probleme cu inima la 19 ani ?

26-11-2008
Adrian20
Nu este medic/terapeut
Adrian20
Ma numesc Adrian si se pare ca am unele probleme cu inima, am 19 ani si fumam de 5 ani, acum cateva luni mi-au pus capac tigarile in sensul ca incepusera sa-mi afecteze inima si intr-o seara am ajuns la urgente dupa ce mi-am luat tensiunea la un vecin ( tensiunea mea era de 18 in acel moment ).Dupa urma uni EKG mi-au spus ca tensiunea mea acolo era normala 11, 3, cardiologul respectiv care m-a consultat mi-a spus ca in afara de faptu ca am palpitatii si tensiunea ridicata din cauza tutunului sia cofeinei mi-a zis ca mi se intampla si pe baza sistemului neuro-vegetativ si as vrea sa stiu ce inseamna asta.In prezent ma simt cat de cat mai bine dar vreau sa va intreb. Bolile cardio-vasculare se pot manifesta si din cauza oboselii? va intreb asta pentru ca in ultima luna Dorm cate 5 ore doar pe noapte pentru ca sunt ingropat in proiecte pentru scoala si trebuie sa termin si inainte de culcare ma iau palpitatiile si inima parca tine sa-mi sara din piept simt bataile inimii in tot corpul ! Este posibil sa se manifesteze din cauza stresului si al Oboselii ? Va rog foarte mult sa imi raspundeti si sa-mi dati niste sfaturi. Sincer sunt foarte speriat deoarece imi este frica sa nu patesc altceva mai rau.
1 comentarii
0
01-12-2008, ora 20:42
nokki
Nu este medic/terapeut
nokki
Adrian, inima este un motor, care suprasolicitat, chiar daca e nou, adica tanar, cum este la tine, are si el limitele lui.gcel mai bine ar fi sa spui parintilor, daca e posibil.l
Ei ca oameni cu experienta te pot sfatui cel mai bine.
Daca nu e posibil, incearca si redu prgramul cateva zile ca sa vezi cum reactionezi,
Dar cel mai bine ar fi sa te duci la un cardiolog.
Exista aparate care pot masura pulsul timp de 24 de ore, pt a vedea care sunt valorile tahicardiei.
De asemenea poti face ecografie la inima, care ar arata anumite disfunctionalitati,
Dar toate astea le prescrie cardiologul, la care eu te sfatuiesc sa mergi si care poate evalua situatia si iti poate prescrie un eventual tratament specific.
Deci revin si repet, da, inima pote da semne de oboseala, pe fond de stres, iar asta nu inseamna ca ai o afectine cardiaca, dar ca trebuie sa iei masuri de revenire la normal a functionarii ei.
Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.