probleme cu proteza partiala mobila

22-03-2009
GIUCLEAMIHAIL
Nu este medic/terapeut
GIUCLEAMIHAIL
Am si eu o problema cu o proteza a mamei mele. Mama are 82 ani si nu ne permitem implanturi dentare.
Pe maxilarul superior are o placa totala mai veche.
Pe maxilarul inferior mai are, in partea stanga, o lucrare(punte) inca buna, sustinuta de 2 dinti inca buni (cum
a reiesit de la radiografie).Problema este urmatoarea: medicul stomatolog i-a facut pentru maxilarul inferior
o proteza partiala, mobila, ancorata cu o singura croseta de sarma de puntea pe care o are.Mama sustine
ca nu are "calcatura" buna( ii deplaseaza proteza superioara intr-o parte), proteza mobila i-a iesit din gura
prima oara cand a mancat si, in plus, vorbeste cu un sasaot, suierat.
Vroiam sa va intreb care ar fi solutiile pentru:
1) A fi "calcatura" buna, pentru a nu o jena si a putea manca corect;
2) A fi mai bine ancorata in gura aceasta proteza mobila (trebuiesc mai multe crosete?), pentru a nu mai cadea cand mananca.
3) Sa vorbeasca corect, fara distorsiuni fonice (fara suierat).
Va multumesc anticipat pentru consiliere!
2 comentarii
0
22-03-2009, ora 12:22
GIUCLEAMIHAIL
Nu este medic/terapeut
GIUCLEAMIHAIL
Tot eu, Giuclea Mihail, care am expus problema de mai sus, cu proteza partiala de la maxilarul inferior
al mamei mele, am citit pe internet ca protezele sheletale sunt superioare ca stabilitate si estetica-
-protezelor "sociale" acrilice, cum i s-a facut mamei mele.Dupa cum am spus mai sus, mama are pe maxilarul inferior, in partea stanga, 2 dinti buni, care sustin o lucrare (punte), mai are in fata o radacina buna, care a sustinut 1 pivot si in partea dreapta a maxilarului o radacina buna.
Intrebarea mea este: daca i se pun 2 pivoti, unul pe dintele din fata si unul pe dintele din dreapta spate,
cei 4 pot sustine o proteza fixa scheletala pe maxilarul inferior?
Pentru ca as prefera o astfel de varianta, fata de proteza partiala acrilica, prinsa cu crosete.
Va multumesc pentru raspuns!
0
16-06-2009, ora 10:07
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
In cazul mamei dvs se poate face o proteza acrilica totala inferioara ancorata pe cei 4 dinti (adica se va renunta la puntea care mai mult incurca) de care cred ca va fi foarte multumita. Despre proteza scheletata pot sa va spun ca este destul de scumpa si este putin pretentioasa in privinta bonturilor (adica este nevoie de un anumit numar de dinti asezati in anumite zone). Proteza de care v-am spus poate fi prevazuta cu un schelet metalic pentru mai multa rezistenta. Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul