probleme cu greutatea

31-03-2010
mimi 30
Nu este medic/terapeut
mimi 30
Buna ziua
Am o fetita de 2 luni si 3 saptamani cu o greutate de 4650 gr. la nastere a avut 2780 gr, am iesit din spital cu 2600 gr.Am impresia ca nu are greutatea specifica varstei si mai ales ca vomita foarte mult, a avut aceasta problema inca din spital. In momentul de fata o alaptez la san dar ii dau si completare cu lapte praf Aptamil, i-am dat de la inceput Nan 1., inca din spital. In prima luna a luat 730 gr, a doua 680 gr, iar acum in 3 saptamani si 2 zile a luat 470 gr.
Va rog sa imi dati si mie un sfat despre cum ar trebui sa o alimentez si daca este grav faptul ca a luat asa putin in greutate.
Multumesc anticipat.
17 comentarii
0
31-03-2010, ora 09:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Multi copii au probleme cu asimilarea laptelui, chiar si cu cel de la san, si de aceea il vomita.
Problema nu este laptele ci o slabiciune in copil.
Aceea slabiciune se poate vindeca usor cu ajutorul homeopatiei si foarte greu cu orice altceva.
Mergeti la un medic homeopat cu experienta unde veti primi un remediu homeopat care poatet pune usor usor acestei probleme. La multi copii este dereglat metabolismul calciului deja din burta mamei mai ales dupa greselile pe care multe mame le fac azi sa ia acid folic, calciu anorganic si alte prostii daunatoare in timpul sarcinii.

Dandu-i lapte praf insa faceti cea mai mare greseala pe care o puteti face, mai ales la un asemenea copil
si mai ales ca ati inceput acest lucru din spital imdediat dupa nastere (de ce ??? cine v-a recomandat prostia asta ????).

Trebuie evitat laptele praf cat se poate la asemenea copii. Numai cei f. sanatosi suporta un cocktail de chimicale ca laptele praf. In caz ca nu aveti lapte de san ii puteti da lapte de vaca de tara diluat cu 60% apa, sau in caz ca nu aveti posibilitatea lapte pasteorizat numai diluat cu mai putina apa caci este deja degresat. Laptele de vaca sau de capra, diluat sa corespunda cu cantitatea de grasime cu si cel de san este cea mai buna alternativa. Insa nu are voie sa fie lapte de cutie, omogenizat care nu mai are nimic in comun cu laptele.

-
Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Medicii din ziua de azi, invatati de industria farmaceutica tot felul de aberatii si neadevaruri,
invata la randul lor mamele sa dea la copii lapte praf in loc de lapte natural (vaca sau capra) atunci
cand nu este lapte de san (care la multe mame a fost oprit tot din cauza sfaturilor gresite si tratamentelor gresite date de doctori : acid folic, calciu anorganic, medicamente, vaccinuri in timpul sarcinii, etc.)

Argumentele aduse pentru laptele praf de cei care il fabrica sunt urmatoarele :
- laptele de vaca ar fi alergen
- laptele de vaca nu ar contine tot de ce are nevoie copilul
- nu exista pericol de infectii de la laptele praf
- laptele praf ar contine tot de ce are nevoie copilul
- laptele praf ar fi identic cu cel de mama

Toate aceste argumente sunt ridicole si neadevarate caci:
- laptele praf contine in mod evident lucruri care nu sunt prezente in laptele de mama.
- laptele praf contine tot produse din lapte de vaca si mai ales lactoza. Lactoza este componenta din lapte care creeaza cele mai multe alergii
- cu lapte praf se face un profit urias in lumea intreaga.
- laptele praf este plin de toxine chimice si medicamente, contine chiar droguri (inositol) si excitante nervoase (taurina)
- exista pericolul de a intoxica corpul copilului cu multe minerale anorganice (fier, calciu, magneziu) care nu sunt absorbabile in aceasta forma, mai ales la aceasta varsta
- copilul este determinat in mod automat si subconstient sa consume mai tarziu cu predilectie mancare care contine substante artificiale datorita anumitor componente din laptele praf care il programeaza la aceasta varsta frageda.

Mai jos o analiza despre substantele continute in laptele praf "Milupa Aptamil HA 2" (care este un lapte mai bun decat NAN 1)

Datele au fost extrase de la linkurile urmatoare:
http:// www.kommt-gleich.de/product_info.php/info/p1456_Milupa-Aptamil-HA-2-Hypoallergene-Folgenahrung.html
si
http:// www.dooyoo.de/babynahrung/milupa-aptamil-ha-2-pulver-600-g/1337769/

Milupa Aptamil HA 2 este un lapte mai bun, un lapte hipoalergen ! (deci exista si lapte praf care face alergii !!)

Zer concentrat - ghici din ce ? DIN LAPTE DE VACA
Lactoza - GHICI DIN CE, TOT DIN LAPTE DE VACA
ulei (rafinat) - Ce cauta ulei rafinat in "laptele de mama" ?
Amidon - Ce cauta amidon in "laptele de mama" ?
Galactooligosaccharide (din lapte) - GHICI DIN CE, TOT DIN LAPTE DE VACA
Fructooligosaccharide,
sirop de glucoza - un produs care nu se gaseste in laptele de mama
Emulgatori (Ester din acid citric de la Mono- si Diglyceride din acizi grasi ),
- ce cauta emulgatori artificiali in "laptele de mama" ?

Fosfat de potasiu - daunator, caci este anorganic

Clorura de calciu - daunator, caci este anorganic

Fosfat de calciu - daunator, caci este anorganic

Vitamina C - artificiala.
Clorid de Cholin - este o combinatie de amoniac, toxica ca orice alta combinatie din amoniac si recunoscut ca fiind toxica !! Se foloseste ca medicament. Link : de.wikipedia.org/wiki/Cholin. Ce cauta cholinul in "laptele de mama" ?
Carbonat de calciu - indeosebi la copii produce dereglarea asimilarii calciului din alimentatie, blocand canalele de calciu din celula, infunda canalele fine din corp cauzand otite, infectii la amigdale, etc.

Taurina - substanta similara ca efect cu hormonii de taur. A fost identificata pt. prima data in testiculele de taur. Tauraina este substanta principala din bautura energizanta "Red Bull"
Ce cauta taurina in "laptele de mama" ?

Lecitina din soia - o substanta artificiala produsa din plante manipulate genetic care afecteaza dezvoltarea creierului. Sunt prezente peste tot, nu numai in lapte.
Uridin- nimic bun pt. sugari
Cytidin- nimic bun pt. sugari
Adenosin - Adenosinul blocheaza producerea la toti neurotransmiterii ca Dopamina, Acetylcholina sau Noradrenalin. (Link : en.wikipedia.org/wiki/Adenosin.
Ce "sanatos" trebuie sa fie pentru un bebelus acest Adenosin !!!

Inosin- o substanta produsa de corp insa nu este cunoscuta inca bine si nici ca ar exista in laptele de mama. Este folosita ca medicament. A fost incercat si fabricat dar oprit ca medicament din cauza ca nu se cunosc efectele lui prea bine. (Link : en.wikipedia.org/wiki/Inosine ). Cu alte cuvinte experimente pe copii.

Guanosin-5-monophosphat
Sulfat de fier - fier anorganic, toxic pt. om si animale
Vitamina E - vitamina artificala, produce daune de la un anumit dozaj
Sulfat de zinc - o combinatie de zinc anorganic, FOARTE toxic pt. vietati. Zincul in aceste forme si dozaje creeaza boli de nervi si ale aparatului reproducator. In special ticul de a da din picioare permanent.

Inositol - se foloseste ca medicament antidepresiv si ca un drog ieftin. Se foloseste de dependentii de cocaina si N-Methylamphetamin ca sa ecomiseasca ceva din aceste doua substante; are efecte similare cu cocaina. Cu aceasta substanta se creeaza la copii o predispozitie la droguri si afecteaza creierul.
L-Carnitin,
Niacin,
Pantothensäure, -
Biotin - vitamina toxica cand depaseste anumite nivele (inca necunoscute) si care deregleaza nivelul de estrogeni
Sulfat de cupru - cupru anorganic, FOARTE toxic pt. om, creeaza epilepsie, crampe, spasme, anemie (substituie fierul in celule)
Vitamin A, - de mult timp dovedita ca fiind toxica
Acid folic, - o substanta toxica care nu este prezenta decat in mod natural in anumite alimente pe care omul nu le consuma decat foarte rar si nici nu sunt sanatoase (dupa cum spuneam in alt posting)
Vitamin B12, - substanta artificiala daunatoare in aceasta forma
Vitamin B 1, - substanta artificiala daunatoare in aceasta forma
Vitamin D, - toxica (blocheaza calciul ionic)
Vitamin B 6, - substanta artificiala daunatoare in aceasta forma
Iodat de potasiu -nu se gaseste in laptele da mama. FOARTE TOXIC. Se pune si in sarea iodata. Se aduna din desuri industriele (unele si radioactive dupa ce au fost folosite in medicina ca substante de contrast.)
Mangan-II-sulfat - mangan anorganic, deci toxic, Creeaza anemie substituind fierul din celule.
Vitamina K, - medicament, afecteaza coagularea sangelui
Natriumselenit - Selenul este o substanta toxica pt. organism.

-
Cantitatile de substante la 100 gramme
*Proteine 1, 6g
*Kohlenhydrate 8, 2g
*Lactoza 5, 7g
*Polysaccharide 0, 7g
*Stärke 1, 4g
*Fett 3, 2g
*gesättigte Fettsäuren 1, 4g
*Ballaststoffe 0, 8g
*Natrium 26mg
*Kalium 78mg
*Chlorid 43mg
*Calcium 64mg
*Phosphor 35mg
*Magnesium 5, 4mg
*Eisen 1mg
*Zink 0, 52mg
*Kupfer 41ug
*Mangan 7, 7ug
*Selen 1, 5ug
*Jod 13ug
*Fluor 15ug
*Vitamin A 60ug
*Vitamin D 1, 4ug
*Vitamin E 1, 1 mg
*Vitamin K 5, 1ug
*Vitamin B1 0, 05mg
*Vitamin B2 0, 12mg
*Vitamin B6 0, 04mg
*Niacin 0, 44mg
*Pantothensäure 0, 34mg
*Folsäure 8, 5ug
*Vitamin B12 0, 2ug
*Biotin 1, 9ug
*Vitamin C 9, 3 mg
*L-Carnitin mg
*Cholin 10mg
*Inositol 3, 4mg
*Taurin 5, 4mg

-
Credibilitatea si naivitatea oamenilor este IMENSA iar perversitatea concernelor este cel putin la fel de mare.

Daca oamenii ar sti sa citeasca ingredientele de pe medicamente si alimente, ar poseda internet si si-ar folosi gandirea ar putea sti si ei toate aceste si fara diplome. Am impresia insa ca cei mai multi nu stiu sa citeasca si nici nu au internet.

Hrana ideala pt. un copil se reduce la lapte exclusiv pana la varsta de un 12-16 luni care nu trebuie sa fie prea gras si trebuie sa fie natural in caz ca mama nu are lapte. (mai jos o descriere)

Dand fructe si legume la sugari, mai ales sub varsta de 6-10 luni, cand digestia copilului nu este inca formata deajuns va duce des la boli si probleme la sugari si este exact ceea ce ar trebui evitat si exact ceea ce doctorii din ziua de azi recomanda oamenilor dupa ce au fost ei insusi prostiti de industria farmaceutica, o industrie care ne invatata totul contra naturii umane, spre interesul lor financiar.

Diversificarea prea din timp a hranei sugarilor este la fel de gresita ca si datul de lapte praf in loc de cel de san sau natural. In orice alta tara care traieste si gandeste natural sugarii sunt alaptati numai cu lapte cel putin 12 luni si prezinta o sanatate de invidiat fata de tarile in care se practica diversificarea hranei sau consumul de lapte praf. 90% din bolile sugarilor provin de la laptele praf si de la alimentatia gresita a sugarilor dupa teoriile moderne si gresite in care mamele de azi cred orbeste.

Cel mai prost lapte este cel praf, urmat de cel de vaca omogenizat, urmat de cel pasteorizat.
Cel mai bun lapte este cel de vaca sacu capra neprelucrat, care insa pt. bebelusi trebuie diluat cu apa dupa descrierea de mai jos.

-
Despre hranirea sugarilor de la Dumnezeu

"Daca mama are laptele ei este bine, insa trebuie sa aiba grija sa-si pastreze temperamentul linistit si bun caci orice iritatie a firii, tristetea si spaima sunt pentru copii o otrava si atunci acesta se va imbolnavi si se va pricaji. Daca nu se poate schimba nimic in aceasta privinta este mai bine ca copilul sa fie hranit cu lapte de vaca.

Sa nu se ia insa lapte sterilizat (pasteorizat), ci numai lapte proapspat de vaca si anume de la acele vaci care dau lapte sanatos si bun, adica care pasesc pe pajiste sau sunt hranite cu furaje sanatoase si tinute in grajduri sanatoase.
Se ia numai lapte proaspat, se fierbe si se amesteca cu doua treimi de apa curata (nu cu ceai care actioneaza excitant pentru fiinta firava) si cu acest amestec se hraneste copilul. Cu un astfel de lapte care consta dintr-o treime de lapte si doua de apa, ceea ce corespunde laptelui de mama, se hraneste copilul in primele 6 luni.
Incepand cu 6 luni se amesteca jumatate de lapte si jumatate de apa (insa nu se pune zahar in el) si se continua inca jumatate de an. De la un an copilul se hraneste ori cu doua treimi de lapte si una de apa ori cu lapte pur, daca il suporta, depinzand de constitutia sa corporala.

Mai tarziu parintii incep sa hraneasca copilul cu tot felul de mancaruri fara sa se gandeasca ca stomacul copilului este foarte slab si gingas. Hranit cu laptele dupa indicatiile de mai sus copilul va fi sanatos si puternic, de aceea trebuie sa fiti foarte precauti cu hrana puternica care nu are voie sa-i fie data prea din timp caci altfel se cauzeaza bietii fapturi colici ingrozitoare.

Fructe de padure (n.t. si strugurii), mere fierte, paine alba sau usoara, deci numai manacuri usoare se pot da copilului in al doilea an si trebuie avansat asa foarte incet si prudent, observand mereu ce ii face bine si ce nu ii face bine copilului. Este greu de facut o regula generala caci constitutia copiilor este foarte diferita."
0
31-03-2010, ora 10:14
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
staţi liniştita, fiecare copil creşte în felul lui, nu va faceţi griji si nu faceti greşeala de a da lapte de vaca copilului sub varsta de un an. Aveţi grija cum culcaţi bebelusul după ce mananca, sa fie bătut pe spate etc, nu a luat prea puţin in greutate, e bine, , o sa creasca sigur mai mult- depinde de la copilas la copilas cat de repede si tot. fetita mea a fost micuta pana pe la 1 an si ceva si apoi a crescut rapid si grasuna, la doi ani era chiar foarte inaltuta pt varsta ei, si culmea hranita cu san si apoi completare cu lapte praf si restul de mancaruri pt bebelusi alternate intre ele ca sa nu se plictiseasca

nu-l luati in seama pe acest individ de mai sus, el nu face decat sa copieze aceeasi si aceeasi informatie non stop la fiecare femeie care intreaba ceva de alimentatia copilului: cele doua mari obsesii laptele praf si acidul folic, uitati-va sa vedeti cu cati doctori se cearta!!!! adica el singur sa aiba dreptate si tot restul se inseala

cu respect,
geanina leabu
0
31-03-2010, ora 10:19
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
si sunt multe mamici care se sperie ca copilasii lor nu cresc suficient in greutate, dar de fapt e doar o impresie a tuturor mamicilor, nu trebuie sa va speriati asa usor, stati linistita si bucurati-va de aceasta perioada frumoasa din viata dvs!
0
31-03-2010, ora 18:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Laptele praf este facut cu lapte de vaca si mai multe produse din laptele de vaca (lactoza, zer concentrat, Galactooligosaccharide), cititi pe ambalaj si verificiati !
Asa ca ascultati de fetita asta de mai sus si nu dati la copil lapte de vaca, chiar daca a fost mai intai aruncata din avion ca sa se faca praf :-)
0
01-04-2010, ora 18:40
mimi 30
Nu este medic/terapeut
mimi 30
multumesc pt sfaturi. Ideea este ca nu stiu ce lapte praf sa folosesc, daca e mai bum aptamil sau milumil, fiind de aceeasi firma.
0
02-04-2010, ora 10:02
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Sunt amandoua atat de proaste si atat de similare - citeste lista de ingrediente - incat nici nu prea conteaza cu care iti intoxici copilul. Daca crezi ca laptele praf facut din lapte de vaca si cu peste 20 de chimicale in el este mai bun decat ce da vaca proasspat si natural, intr-un mod mult mai ieftin si mai sanatos pt. om decat ceva din fabrica unor concerne lacome esti oricum de plans.
0
02-04-2010, ora 10:48
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Sunt la fel de bune amandoua, puteti sa le incercati alternativ pentru a vedea care place mai mult bebelusului, si dupa preferintele lui. O fi facut din lapte de vaca dar este purificat si scos din el toate substantele care puteau da alergii si alte probleme. si in plus nu da anemie ca laptele de vaca, sau rahitism! Nu suntem nascuti cu totii ieri sa nu stim sa ne informam si sa citim
si stiu ca e foarte la moda sa fii impotriva laptelui praf, sau a vaccinurilor, este noul trend in lume (plus multe alte teorii conspirationiste), dar ce o sa te faci cand trece aceasta moda distractiva? te iei de urmatoarea inventie buna.
Uite ca eu stiu copil care fusese hranit sub varsta de 1 an numai cu lapte de vaca pt ca mama lui nu avea lapte, si nu voia sa ii dea lapte praf- si a avut niste probleme foarte neplacute- acum nu mai poate sa atinga lactat pt ca devenit foarte alergic, si sunt multe alimente pe care nu le mai poate suporta, se chinuie bietul copil. ah dar probabil o sa mi zici ca ceva legat de starea lui de spirit l-a facut sa fie alergic si nu laptele ala de vaca! evident vei gasi scuze! dar lasa ca doamna aceea a stiut cum sa si creasca al doilea copil si e bine mersi si sanatos- si nu mai pusese gura pe lapte de tara!!!
0
12-04-2010, ora 16:33
rmami
Nu este medic/terapeut
rmami
Buna ziua, copilul dvs a crescut foarte bine in greutate si nu cred ca ati avea nevoie de completare ci doar sa puneti copilul la san mai des timp de cateva zile pana cand se regleaza productia de lapte matern. Sunt acceptate si 400g/ luna in primele luni ale bebelusului. Interesati-va de puseele de crestere (growth spurts) pentru ca ele explica si senzatia dvsca nu faceti fata cu laptele propriu.

Sfatul meu este sa incercati sa renuntati treptat la formula si sa aveti mai multa incredere in dumneavoastra si in posibilitatile de a va creste copilul sanatos fara a fi nevoie de completari de vreun fel. S-ar putea sa gasiti folositor acest link: http://www.kellymom.com/bf/supply/decrease-formula.html. Situl, in general, e o comoara pentru cineva care se hotaraste sacontnue alaptarea exclusiva, are si foare multe alte surse utile mentionate. Veti gasi si niste curbe de crestere pentru copiii alapati; sunt diferite de cele standard, in sensul ca un copil alaptat poate fi mai slabut decat unul alimentat cu formula.

Poate va sfatuiti si cu un consultant in lactatie; e o meserie noua in romania dar se gasesc cateva persoane cu adevarat competente care va pot ajuta cu sfaturi... preactice. Succes!
0
12-04-2010, ora 20:10
Oana1980
Nu este medic/terapeut
Oana1980
Celebra doamna dr Culcer are o vorba...decat 1 kilogram luat din lapte praf mai bine 500 grame luate din lapte matern.
Eu nu sustin ca laptele praf este otrava.Dar daca exista alternativa de a se da copilului lapte matern si daca singura problema pentru care se doreste intarcarea precoce este ca nu a mai luat copilul in greutate atunci cred ca e o problema.
Mie 470 grame in 3 saptamani nu mi se pare deloc o greutate mica.Copiii nu iau mereu ca la carte si sunt convinsa ca laptele matern face mult mai mult bine decat orice lapte praf i-ati da.
Nu stiu daca sunteti din Bucuresti..daca da va recomand sa luati cum puteti legatura cu doamna Culcer. Sunt sigura ca veti gasi sustinerea de care aveti nevoie.Si cred ca intr-adevar ar trebui sa aveti putina incredere ca o sa fie mai bine si sa nu va aruncati la lapte praf pentru ca aceasta nu va rezolva problema.Un copil care spuneti ca varsa foarte des se poate sa aiba o problema cu maturizarea sistemului digestiv (care oricum e nedezvoltat cum trebuie in primele luni de viata) si ca atare se poate ca laptele praf mai mult sa irite decat sa faca bine.adica sa rezolvati cumva luatul in greutate si sa dati de altele.
Copilul meu nu s-a putut bucura de lapte matern de la inceput iar eu nu am fost incurajata sa o fac si nici sustinuta. Iar cand am ajuns acasa si i-am dat formula a facut o enterocolita de eram cu el in spitalul de copii pe perfuzie in aceeasi seara.eu nu pot sa cred ca nu a fost nici o legatura intre laptele praf dat de mine (nu aveam san iar in spital a fost hranit cu seringa ) si probleme lui digestive.mi s-a parut ciudata coincidenta.
Dar m-am intarit eu pe mine si dupa ce am trecut de episodul diareic am ajuns acasa, m-am calmat, m-am informat despre cum pot alapta cu succes si este alaptat si acum la 1 an si 7 luni.

Parerea mea este ca mai ales in cazuri in care au existat poate niste probleme la inceput (copil cu greutate mai mica la nastere, probleme digestive sau de alta natura care duc la varsaturi frecvente) sa se urmeze calea cea mai naturala cu putinta. Si aceea este laptele matern.
0
13-04-2010, ora 14:58
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Exact, laptele matern contine niste anticorpi care nu pot fi copiati deloc. si apara copilul in multe feluri.
dar laptele de vaca chiar face rau: anemie, scade vitaminele e greu digerabil, poate provoca diabet si multe altele
0
16-04-2010, ora 11:05
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pe eticheta la orice lapte praf scrie clar ca este facut din lapte de vaca si mai ales ca congtine multa lactoza care eset substanta din lapte care de cele mai multe alergii. De asemenea sunt enumerate clar substantele continute care sunt descrie in orice manula de toxicologie si care nu sunt prezente in laptele de mama. Este un lucru imposibil de a a afirma ca laptele praf nu este toxic atata vreme ce toxinele sunt declarate sau a afirma ca laptele de vaca este toxic numai cand se mananca natural.
Exista in peste tot oameni care prefera sa repete propaganda industriei si parolele goale decat gandirea si cititul. Ochi are toata lumea, cititi pe eticheta. Si cu privire la laptele praf care contine lapte d evaca va recomand ascultati de aceasta femeie ": laptele de vaca chiar face rau: anemie, scade vitaminele e greu digerabil, poate provoca diabet si multe altele"
0
16-04-2010, ora 11:38
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
NU MAI MINTI OAMENII!

