probleme de vertij

04-01-2014
evelina1313
Nu este medic/terapeut
evelina1313
am o spondiloza (sau hernie de disc cervicala) artrita la mana si umarul drept, iar degetul arataor de la mana dreapta nu prea il pot indoi, in curand voi face un rmn pt ca in ultima vreme am avut unele probleme mai mari dar de cateva zile ma confrunt cu ameteli, vertij si senzatia de (nu stiu precis cum sa ii spun) corpul meu parca tinde sa o ia spre dreapta, mentionez ca am si o mica probleme orl dar la urechea stanga, pana fac rmn (sunt programata cam demult) as dori sa imi spuneti ce pot face mai ales ca incep serviciul dupa mica vacanta de sarbatori, va multumesc cu respect
8 comentarii
0
05-01-2014, ora 00:59
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Până va faceţi investigaţiile, vă rugăm să ne daţi mai multe detalii. O parte din simptome, pot fi asimilate cu spondiloza şi pe moment, efectele ei le puteţi atenua cu Infuzie din flori de coada şoricelului ( o lingura la o cana de apa); se bea câte 3 căni pe zi, cu înghiţituri rare; prima cana se va consuma dimineaţa, înainte de micul dejun. Pentru vertij, trebuie sa mai ştim dacă mai suferiţi şi de alte afecţiuni, trebuie identificat tipul vertijului, cauzele care l-au creat si faza exactă în care se afla. Ne-ar prinde bine să cunoaştem toate simptomele:
- senzaţie de leşin si chiar pierderea cunoştinţei;
ameţeală la ridicarea din pat
infecţii, febră
- slăbiciune;
- confuzie;
- oboseala;
- tulburări de echilibru;
- cefalee (durere de cap);
- dureri oculare, tulburări de vedere şi chiar pete albe sau pete luminoase pe care persoana cu vertij le percepe;
- uscăciunea gurii;
- afectarea auzului si chiar sunete diverse;
- palpitaţii si dureri în piept;
- vărsături;
- dureri si crampe abdominale.
Vă rugăm să ne ţineţi la curent pentru o cât mai eficientă reţetă personalizată.
0
05-01-2014, ora 11:41
evelina1313
Nu este medic/terapeut
evelina1313
multumesc mult pt promptitudinea cu care a-ti raspuns, sa raspund intrebarilor dvs
nu am senzatii de lesin, sau ameteli la ridicarea din pat
nu am slabiciune febra confuzie dureri oculare
nu am varsaturi crampe abdominale
am facut investigatii la inima si functioneaza bine, nu am osteoporoza
afectarea auzului pe partea stanga hipoacuzie de acum ceva ani

dar am
cefalee, dureri de cap mai ales la ceafa si pe partea dreapta
am tulburari de echilibru pe partea dreapta
multumesc mult si va doresc un an nou cu impliniri
0
05-01-2014, ora 12:54
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Concluzionez în urma răspunsului dumneavoastră că rămâne ca factor declanşator spondiloza cervicală sau creşterea tensiunii in urechea internă. Până la un consult de specialitate, vă poate ajuta un tratament naturist cu efecte de fluidizare a sângelui, vasodilatator, antiinflamator, antidepresiv, antioxidant. Nu trebuie neglijată nici sănătatea nazală si dentară
0
10-01-2014, ora 11:07
evelina1313
Nu este medic/terapeut
evelina1313
am reusit sa fac rmn, va scriu exact ce este scris pe rezultatul rmn
Deshidratari discale etajate de la C2 la T2
Complexe disco-osteofitice la nivel C5-C6 si C6-C7 mai accentuat la acest ultim nivel (unde are efect compresiv asupra cordonului modular si este prezenta si ingustarea gaurii de conjugare de partea dreapta)
Cordon modular din campul de examinare (cervical si toracal superior) cu morfologie si semnal IRM in limite normale
mentionez ca am mari dureri si la umarul drept care se lasa pe degetul mare la ambele maini si de ceva vreme la degetul aratator de la mana dreapta care are (nu stiu cum sa ma exprim sa ma intelegeti) osul mai iesit in afara sunt zile cand nu pot indoi degetul aratator de la mana dreapta
va multumesc mult sunteti un site excelent in care multe din intrebarile noastre au raspuns va doresc toate cele bune
cu respect evelina
0
11-01-2014, ora 14:43
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Multumim pentru increderea acordată. Eu vă recomand să incepeţi cu câteva şedinţe de masaj terapeutic care vă pot aduce beneficii mari în rezolvare acestei probleme şi costă şi puţin -pe deasupra. In paralel vă recomand şi un tratament foarte eficient pe bază de plante pentru articulaţiile degetului şi umărului.vă trimit un scurt mesaj privat. Cu drag.
0
11-01-2014, ora 23:28
evelina1313
Nu este medic/terapeut
evelina1313
nu am gasit mesajul dvs in contul meu,
0
11-01-2014, ora 23:29
evelina1313
Nu este medic/terapeut
evelina1313
de fapt eu nu inteleg ce am, imi puteti explica? va multumesc cu respect evelina
0
24-01-2014, ora 23:50
evelina1313
Nu este medic/terapeut
evelina1313
imi poate explica cineva rezultatulu RMN -ului scris mai jos?

am reusit sa fac rmn, va scriu exact ce este scris pe rezultatul rmn
Deshidratari discale etajate de la C2 la T2
Complexe disco-osteofitice la nivel C5-C6 si C6-C7 mai accentuat la acest ultim nivel (unde are efect compresiv asupra cordonului modular si este prezenta si ingustarea gaurii de conjugare de partea dreapta)
Cordon modular din campul de examinare (cervical si toracal superior) cu morfologie si semnal IRM in limite normale
mentionez ca am mari dureri si la umarul drept care se lasa pe degetul mare la ambele maini si de ceva vreme la degetul aratator de la mana dreapta care are (nu stiu cum sa ma exprim sa ma intelegeti) osul mai iesit in afara sunt zile cand nu pot indoi degetul aratator de la mana dreapta
imi poate explica cineva rezultatulu RMN -ului scris mai sus?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: