probleme cu respiratia

07-12-2007
dodea_bianka
Nu este medic/terapeut
dodea_bianka
De aproximativ un an am probleme legate de respiratie. In copilarie si nu numai, am facut foarte des amigdalite urite, uneori cu streptococ, asa ca le/am scos de vreo trei ani.Acum simt o usturime pe trahee, imi dreg foarte des vocea(tuse scurta) simt mereu ca ceva nu iese din git, expectorez zilnic o secretiemai viscoasa, uneori calara alterori galbuie. Am facut vreo doua pneumonii si tot atitea bronsite in ultimul an. am dezvoltat si o tulburare anxioasa, pentru ca nu mai vad scapare pentru situatia mea. M/i sa descoperit streptococus aureus in sputa si am fost tratata cu cefalosporina.Nu am facut analiza de control. Acum simt un soi de ameteala, senzatia ca ceva ma apasa pe piept si usturime in git. Sufar si de gastrita cronica si uneori am reflux gastroesofagia pentru carea am luat tratamet acum vreo 4 luni - nexium.Va rog sa-mi dati un sfat, multumesc.i
1 comentarii
0
09-12-2007, ora 00:00
mau65
Nu este medic/terapeut
mau65
si eu am probleme gastrice, respectiv reflux gastro.Pentru reflux, remedierea de moment este ca dupa mese sa nu va intindeti in pat sau daca o faceti, sa aveti corpul ridicat la 15 grade.Pentru gastrita, eu am luat controloc, trei luni, cu pauza de o luna intre ele, completat cu maalox, pe care l-am luat continuu mai multe luni si cam o luna am luat miere de albine pe stomacul gol, o lingura dimineata, ca asta face pansament gastric.Acum ma simt mai bine.La chestia cu respiratia, poate aveti un inceput de astm, faceti investigatii la pneumologie, ca si eu am.Folosesc seretide, dar cel mai bun lucru pe care l-am aflat de la un coleg, este purificatorul de aer salin, pe care il gasiti pe internet.De cand il folosesc, am observat o imbunatatire a functiei respiratorii si nu il folosesc de mult .succes.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.