cred ca ti s-a mai spus o data functia taurinei de exemplu: care ajuta la digestia grasimilor si la formarea saurilor biliare, are rol foarte important in dezvoltarea neuronilor si laptele de mama este foarte bogat in taurina mai ales in primele saptamani si luni de la nastere!!!! (mai citeste si tu informatii inainte de a te gandi imediat la red bull)

nu zice nimeni ca laptele praf e identic cu laptele de mama, mai mult industriile creatoare de lapte recomanda foarte riguros folosirea laptelui praf doar in caz ca nu poate fi folosit cel mama!
si exista lapte hipoalergen pentru toti cei care sunt alergici la lactoza- deci ei nu vor suporta niciun fel de lapte de pe lume.
in plus argumentele tale sunt foarte invechite pt ca nu esti in stare sa citesti informatii noi- care au fost repetate si rerepetate
argumentele contra laptelui de vaca sunt altele:

- creeaza anemii prin lipsa de fier, poate provoca diabet, poate duce la infectii daca nu a fost luat dintr-o sursa buna si insuficient preparat, grasimile din el sun greu digerabile si pot provoca de asemenea diaree, nu doar lactoza din lapte da alergii- ci anumite componente care sunt purificate si inlaturate pentru a preveni alergiile- in special proteinele!!!!- care nu au nimic de a face cu lactoza in caz ca stii chimie!!!- de aia s-au facut si lapte hipoalergice- pentru ca scot si lactoza pe langa PROTEINELE alergene ale laptelui de vaca!
in plus raporturile de Ca si P din laptele de vaca nu sunt adecvate si nici nu seamana cu cel al laptelui de mama, laptele de vaca are o osmolaritate de 290 mOsm/l- risc de diarei masive osmotice, pe cand laptele de mama are 187 mOsm/l, iar majoritatea formulelor de lapte praf sunt in jurul acestei valori,

acidul folic, ti am raspuns in alt posting esti total dezinformat! este continut in oua, ficat, spanac, verdeturi, banane, fasole, mazare, porumb, rosii, portocale, capsuni, pepene, drojdie si multe alimente care nu lipsesc din alimentatia umana! ma rog poate din a ta... nu mai minti oamenii!!

si laptele de vaca e gratis? habar n-aveam poate ar trebui sa ma mai interesez. familia mea cumpara pe saptamana cel putin 10 litri (evident nimeni nu mai e sugar)- si inmultind asta cu costul unui litru de lapte cred ca vei vedea cine are profitul urias de fapt

si da laptele praf, are la sursa laptele de vaca dar e modificat din toate punctele de vedere pentru a inlatura orice problema

in plus industria laptelui praf este una dintre cele mai meticulos controlate din lume- pentru ca nu isi permit sa faca greseli, sa fie contaminari bacteriene sau orice problema- vaca vecinei de la colt cine o verifica? de unde poti fi sigur ca nu scapa bacterii? nu ai de unde!!!

mai citeste un pic despre compozitia laptelui de mama, a laptelui de vaca, diferentele dintre acestea si felul in care se apropie de ideal

Doamna nu va speriati de afirmatiile acestui om nebun, pentru ca nu are dreptate si are niste argumente care ar fi de ras pentru oricine care a citit cat de cat.

nu cred ca o sa ii treaca vreodata obsesia pentru laptele praf si ar prefera sa ramanem toti in epoca de piatra, sa nu evoluam si sa descoperim mai nimic.


IN PLUS NU STII SA CITESTI ABSOLUT DELOC!!! PENTRU CA LAPTELE PRAF SE OBTINE DIN LAPTE DE VACA PURIFICAT SI DIN CARE SE SCOT TOATE ACELE SUBSTANTE SI POSIBILI ANTICORPI CARE POT CAUZA PROBLEME!!!

si nu lactoza e cea care da cele mai multe alergii- decat la persoanele intolerante la lactoza!!!- care nu se pot atinge de lactate deloc- inclusiv unii sugari care pot trece temporar prin aceste probleme, ci PROTEINELE din lapte de vaca
0
16-04-2010, ora 11:39
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
serios nu stii sa citesti!
0
19-05-2010, ora 18:15
mamibebe
Nu este medic/terapeut
mamibebe
am o fetita de 3 luni si jumatate, nascuta la 3.6kg si are acum 5.9kg.Este alaptata exclusiv la san.Este buna greutatea?Este f energica, nu sta locului o clipa, in ultimele 2 saptamani a crescut 200gr, f putin, este oare laptele insuficient calitativ?Mentionez ca are peste 6 mictiuni pe zi, presupun ca laptele este cantitativ suficient.

