probleme cu urechea | Forumul Medical ROmedic

probleme cu urechea

13-02-2011
cristy999
Nu este medic/terapeut
cristy999
acum o saptamana m-am jucat cu un betisor de ureche si din greseala am dar cu mana in el si s-a dus spre timpan.Atunci 15 min am crezut k mor de durere si imi curgeau lacrimile de usturime, dupa acesta faza 2 zile nu am avut prbleme desi cand ma curatam in ureche exista cateva urme de sange inchegat, dar dupa inca 2 zile am avut niste dureri ingrozitoare nu puteam sa dorm noaptea si nici sa mestec caci ma durea si cand imi miscam maxilaru si a inceput sa imi curga ceva lichid din ureche, dar acel lichid s-a opris la un moment dat, iar dupa circa o zi am simtit ca am ceva in urechi si auzeam un vajit incontinuu, am zis sa merg la uregente sa vad ce am, aseara dupa ce am fost la urgente si m-a curatat in ureche tot nu am scapat de senzatia ca am ceva corp stain in ureche si tot mai aud acel vajit continu si in plus nu aud cu urechea respectiva decat un pic.Imi puteti da cateva sfaturi cum sa fac sa scap de acel vajit si de senzatia de corp stain in ureche si sa aud din nou normal???Va multumesc!!!
1 comentarii
0
13-02-2011, ora 16:56
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna ziua!E posibil sa fi perforat timpanul -de aici vajaiturile si scaderea auzului, sau sa fie numai o inflamatie cu edem a coductului auditiv extern pe care l-ati ranit cu betisorul(sangerarea).In ambele situatii va trebuie un examen ORL mai amanuntit, cu examinare si la microscop, eventual, dupa vindecare plastie de timpan(miringoplastie-daca timpanul e perforat)sau in otita externa tratament cu antibiotic, antiinflamator, antialergic, toaleta locala f.buna, instilatii de picaturi cu antibiotic.Sanatate!
PS= Vi-ii recomand pt.miringoplatie pe DOMNII PROFESORI ATAMAN(ORL HOCIOTA )SI PROF.POPESCU-Clinica ORL COLTEA-BUCURESTI
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: