probleme cu pielea de pe palme

06-08-2007
AMYRRA
Nu este medic/terapeut
AMYRRA
din cate am observat, mai mult cand incep sezoanele calduroase imi apar pe palme niste umflaturi care initial incep sa ma manance si daca ma scarpin ies si mai tare in evidenta si arata ca niste grupuri de bule de aer pe sub piele. aceste umflaturi sunt de obicei rotunde si dupa cateva zile incep sa se exfolieze si sa se descuameze, in continuar provocandu-mi mancarimi si marindu-si diametrul ajung sa cuprinda arii mai mari si tot mai mari din palma. de obicei cand aria devine foarte mare si pielea se tot exfoliaza intr-un final dispare si apare in alt loc, tot pe palme sau pe degete. nu prezint astfel de umflaturi altundeva pe corp si nici pe partea frontala a mainilor. va rog sa ma lamuriti si pe mine ce ar fi aceste umflaturi daca aveti destule date, daca mai este nevoie de alte detalii va rog sa imi spuneti ce si am sa raspund cu promptitudine pt aflarea problemei. va multumesc
43 comentarii 12 Înainte ›
0
09-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca in perioadele calduroase faceti o eczema dishidrozica palmara. De obicei aceasta se asociaza cu o ciuperca la picioare (nu intotdeauna). Se trateaza cu unguente cortizonice de tipul Elosalic sau Diprosalic sau Belosalic.
0
12-08-2007, ora 00:00
AMYRRA
Nu este medic/terapeut
AMYRRA
multumesc pentru raspuns
aveti dreptate, am si o ciuperca la picioare care a fost tratata cu un unguent prescris de medic, ciuperca la picioare a disparut, iar problemele cu pielea de pe palme au ramas si sunt din ce in ce mai dificile, mi s-au umplut palmele de astfel de umflaturi care provoaca o mancarime acuta si apoi pielea de pe acele umflaturi se exfoliaza lasand dedesubt aproape carne vie, rana nu este umeda si nu supureaza. este deajuns un tratament cu unguentele pe care le-ati amintit in mesajul anterior?
0
15-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sper ca da.
0
26-01-2008, ora 00:00
cozma
Nu este medic/terapeut
cozma
Buna seara am si eu o problema cu pielea de pe fata si nu stiu ce sa fac, scriu aici pt. ca sper ca ma puteti ajuta. Intodeauna dupa ce fac baie dupa ce ma sterg mi se usuca pielea de pe fata si cand ma trezesc dimn. si ma spel pe fata tot asa patesc si nu pot merge niciunde pana nu ma dau cu ceva crema pt ca este atata de uscata pielea de pe fata incat pare ca imi pica pielea mai ales de pe nas cel mai mult. Va rog sa imi dati un sfat sau sa imi spuneti ce sa fac. Va multumesc
0
25-06-2008, ora 00:00
alexandra3
Nu este medic/terapeut
alexandra3
Buna saeara! Va rog daca se poate sa imi dati un sfat, de o saptamana am realizat o sensibilitate a palmelor in contactul cu apa, acum, daca stau 1 minut in apa mi se increteste pielea FOARTE RAU, ca atunci cand stai ore in sir in apa, par foarete sensibile, parca p[ielea e mai subtiata, precizez ca imi transpira palmele, sa fie o reactie la asta??? va rog sa imi raspundeti, pentru a putea, face ceva daca este o boala, sau altceva, nu am vazut, si nu am mai auzit de asa ceva.. palme sensibile la apa... asta doar de cateva zile.. va multumesc
0
26-06-2008, ora 00:00
DanClau
Nu este medic/terapeut
DanClau
Am aceeasi problema ca alexandra3. Precizez ca si mie imi transpira palmele. Doar ca eu am problema asta de mai multa vreme, dar in ultimele saptamani parca am o reactie mai agresiva ca niciodata. Va multumesc pentru raspuns !
0
27-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca palmele va transpira abundent, stratul lipidic protector de la suprafata pielii este indepartat, iar sensibilitatea la imersie in apa creste.
Ar fi bine sa utilizati un unguent care sa substituie filmul lipidic absent. Acest unguent se numeste Repair lipobase. este produs de firma Astellas si se aplica pe palme dimineata, dupa ce v-ati facut toaleta, masand bine pana intra in piele.
0
27-09-2008, ora 00:00
larisa b
Nu este medic/terapeut
larisa b
buna ziua! am si eu o problema cu pielea din palme. de vreo 4 zile se exfolieaza foarte rau. am inceput prin a avea mancarimi si arsuri puternice apoi niste bule mici de aer sub piele. acum pielea se exfolieza pe toata suprafata palmei si pe degete iar mancarimile continua sa persiste. se pare ca incep sa am acelasi simptome si in talpe doar ca acolo pielea nu se exfoliaza inca. vreau sa spun ca lucrez foarte mult cu bani.se poate sa fi luat o ciuperca? este cazul sa apelez la un medic dermatolog? va rog sa ma sfatuiti ce sa fac deoarece pentru mine aceasta problema este foarte incomoda. multumesc si astept raspunsuri.
0
28-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca aveti aceleasi simptome si in talpi cum ar putea fi o ciuperca de la bani ?? Numarati banii cu picioarele ?? Cred ca ar trebui sa faceti un examen dermatologic !
0
25-01-2009, ora 23:33
theutza
Nu este medic/terapeut
theutza
de 3saptamani am o problema la palme si talpi.sunt foarte uscate..si simt ca si cum as avea doua randuri de piele.de 2 zile a inceput sa mi se ia pielea de pe palme, e ca o piele moarta.inainte sa'mi apara am spalat ceva cu sanox..ceva ce contine clor, etc dar in schimb am mai pus mana si pe un unguent-Pimafucort.nu'mi pot da seama de la ce au aparut astea si mai ales de ce mi se ia pielea de pe maini.e o alergie sau e ceva mai grav?astept raspuns. va multumesc
0
27-01-2009, ora 17:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar putea fi o eczema, dar la fel de bine poate fi un psoriazis palmo-plantar. Cred ca trebuie sa faceti un examen dermatologic.
0
12-08-2009, ora 20:39
oleta
Nu este medic/terapeut
oleta
sufar de psoriazis de 14 ani siin ultima vreme ma mananca pielea pe tot corpul mai ales la incheeturi.urmez tratament du DAIVONEX, ELOCOM, A, DERMOVAT CU ELOCOM, CLOBETAZOL.mi-au mai disparut din, , eczema..dar de de ma mananca toata pielea.seara in special si de 1 an am incercat tot felul de tratamente.parca merge ceva pe sub piele si ma gadila ma scarpin pana fac basicute.am folosit de frica si SCABEX fara rezultate.mancarimea este in continuare, sa pot sa ma odihnesc mai iau xanax si clorfrniramin...dar imi este teama sa nu devin dependenta.DACA PUTETI SA IMI OFERITI UN SFAT VA ROG.DIN SUFLET!VA MULTUMESC!
0
12-08-2009, ora 20:41
oleta
Nu este medic/terapeut
oleta
AM O COLEGA CARE ARE PALMELE EXFOLIATE FOARTE RAU SI INCEPE SI LA PICIOARE, VA ROAGA PRIN INTERMEDIUL MEU SA II SPUNETI DESPRE CE ESTE VORBA SI DACA SE POATE AMELIORA?VA MULTUMESC
0
13-08-2009, ora 15:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru dvs este bine sa luati legatura cu un medic dermatolog pentru a va explica cum puteti intra intr-un program national de tratament biologic al psoriazisului.
Pentru prietena dvs, cititi raspunsul de mai sus.
0
25-11-2009, ora 10:44
femeia-ego
Nu este medic/terapeut
femeia-ego
Bună ziua,
De cîteva zile, de fiecare dată cînd mă spăl pe mîini, pilea se încreţeşte foarte tare pe degete. Am văzut că problema a fost semnalată mai sus, însă mie nu-mi transpiră palmele. Este ceva iremediabil sau se poate rezolva?
Vă mulţumesc.
0
29-11-2009, ora 19:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aplicati Repair lipobase dimineata, dupa ce va spalati pa maini.
0
10-12-2009, ora 13:39
femeia-ego
Nu este medic/terapeut
femeia-ego
Vă mulţumesc pentru răspuns. Folosesc în continuu Repair Lipobase de cînd mi-aţi indicat. Parcă văd o ameliorare, dar tot nu am scăpat. În plus, de regenerat nu poate fi vorba pînă acum. Am rămas cu nişte cute, riduri... Dar oricum o să folosesc şi de acum înainte crema.
O zi bună şi încă o dată mulţumiri.
0
03-01-2010, ora 22:07
cryzzatu
Nu este medic/terapeut
cryzzatu
buna, eu am de ceva vreme o mancarime in palme care persista.am dat cu tot felul de creme dar nu a mers cu nimic, va rog sa-mi spuneti ce sa fac.va multumesc
0
05-01-2010, ora 20:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati sa ajungeti la un consult dermatologic!