Fiind asa energica e posibil sa aiba nevoie de mai multi nutrienti si sa incepem diversificarea mai devreme de 6 luni, asa cum recomanda OMS?

Multumesc anticipat
0
19-05-2010, ora 18:33
rmami
Nu este medic/terapeut
rmami
Buna ziua, nu este deloc recomandabila inceperea diversificarii mai devreme de sase luni. Copila a luat fparte bine in greutate si daca are nevoie de mai multi nutrienti pur si simplu va suge mai des si si-i va lua din laptele dvs.

Vedeti aici cum creste in greutate in medie un bebelus alaptat: http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

Iata si un calculator care cred ca va poate fi de ajutor http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-calc-metric.html

si percentilele pentru copii alaptati: http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/growthcharts.html

Poate n-ar fir au sa cititi si articolul asta: http://www.kellymom.com/bf/supply/enough-milk.html In mare spune cate scutece ude trebuie sa aveti, etc).

Nu va faceti griji, copila dvs are o viata intreaga sa manance si sa stiti ca laptele matern se asimileaza cel mai bine la varsta asta. Pana la sase luni, am citit, copiii nici macar nus ecreta toate enzimele necesare digestiei si fiecare inghititura de mancare inseamna o inghititura mai putin de lapte (fie el si formula unde este cazul), ceea ce inseamna mai putini nutrienti pentru copil.

Multa sanatate.
0
19-05-2010, ora 19:11
mamibebe
Nu este medic/terapeut
mamibebe
multumesc pt raspuns!!!
tocmai pt ca stiu cat trebuie sa ia un copil ma ingrijoreaza, 200gr in 2 sapt e f putin (70 gr intr-o sapt si 130 in urmatoarea)...
0
19-05-2010, ora 19:37
rmami
Nu este medic/terapeut
rmami
ba e perfect normal...

ce puteti incerca:
- compresia sanului, obligatoriu cand suge dar nu inghite, nu cand nu mai suge deloc
- sa evitati suzeta, creeaza confuzie si in loc sa-i dati suzeta s-o puneti la san
- sa fiti atenta sa suga activ, sa aiba gura plina cu lapte (deveti niste clipuri foarte elocvente pe www.drjacknewman.com)
- sa puneti copila la san si cand este semiadormita, cand inca are reflexul suptului. Atentie, cand doarme dusa n-o sa mai suga.

Pe de alta parte, daca scoateti 4-6 scutece ude zilnic, pielea de pe burta copilului e ferma (nu pare imbatranita cand o apucati intre degete), daca e alerta si doarme bine dupa ce suge nu aveti a va teme. Copiii nu cresc liniar, au perioade cand iau in greutate, perioade cand se lungesc (si atunci nu mai iau in greutate), perioade cand explodeaza, se expandeaza - vedeti dupa un puseu de crestere cum anumite haine ii raman mici, de exemplu la distanta de sa zicem o saptamana. Curaj, sunteti pe drumul cel bun.

Voiam sa va mai spun ca fata mea a avut o luna cu 200g crestere pe la 4-5 luni, exact cand a descoperit ca-si poate suge degetul. Eu eram cea mai fericita ca adormea singura ziua. A doua luna, in loc s-o las cu degetul, am procedat ca mai sus; o adormeam la san, stateam cu ea in pat dupa ce adormea pana lasa sanul din gura (vin mai multe let-down-uri in acea perioada), o puneam la san de cate ori vedeam ca-si suge degetul sau, oricum, de destule ori si... a luat 700g a doua luna. In orice caz, nu mai stiu exact perioada dar deja trecusem de lunile in care cresterea in greutatea este spectaculoasa un 200400g era mai mult decat rezonabil (insa era inainte de sase luni).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de unsprezece luni
  • Indicele de masă corporală al bebelușului este un bun indicator al riscului de obezitate în copilărie
  • Formulele de lapte și greutatea sănătoasă la sugari - opinia specialiștilor
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •