probleme cu masa - baietel de 3 luni

16-04-2010
oanavictoria
Nu este medic/terapeut
oanavictoria
Buna ziua,

Am un baietel de 3 luni si nu vrea sa manance. Specific ca mananca doar lapte praf deoarece eu nu mai am lapte. Pe parcursul zile mananca in jur de 400 mil de lapte.Acesta problema dureaza de cateva zile.
Nu vrea sa manance mai mult.
Trebuie sa specific faptul ca la 2 luni si jumatate pediatra ia data antibiotic respectiv Augumentin pentru ca am descoperit ca avea in nas Stafiloc auriu 4+.Dupa acest tratament a facut intoleranta la lactoza.
A mancat Nan fara lactoza timp de o sapt, dupa acest timp am revenit la laptele initial. Si de aici am venit problemele de alimentatie.

Dupa aceia tot ce manca voma. Am ajuns sa-i dau Humana AR. Am rezolvat si acest lucru dar nu mai vroia sa manance. Am combinat Nan fara lactoza cu Humana AR.A mancat foarte bine o perioada si acum nu vrea sa mai manance, decat foarte putin.

As dori un raspuns de la un medic.
7 comentarii
0
16-04-2010, ora 13:34
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Aţi putea să încercaţi diferite variaţii ale alimentaţiei- schimbând un lăptic cu altul când se plictiseşte de el şi putând încerca după vârsta de 4 luni începerea uşoară a diversificării alimentaţiei, recomandată la aceasta vârstă mai ales pt că s-a încetat alăptatul.
E posibil să aibă scăzută pofta de mâncare datorită infecţiei şi tratamentului, o perioadă, dar ar trebui să şi revină uşor uşor, multe mămici au griji legate de cât de puţin mănâncă sau iau în greutate copiii lor- dar nu cred că este cazul să vă faceţi griji, fiecare bebeluş are metabolismul lui şi felul lui de a mânca, în plus pot fi mofturoşi şi să se plicitisească repede de acelaşi gust şi de aceea trebuie procedat cu multă răbdare.
Puteţi să reveniţi la pediatru ca să vă consulte bebeluşul pentru a sta liniştită că nu e nimic în neregulă cu el- şi probabil o să vă explice şi legat de alimentaţie.
Multă sănătate şi vă las şi un mesaj privat, daţi clic pe modificaţi profilul dvs şi îl puteţi vedea acolo
0
16-04-2010, ora 14:54
oanavictoria
Nu este medic/terapeut
oanavictoria
Multumesc mult,
0
16-04-2010, ora 16:25
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Zilnic intra mai multe mame aici cu probleme de alimentatie cauzate de laptele praf folosit,
Mamele in loc sa realizeze simptomele copilului si cauza adevarata se lasa pacalite din nou de medicina in credinta oarba ca laptele praf ar fi mai bun decat cel de vaca, cand de fapt este facut tot din lapte de vaca si contine in plus o multime de chimicale, printre care medicamente si droguri (da, dorguri ! sunt scrise pe ambalaj).
Se da vina pe copil, se da vina pe orice altceva, numai pe lapte nu se da vina, desi este mai mult decat evident ca le face rau la copii.

http://forum.romedic.ro/prod/probleme_cu_greutatea_041466.html
0
16-04-2010, ora 16:33
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Nu credeti acest om care are o obsesie!!!!

argumentele lui le distrug in maxim 5 minute



cred ca ti s-a mai spus o data functia taurinei de exemplu: care ajuta la digestia grasimilor si la formarea saurilor biliare, are rol foarte important in dezvoltarea neuronilor si laptele de mama este foarte bogat in taurina mai ales in primele saptamani si luni de la nastere!!!! (mai citeste si tu informatii inainte de a te gandi imediat la red bull)

nu zice nimeni ca laptele praf e identic cu laptele de mama, mai mult industriile creatoare de lapte recomanda foarte riguros folosirea laptelui praf doar in caz ca nu poate fi folosit cel mama!
si exista lapte hipoalergen pentru toti cei care sunt alergici la lactoza- deci ei nu vor suporta niciun fel de lapte de pe lume.
in plus argumentele tale sunt foarte invechite pt ca nu esti in stare sa citesti informatii noi- care au fost repetate si rerepetate
argumentele contra laptelui de vaca sunt altele:

- creeaza anemii prin lipsa de fier, poate provoca diabet, poate duce la infectii daca nu a fost luat dintr-o sursa buna si insuficient preparat, grasimile din el sun greu digerabile si pot provoca de asemenea diaree, nu doar lactoza din lapte da alergii- ci anumite componente care sunt purificate si inlaturate pentru a preveni alergiile- in special proteinele!!!!- care nu au nimic de a face cu lactoza in caz ca stii chimie!!!- de aia s-au facut si lapte hipoalergice- pentru ca scot si lactoza pe langa PROTEINELE alergene ale laptelui de vaca!
in plus raporturile de Ca si P din laptele de vaca nu sunt adecvate si nici nu seamana cu cel al laptelui de mama, laptele de vaca are o osmolaritate de 290 mOsm/l- risc de diarei masive osmotice, pe cand laptele de mama are 187 mOsm/l, iar majoritatea formulelor de lapte praf sunt in jurul acestei valori,

acidul folic, ti am raspuns in alt posting esti total dezinformat! este continut in oua, ficat, spanac, verdeturi, banane, fasole, mazare, porumb, rosii, portocale, capsuni, pepene, drojdie si multe alimente care nu lipsesc din alimentatia umana! ma rog poate din a ta... nu mai minti oamenii!!

si laptele de vaca e gratis? habar n-aveam poate ar trebui sa ma mai interesez. familia mea cumpara pe saptamana cel putin 10 litri (evident nimeni nu mai e sugar)- si inmultind asta cu costul unui litru de lapte cred ca vei vedea cine are profitul urias de fapt

si da laptele praf, are la sursa laptele de vaca dar e modificat din toate punctele de vedere pentru a inlatura orice problema

in plus industria laptelui praf este una dintre cele mai meticulos controlate din lume- pentru ca nu isi permit sa faca greseli, sa fie contaminari bacteriene sau orice problema- vaca vecinei de la colt cine o verifica? de unde poti fi sigur ca nu scapa bacterii? nu ai de unde!!!

mai citeste un pic despre compozitia laptelui de mama, a laptelui de vaca, diferentele dintre acestea si felul in care se apropie de ideal

Doamna nu va speriati de afirmatiile acestui om nebun, pentru ca nu are dreptate si are niste argumente care ar fi de ras pentru oricine care a citit cat de cat.

nu cred ca o sa ii treaca vreodata obsesia pentru laptele praf si ar prefera sa ramanem toti in epoca de piatra, sa nu evoluam si sa descoperim mai nimic.


IN PLUS NU STII SA CITESTI ABSOLUT DELOC!!! PENTRU CA LAPTELE PRAF SE OBTINE DIN LAPTE DE VACA PURIFICAT SI DIN CARE SE SCOT TOATE ACELE SUBSTANTE SI POSIBILI ANTICORPI CARE POT CAUZA PROBLEME!!!

si nu lactoza e cea care da cele mai multe alergii- decat la persoanele intolerante la lactoza!!!- care nu se pot atinge de lactate deloc- inclusiv unii sugari care pot trece temporar prin aceste probleme, ci PROTEINELE din lapte de vaca
0
16-04-2010, ora 16:35
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
o sa copiez un mesaj de genul asta la fiecare mesaj pe care il pui tu ca sa te iei de bietele femei care fac totul bine in alimentatia copiilor lor- mai putin sa te asculte pe tine obsedat- asa cum dai tu copy paste pot si eu!
0
16-04-2010, ora 16:39
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca va uitati mai atenta in acest forum la rubrica cu sugari o sa vedeti ca aproape numai copii care consuma lapte praf au aceste probleme sau ca au mult mai des probleme.
Majoritatea sugarilor refuza laptele praf in mod instinctiv si pe buna dreptate.

Exista insa si alte cauze pt dereglarea alimentatiei pe langa toxinele din laptele praf: vaccinurile care se fac la bebelusi, vaccinurile si medicamentele facute/luate de mame in timpul sarcinii, dereglari de calciu ionic din cauza la calciu alopat, vitamina D, acid folic si alte medicamente cu efect negativ care se dau ca "vitamine".

http://forum.romedic.ro/prod/Posibila_intoleranta_la_lactoza?__042152.html
http://forum.romedic.ro/prod/Bebe_constipat_la_5_luni_041795.html
http://forum.romedic.ro/prod/refuzul_laptelui_la_sugar_de_3_luni_jumate_041300.html
http://forum.romedic.ro/prod/bebe_cu_crize_puternice_de_burtica__041281.html
http://forum.romedic.ro/prod/fetita_de_3_luni_-4800kg_040912.html
http://forum.romedic.ro/prod/La_trei_luni_bebelusul_meu_nu_mai_mananca!!_023150.html
http://forum.romedic.ro/prod/cum_determin_bebele_sa_accepte_biberonul?_038409.html

Sau problemele cu alimentatia aparute imediat dupa vaccinari (indiferent de lapte)
http://forum.romedic.ro/prod/bebelus_de_3_luni_care_nu_ia_in_greutate_040982.html
0
16-04-2010, ora 18:01
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Dacă vorbiţi cu orice mamă din ţară, dintotdeauna şi de azi, şi de mai demult or să vă povestească că au avut probleme cu diareeea, alimentaţia, refuzatul laptelui inclusiv de mamă, de vacă sau de ce o fi - alimentaţia la copii este un lucru foarte firav, ei sunt foarte sensibili, iar mămicile sunt mereu speriate de cât mănâncă, cum mănâncă, cât ia în greutate- "e slăbuţ copilul meu"- că selectezi doar cazurile care îţi convin ca să te auto-convingi tu pe tine însăţi de propria prostie atunci e altceva.

şi toate celelalte pe care le enumeri dintotdeauna nici nu mai vorbesc despre ele pentru că nu mă mai bag în discuţie - de ce trebuie acid folic şi vitamina D- nu are rost.- pentru că brusc ai făcut ca întotdeauna- dacă totuşi laptele nu e cauza- brusc hai să găsim un milion de alte cauze care să ţi dea dreptate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de o lună
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  •