probleme cu urechea stanga

09-07-2008
livia musat
Nu este medic/terapeut
livia musat
Buna seara,
De doua luni si jumatate ma confrunt cu o o problema legata de scaderea auzului si un zgomot continuu in urechea stanga.Am consultat 2 medici. Primul mi-a spus ca am o otita cong. stanga. Mi s-a prescris -Roletra 1cp. /seara si Ceclozone ( 750 mg ) 1cp/12 ore.Mentionez ca <posed> si o rinita alergica (nu am facut testul pentru alergen) care ma chinuie de mai bine de 7 ani.In urma tratamentului nu s-a simtit absolut nicio imbunatatire
a situatiei.Un lucru este ciudat, cand stau cu capul pe perna, zgomotul se atenueaza, aproape chiar dispare.Nu am si nu am avut dureri de ureche.Daca fac presiune in ureche, auzul imi revine la normal pentru cateva minute dar persisita tiuitul.
Cel de-al doilea medic pe care l-am consultat mi-a spus ca am EPITIMPANITA.Am facut o audiograma.La urechea stanga, auzul a scazut la 75 (de la 10db) De la 125 pana la 4000 hz e linia dreapata, apoi scade brusc la 75.db pt 6000 hz
Pentru urechea cealalta, linia e dreapta de la 125 hz la 6000hz.
Tratamentul pe care l-am facut :Roletra 1 cp/seara, Erdomed 2 cp/zi. Biseptol 2cp/zi Eurovita S 1cp/dimineata
si Tanakan -solutie 1 ml de 3 ori /zi, dupa mese. Am terminat tratamentul dar nu se simte nicio imbunatatire. Ce-mi recomandati, va rog.Astept raspunsul dvs. si va multumesc anticipat
2 comentarii
0
09-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara.
O audiograma trebue sa aiba 2 linii. Una marcata cu cruciulite si linie intrerupta care arata auditia pe os(arata starea nervului auditiv). si o alta lini marcata cu puncte unite intre ele. arata auditia prin casti. (arata cum se transmite sunetul prin CAE, timpan si ureche medie).
Am sa va rog sa.mi trimiteti audiograma pe mail. deasemenea este important sa faceti si o timpanograma.
Diagnosticul de otita congestiva poate da o scadere de auz pana la 40 db. nu mai mult.
O epitimpanita ( poate fi vorba de un colesteatom) este o problema mai grava si tratamentul este chirurgical.
Deci nu lasati problema nerezolvata.
Faceti investigatii si stabilti un diagnostic corect.
0
09-07-2008, ora 00:00
livia musat
Nu este medic/terapeut
livia musat
Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde atat de prompt la problema legata de ureche. O sa merg la un control mai amanuntit., sa fac si o timpanograma. MULTUMESC inca o data.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.