizate si in functie de natura acestor resturi [lipide, proteine, glucide] se poate stabili care lant enzimatic este deficient.
Aparatul digestiv este un sistem reflex adica daca cavitatea ucala este stimulata este stimulat si esofagul apoi stomacul.
Cu cuvinte simle in urma stimularii orale [gura] se formeaza unde peristaltice in tot tractul digestiv [ incepind de la faringe pina la orificiul anal], deci in cazul fricii care activaza sistemul nervos simpatic care genereaza miscarile peristaltice [unde peristaltice] chiar daca nu le constientizezi deci aceste unde peristaltice provoaca deschiderea orificiului anal.
0
27-01-2012, ora 14:30
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, proba de digestie, lipaze, amilaze.
0
27-01-2012, ora 15:24
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
ok, multumesc!, la urmatoarea vizita la medic o sa o rog sa imi dea trimitere pt analize pt lipaze si amilaze sper sa reusesc. multumesc mult
0
27-01-2012, ora 15:43
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
si da aveti dreptate cu frica, stresul agraveaza considerabil situatia
0
27-01-2012, ora 16:07
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
inca un lucru, pt analiza materiilor fecale ce analize anume trebuie sa cer?
0
27-01-2012, ora 16:10
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Proba de digestie.
cere si coproparazitologic/coprocultura, daca ai posibiltatea.
0
27-01-2012, ora 16:59
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
nu sunt asa scumpe, nu e problema. nu mi-a iesit la nicio analiza copro. nimic, numai din sange a gasit acum 2 ani giardia si toxoplasma si am facut tratament. nu aveam simptome specifice si nici dupa tratament nu a influentat problema pe care inca o am. va multumesc pt informatii !
0
27-01-2012, ora 17:05
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sa revii cu rezultatul, ma gandesc ca poate totusi ai vreo alergie sau intoleranta alimentara, in aceste cazuri se acumuleaza constant cantitati de hidrogen. Urmareste constanta ce manaci, scaunul, tot ce tine de digestie.
0
27-01-2012, ora 17:13
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
am tinut la indicatiile medicilor si mai departe asa cum m-am informat eu, diete si am eliminat din alimentatie pe rand diferite produse. singurul care agraveaza (provoaca senzatia falsa de a iesi afara, presiune dureroasa pe anus si mirosul mai intens ) a fost zaharul ( ciocolata, produsele de cofetarie). eu mananc mancare gatita, produse mai cumpar de la tara, nu mananc junk food, si am mereu pofta de cruditati, consider ca e un regim sanatos...
0
27-01-2012, ora 17:30
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Carbune medicinal dupa mese ai folosit?
0
27-01-2012, ora 17:42
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
am folosit, inclusiv homeopat si nu face nimic. cu toate ca nu sunt balonata, nici burta umflata
0
27-01-2012, ora 18:57
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pana la urma, ai numai senzatia de vanturi sau chiar ai?
Sigur nu ti se pare doar ca emani ceva?
0
27-01-2012, ora 21:02
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
eu nu simt nimic, doar mirosul, si nu mi se pare imi "confirma" atatea persoane..zilnic
0
28-01-2012, ora 16:33
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Buna ziua !
S-ar putea ca mirosul pe care il simtiti sa vina din piele sau, am intalnit persoane care aveau aproximativ aceeiasi problema dar la care mirosul emana direct din stomac ! In ambele cazuri s-ar putea sa fie vorba de o steatoza hepatica pe care organismul o compenseaza in acest fel pt a se detoxifia ! Incercati un consult la un medic naturist competent care poate face si diagnostic - iridologie, reflexodiagnostic, bioterapeut recunoscut, in aceasta ordine recomand !
Tratamentul l-as vedea tot naturist si anume dietoterapie, fitoterapie, detoxifiere (post, clisme, sauna, suplimente naturale ). Inainte de toate insa trebuie excluse cauze banale cum ar fi tratamente medicamentoase (de orice natura) sau obiceiuri alimentare nesanatoase ( sunt oameni care consuma zilnic 2-3 oua, de exemplu, exces de cafea etc ) !
Sper sa va gasiti cauza si leacul !
0
28-01-2012, ora 17:59
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
da stiu ca multi emana prin transpirate sau prin respiratie, nu e cazul meu. cum am mai spus analizele sunt curate nu am steatoza, am tinut diete, am facut detox am luat suplimente cu carul.. si nimic
0
28-01-2012, ora 19:01
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Am uitat sa spun in primul mesaj ca pentru atacurile de panica trebuie obligatoriu sa urmati un tratament medicamentos, cu atat mai mult cu cat simptomul se reduce semnificativ in perioadele fara stres ! As sugera o cantitate mica de paroxetina, cu sau fara un sedativ diurn (medazepam- Rudotel), da incredere in sine si este si anxiolitic !
Este posibil ca de fapt asta sa fie unica problema (cea psihica) si sa fie somatizata astfel !! Daca nu asta este cauza, veti castiga oricum o stare buna si timpul necesar pentru alte investigatii si gasirea tratamentului potrivit !
Deci neaparat consult psihiatric..zic !

Sanatate !
0
30-01-2012, ora 19:36
catalin091
Nu este medic/terapeut
catalin091
aceasi problema o am si eu de 5-6 ani si nu am gasit solutie. daca gasesti ceva te rog mult sa imi spui si mie
0
30-01-2012, ora 19:58
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
nu ma descuraja!
0
30-01-2012, ora 20:01
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Intreb, desi ai spus ca ai facut mai multe investigatii: control proctologic ai facut? Eventual o rectoscopie? Poate e vorba de hemoroizi interni mai mari, sau alte formatiuni benigne care nu permit rectului si anusului sa se comporte normal, etans.
0
30-01-2012, ora 20:04
catalin091
Nu este medic/terapeut
catalin091
nu te descurajez si eu incerc sa rezolv sunt in aceasi situatie.mi-a gasit acum o hernie ombilicala si sar putea de acolo sa fie problema.ma duc vineri iar la analize si te anunt daca e asa
0
30-01-2012, ora 20:05
catalin091
Nu este medic/terapeut
catalin091
nu am facut
0
30-01-2012, ora 20:07
catalin091
Nu este medic/terapeut
catalin091
daca gasesti ceva te rog sa imi spui si mie
0
30-01-2012, ora 20:15
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
investigatii invazive au refuzat medicii sa faca pt ca nu le-au considerat necesare pt ca nu am simptome grave de exemplu sangerari, dureri, mancarimi, fisuri, diaree, si nu am varsta necesara pt a avea complicatii.. momentan sunt pe cont propriu si incerc sa rezolv cum pot si cu informatiile dvs.
0
30-01-2012, ora 20:54
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Controlul proctologic, rectoscopia mai precis, nu este o metoda invaziva si, mai mult, nici nu cred ca e necesara vreo pregatire prealabila gen purgatie, asa cum se face la colonoscopie. E un simplu control ce dureaza 2 minute. Oricat pare de ciudat, nu ai de ce sa te jenezi de asa ceva, e ceva de rutina la proctolog/gastroenterolog. Mi-e greu sa cred ca avand o problema, daca nu invalidanta, sigur cu afectare a calitatii vietii, medicul nu indica asa ceva. Pana la urma poti cere si gata. Fii sigura/sigur ca vei gasi cauza numai investigand INCLUSIV local si, astfel, eventual solutia.
0
30-01-2012, ora 21:53
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
ba da trebuie pregatire, mai intai o sa fac analize si daca nici atunci nu apare nimic rectoscopia e urmatorul pas :(
0
15-02-2012, ora 16:21
papuss
Nu este medic/terapeut
papuss
analizele sunt bune... valori normale. la proba de digestie au iesit : fibre musculare, amidon si fibre vegetale foarte rare, in rest e bine..
0
15-02-2012, ora 16:27
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Fa rectoscopie! Mergi la gastroenterolog si daca tot esti la consultatie si programare intrebi daca trebuie pregatire. Logic, ai ceva functional, local, nu musai de digestie cat de controlul sfincterului.
Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns
71 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Distorsiunile olfactive apărute la pacienții cu COVID-19: care sunt diferențele dintre parosmie și fantosmie?
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  •