0
02-05-2010, ora 18:12
iasoft
Nu este medic/terapeut
iasoft
Bună ziua. Începând din toamna lui 2009 mi se exfoliază pielea de pe degete si palme. Durează aproximativ o luna. Fenomenul s-a repetat începând cu 29 aprilie 2010, nu am niciun simptom, nu ma ustura, nu apar băşiţi, nu mă mănâncă, doar se exfoliază. Se încheie un ciclu de exfoliere apoi în loc să inceteze, începe altul. Am folosit tot felul de creme si alifii cumpărate de la farmacie fară vreun efect benefic. Ce recomandări aveti? Vă mulţumesc!
0
06-05-2010, ora 19:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati Dermovate crema, in 2 aplicatii zilnice, dimineata si seara.
0
28-06-2010, ora 20:35
anonim98
Nu este medic/terapeut
anonim98
din cand in cand mi se ia pilea de pe maini.apar ca si niste sectoare invelite intro piele de culoare alba care se ia.stiti dv ce poate fi?



Multumesc!anticipat
0
08-07-2010, ora 17:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate fi o eczema dishidrozica.
0
18-07-2010, ora 13:51
c_cozo
Nu este medic/terapeut
c_cozo
Buna. De 4 zile a inceput sa imi apara in juru barbiei 2-3 pete rosii care imi provocau mancarimi, iar cand puneam mana pe ele mi se desprindea pielea din jurul ei. Inainte de aparitia lor cu vreo 2 zile m-am spalat cu bicarbonat amestecat cu sapun lichid pe fata deaoarece am tenul mai gras si am auzit ca inlatura pielea moarta. Ce poate fii? Multumesc anticipat.
0
19-07-2010, ora 09:19
elissa78
Nu este medic/terapeut
elissa78
Buna ziua

Ma confrunt cu o problema a pielii de mai bine de 15 ani. La un moment dat, am renuntat sa mai caut solutii, pentru ca toate tratamentele erau in zadar. Acum, gandind ca medicina a mai evoluat... o iau de la capat...
Pe palme si pe talpi, in permanenta, de 15 ani, apat bule mici cu lichid transparent, care se sparg in cateva zile, iar pielea se exfoliaza. In ritmul asta, imaginati-va de cate milioane de ori mi s-a exfoliat pielea...
Nu am alte simptome, mancarimi, usturimi sau altceva. Doar ca ma deranjeaza aspectul asta de piele vesnic in exfoliere, pentru ca m-am cam saturat...
Nici un doctor, si am fost la multi, n-a reusit sa-mi prescrie un tratament care sa aiba un gram de eficienta. Nu stiu ce sa mai fac! Va rog, ajutati-ma cu un sfat!

Multumesc!
0
20-07-2010, ora 23:07
c_cozo
Nu este medic/terapeut
c_cozo
Trebuie sa adaug, la aparitie, cand le ating se simte ca o arsura, iar dupa un timp se dezlipeste pielea si incep mancarimi(au mai aparut 3) Ma dau cu o crema pe nume Elocom. Astept raspuns.
Multumesc anticipat.
0
26-07-2010, ora 11:02
Vr_br
Nu este medic/terapeut
Vr_br
Buna ziua!
Am si eu o intrebare referitoare la acest subiect. De cativa ani am observat ca, in fiecare an, in perioada mai-iulie, pielea mainilor si a picioarele mi se exfoliaza, dar nu am nici o mancarime. Dupa aceasta perioada pielea isi revine. Care ar putea fi cauza? Precizez ca pe tot parcursul anului am probleme foarte mari cu transpiratia mainilor si a picioarelor. Va multumesc anticipat!
0
27-07-2010, ora 18:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru c_cozo si elissa78:
Este necesar sa va examineze un dermatolog.
0
27-07-2010, ora 18:46
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Vr_br:
Aveti aceeasi afectiune ca anonim98:.
0
31-08-2010, ora 11:27
ryna37
Nu este medic/terapeut
ryna37
Buna ziua! Ma confrunt cu o problema de 3 luni..in palme si foarte putin pe talpi mi-au aparut basicute cu lichid galben..am fost la 2 medici dermatologi..unul mi-a spus ca am pustuloza..iar celalalt medic ca am psoriazis palmo-palntar.Cel de-al doilea medic mi-a prescris dermovate..Dupa o perioada scurta au inceput sa mi se usuce basicutele si sa se exfolieze pielea.La circa 2 saptamani mi-au aparut iarasi...iar eu am fost sa-mi iau analiza din ele..rezultatul a fost stafilococ coagulazo negativ.
Va rog frumos sa-mi dati un sfat...unde sa ma duc sa ma tratez..multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns
43 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Importanța produselor emoliente pentru pielea cu dermatită atopică
  •