probleme cu tendoanele la degetele piciorelor

17-06-2009
mihai22_bt
Nu este medic/terapeut
mihai22_bt
degetele de la ambele picioare ma furnica, imi amortesc, mai exact simtomele unui carcel. am dureri persistente ale tendoanelor care duc spre degete, mai precis in mijlocul talpii.ce ma sfatuiti?
15 comentarii
0
17-06-2009, ora 16:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Am nevoie de infinit mai multe detalii:
- varsta, greutate, inaltime
- fumator/nu
- antecedente patologice: diabet, arteriopatie, hernie de disc, antecedente neurologice sau nu, probleme hepatice, renale sau cardiace
- antecedente traumatice sau nu
- tipul ocupational, sporturi practicate
etc etc.
In general, cand cereti un sfat medical, ganditi-va la toate aceste detalii si expuneti-le din proprie initiativa. Castigati astfel timp.
Sunt conditii minimale pentru a putea exprima o parere asupra suferintei D-voastre.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
17-06-2009, ora 22:34
mihai22_bt
Nu este medic/terapeut
mihai22_bt
Domnule doctor, este prima oara cand apelez prin intermediul internetului si e diferit fata de o consultatie. Am 36 de ani gr.65, inaltime 1, 78, fumator.Antencedente pateologice si traumatice, nici una. Am lucrat in domeniul alimentar, mult in cizma de cauciuc. Doamna doctor de aici din botosani mi-a spus ca e pe baza de stil nervos, Urmez un tratament de o luna de zile cu"miligamma.n." si vitamax, dar nu simt nici o ameliorare. .Doamna doctor de aici a spus caci din cauza cizmei de cauciuc s-a ajuns aici. Am facut control la oscilometrie la membrele inferioare si a iesit normala. Circulatia sangelui este buna.La externare am am iesit cu dianosticul "POLI-NEUROPATIE TOXIC CARENTIALA".
0
17-06-2009, ora 22:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Problema D-voastra tine 100% de domeniul neurologiei si nu de domeniul ortopediei-traumatologiei.
Oscilometria nu are nici o valoare in diagnosticul arteriopatiei, prin urmare nu poate cuantifica in nici un caz circulatia sangelui,
Continuati investigatiile pe linie metabolica (diabet) si neurologica, fara a uita bolile interne (toxicitatea mentionata trebuie investigata).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
09-07-2009, ora 16:16
gicutaplopu
Nu este medic/terapeut
gicutaplopu
Buna ziua!
Am 49 de ani, 1, 52 inaltime, 53 kg, nefumatoare, cadru didactic, fac tratament de 8 ani pt gusa nodulara la inst parhon, am intrat in menopauza acum 7 ani dar, mi-a provocat menstra pt a scapa de noduli piept, acum de 3 luni am intrat iarasi in menop. am dureri f mari de picioare, genunchi, talpi-calcai, o arsura pe piciorul stang in locuri dif, am fc oscilometria memb inf. gambe-1, 5; glezna-1;la ambele; am fc cateva luni in urma colesterolul 320, triglig 270; acum am repetat si astept rez. am tot zis de ac dureri dar nu am obt nicio recomandare, debia acum mi-a dat sa fc ac anz. acum am si o alergie la mediul rece, caldura de afara, apa, am av si inainte la altele, dar acum nu mai stiu ce sa ma fc. multumesc !
0
09-07-2009, ora 23:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Durerile descrise de D-voastra pot fi comune intr-un mare numar de afectiuni, de la insuficienta circulatorie periferica pana la maladii reumatologice, de la discopatie lombara si pana la sindroame imunologice etc.
Ar fi util sa incepeti printr-un consult reumatologic, urmat sau nu de un consult la chirurgul vascular. De aici incolo evolutia va fi determinata de aceste consulturi.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-07-2009, ora 22:38
gicutaplopu
Nu este medic/terapeut
gicutaplopu
Va multumesc pentru raspuns!
Astazi am mers si mi-a dat medicul de fam. pentoxi retard 400mg, xyzal, aerius5mg, pt. o luna de zile, fiind tensiunea la membr inf. mica la gambe-1, 5 si glezna-1 dar, si pt alergie.
Sper sa fie bn. Cu D-zeu inainte.Pt tiroida nu am reusit sa ajung la ctl.Toate cele bune!
0
11-07-2009, ora 00:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ok
Tineti-ne la curent cu evolutia situatiei.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
12-10-2009, ora 04:16
aurora-veronica
Nu este medic/terapeut
aurora-veronica
Buna seara!am un baietel de 4 ani si jumatate, si imi spune mereu ca-l inteapa picioarele, si imi arata spre degete.Astazi in schimb, mi-a aratat si la manute!tot la degete.as vrea sa ma ajutati daca puteti.Se mai intampla sa-mi spuna si mai demult dar, numai cand avea febra.Va multumesc!
0
12-10-2009, ora 10:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Prezenta poliartralgiilor (dureri la mai multe articulatii) ne poate sugera, la aceasta varsta, o afectiune reumatologica, fie ea reumatism articular acut sau altceva.
Incepeti printr-un consult la medicul D-voastra pediatru si ulterior, daca va fi necesar, si la reumatolog.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-10-2009, ora 09:37
aurora-veronica
Nu este medic/terapeut
aurora-veronica
va multumesc!
0
13-10-2009, ora 21:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu mare placere!
Ne puteti tine la curent cu rezultatul demersurilor D-voastra.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-10-2009, ora 22:07
aurora-veronica
Nu este medic/terapeut
aurora-veronica
Cu toata placerea!Dar, sant putin speriata, cu aceasta boala asa mic!Dar, daca nu plictisesc cu intebarile as vrea sa stiu de unde are aceasta boala?Chiar nu stiu ce sa zic!Sa va mai spun, ca noi, nici nu locuim in Romania si aici nu prea am mare incredere in medici.O sa merg totusi!Dar spuneti-mi cat e de grava boala aceasta?va multumesc1
0
13-10-2009, ora 22:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nu este vorba despre o anumita boala, pentru ca nu-mi dau seama despre ce este vorba din relatarile D-voastra.
Daca este vorba despre reumatisul articular acut post-streptococic, gravitatea nu consta in atingerea articulara ci in afectarea inimii. Nu trebuie sa va speriati, tratamentul este codificat si precis, constituit dintr-un antibiotic de tip penicilinic.
Aveti nevoie mai intai de un diagnostic precis din partea unui reumatolog.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-06-2010, ora 12:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se pune problema de fizioterapie sau pastile.
Sunt infinit mai importante greutatea D-voastra (aveti vreo 30 kg in plus...), efortul fizic practicat si mai ales examenul clinic local.
Cu mare probabilitate aveti o tendinopatie degenerativa, care va impune normalizarea greutatii (catre 85 kg) si va interzice orice efort sportiv (mai ales joggong-ul, tenis-ul si sporturile de echipa sunt catastrofale in situatia D-voastra).
Daca nu intelegeti aceste imperative, veti suporta curand o ruptura totala a acestui tendon, situatie teribil de neplacuta prin consecinte.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-06-2010, ora 15:31
CristianG
Nu este medic/terapeut
CristianG
Va multumesc mult domnule doctor
cu respect
CG
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum devin tendoanele mai rigide și mai puternice
  • Cum scapi de cârcei
  •