probleme cu o pleoapa

14-10-2011
mariabotea
Nu este medic/terapeut
mariabotea
Buna seara.In urma cu cateva saptamani am avut o perioada in care seara, dar numai seara, mai ales in fata calculatorului, imi tineam cu dificultate ochiul drept deschis, practic mi se inchidea, apoi mi-am revenit, nu au mai fost probleme de acest gen.Dar de 3 zile mi s-a umflat si inrosit pleoapa aceluiasi ochi, ca si cum mi-ar iesi un urcior.La palpare am observat ca am un nodul mic si dureros, dar nu la radacina unei gene, desi e o zona dureroasa si aici, ci mai sus, pe pleoapa.AM mai osservat si un vas de sange mai proeminent, ca o vena usor umflata ce traverseaza vertical pleoapa, exact prin nodul.De la farmacie mi-a dat unguent cu kanamicina.Intrebarea mea este daca semnele acestea din urma au legatura cu caderea pleoapei manifestata mai demult, apoi la ce boli fac trimitere aceste semne s i ce e de facut.Va multumesc!
2 comentarii
0
14-10-2011, ora 23:34
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
eu zic sa consulti pentru inceput un oftalmolog si dupa aceea, vazand si facand..multa sanatate.
0
16-10-2011, ora 18:12
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ce varsta ai? Si ce alte afectiuni mai aveti?Acum, poate fi vorba despre un hordeolum intern ( orjelet intern ) sau chalazion. E bine sa mergeti la un consult oftalmologic, tratamentul cu Kanamicina ar putea fi insuficient; eu as recomanda si un antibiotic pe cale generala ; Cat despre episoadele de "cadere" a pleoapei, m-as gandi la AIT-uri tranzitorii, miastenie(greu de spus fara anamneza si examen clinic), ar fi bine sa va vada un neurolog; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.