probleme cu limba... niste zone mai rosii, foarte netede, cu doar cateva papile mai umflate pe ele

03-01-2008
hercules
Nu este medic/terapeut
hercules
buna ziua,

am 26 de ani de vreo 2 luni am niste probleme legate de limba, si anume niste zone mai rosii, foarte netede, cu doar cateva papile mai umflate pe ele. dupa circa 4-6 zile trec, limba arata normal, apoi apare iar o senzatie usoara de arsura, apoi o zona rosie, care dimineata este delimitata de o albeata. intre timp dispare si raman doar zonele netede, cu cateva papile dezvoltate mai mult (se simt prima oara in gura cand frec limba de buze).

in ultima vreme nici n-am mai fost la dentist, timp in care unele lucrari s-au stricat (mi-au cazut 2 plombe) care in timp s-au marit.

analizele normale de sange mi le-am facut, din cauza unor senzatii de "nod in gat" acum vreo 3 luni mi-am facut toate investigatiile ce tin de glanda tiroida, exudat faringian am facut. toate analizele au iesit perfecte...

medicul de familie mi-a recomandat mai multe tratamente, banuind prima oara candidoza, apoi un herpes. pana acum n-au avut efect, problemele continuandu-si ciclul.

inca o problema pe care am observat-o cand analizam limba cu atentie. si anume niste foarte mici basicute pe buza de sus. mici si multe, insa greu se vad cu ochiul liber, iar la pipait nu prea se simt.

din cate am vazut poze nu se pot uploada nu?
4 comentarii
0
03-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
In medicina antica se spunea ca Limba este oglinda tractului digestiv.
Fa o ecografie gastrica si exclude o poatologie de acest gen.
Neaparat trebue sa mergi la stomatolog sa rezolvi problemele, doar limba sta permanent in contact cu infectiia din carii si de sub lucrarile vechi !
0
04-01-2008, ora 00:00
hercules
Nu este medic/terapeut
hercules
trebuie sa reincep cu dentistul..am tot amanat, cum o face majoritatea cnd e legat de dentist :)

acum vreo 2 ani, am avut 1-2luni stari de greata si am facut analizele generale + investigatii ale stomacului, printre care si ecografie. nu s-a gasit nicio problema, iar starile respective au trecut in scurt timp...

credeti ca este necesar sa mai reiau investigatiile legate de tubul digestiv?

multumesc
0
04-01-2008, ora 00:00
hercules
Nu este medic/terapeut
hercules
am uitat sa completez ca in ultima vreme imi cam sangereaza si gingiile, mai ales cand ma spal pe dinti
0
04-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca tebue sa incepi de la stomatolog.
curaj !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •