probleme cu gitul. E ceva grav?

08-01-2010
minca nicolae
Nu este medic/terapeut
minca nicolae
De ceva vreme am inceput sa am probleme cu gitul, la inceput aveam senzatie de flegma in git si scuipam des, dar acum pe linga aceasta senzatie si flegma simt si o iritatie a gitului.De asemenea parca am facut scurta chiar sub barbie.Imi dreg glasul si scuip des.Ce ar trebui sa iau sau sa fac?
22 comentarii
0
08-01-2010, ora 18:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn,

Ar trebui să consultaţi un medic orel-ist; dacă orlist-ul vă informează că totul este în regulă, consultaţi un medic gastroenterolog - astfel de iritaţii şi secreţii trădează existenţa unei afecţiuni gastrologice (un posibil reflux gastro-esofagian...).

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică;)



În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
08-01-2010, ora 18:38
minca nicolae
Nu este medic/terapeut
minca nicolae
Precizez ca am si ceva probleme cu o ureche in sensul ca atunci cind am fost mic de 5 ani am avut un accident de masina de la care am ramas cu o ureche care imi curge.De asemene si nasul imi produce secretii.
0
08-01-2010, ora 20:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
După accident v-au dus părinţii la un consult Orl? Ce diagnostic vi s-a pus?
Nasul vă produce mucozităţi abundente tot timpul, sau numai la căldură, frig, cât sunteţi răcit, gripat etc.?
Sunteţi o persoană alergică? (praf, mucegai, polen etc.)...

Toate cele bune;)
0
09-01-2010, ora 14:31
minca nicolae
Nu este medic/terapeut
minca nicolae
la praf tusesc.am fost la Orl dar nu mai stiu diagnosticul.nu am mucozitati abundente tot timpul.
0
09-01-2010, ora 20:51
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
În continuare vă recomand un consult orl-ist şi unul gastroenterologic. Homeopatia vă poate ajuta şi ea, deci, puteţi consulta şi un medic homeopat.

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
18-01-2010, ora 13:38
kikiriki
Nu este medic/terapeut
kikiriki
Bina ziua,

Am si eu o intrebare: anul acesta nu am racit (decat cateva stranuturi, nimic serios) dar am de o luna senzatia de nas si gat uscat si foarte usor simt ca am o durere usoara de gat. Senzatia de uscaciune o am mai mmult noaptea si dimineata am ceva secretii in gat nu si in nas. Am incercat tot felul de remedii: de la diverse pastile de supt, aerosoli cu ceai de musetel, apa de mare in nas dar nu merge nimic. In camera umiditatea este intre 43-50%. Ce sa mai fac?
Poate cineva sa-mi dea un sfat?

Multumesc
0
19-01-2010, ora 02:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Neaţa,

Folosiţi vreun spray decongestionant (pentru nas)?
0
19-01-2010, ora 08:33
kikiriki
Nu este medic/terapeut
kikiriki
nici gand, numai apa de mare si gargara cu musetel, si salvigol
0
20-01-2010, ora 22:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
OK! Tot ce folosiţi vă ajută foarte mult, dar nu pot pot anula efectul, pentru că nu acţionează asupra cauzei necunoscute de dvs. Bine faceţi că nu folosiţi spray-uri decongestionante (produc xerostomie (insuficienţa salivară cu senzaţie de uscăciune bucală)), dar şi alte dereglări minore sau majore.
Aţi avut vreodată (în antecedente) reflux gastro-esofagian (o refulare de coţinut gastric (din stomac)), chiar şi ocazional (în trecut...mai important este prezentul)??? O astfel de refulare transportă secreţii, care sunt aduse până în zona oro-faringiană (faringe, laringe, cavitate bucală); produce uscăciune, usturime (usturimea nu a-ţi precizat-o, probabil nu există sau aţi omis-o), răguşeală (nu aţi precizat), dureri (la vorbit, la înghiţit, la mestecat, chiar şi în repaus vocal), guturai, etc.


Vă rog să îmi răspundeţi! Mulţumesc anticipat ;)
0
21-01-2010, ora 11:37
kikiriki
Nu este medic/terapeut
kikiriki
Nu. eu va multumesc. Din cate stiu eu nu am avut reflux, dar... toata vara trecuta am avut probleme cu stomacul si dupa endoscopie nu s-a descoperit nimic important. Problema este ca mananc f. tarziu(21) si am o senzatie urata de la stomac chiar si dimineata. Usturime simt uneori(spre exemplu dupa ce merg la piscina si ies afara). Guturai am avut de mai multe ori dar anul asta spre deosebire de anul trecut am luat coldrex repede, la cel mai mic semn si nu a evoluat. Anul trecut am avut aceeasi poveste cu gatul si am avut niste dureri de gat groaznice(chiar daca suna ciudat dar am avut o durere de o saptamana cand era un cosmar fiecare inghititura). Ultima precizare este ca fumez cam 10 tigari pe zi(!).

Multumesc si o zi buna
0
22-01-2010, ora 10:32
naty.dulcika
Nu este medic/terapeut
naty.dulcika
buna! si eu am o problema asemanatoare! am avut anul trecut o dereglare hormonala de unde a aparut si la sin mici chistulete, dereglare a menstruatiei iar acum o flegma enervanta in git.Tin sa mentionez ca o am cam de o luna
In momentul cind inghit simt parca un nod in git care parca ajunge ca un gol in stomac si revine din nou in git
uneori am senzatia ca e gitul uscat altadata mici intepaturi nu stiu ce sa iau sau sa fac?
am spus acest lucru medicului de fam dar nu mi-a recomandat nimic. va rog sa ma ajutati si pe mine cu aceasta problema!
0
22-01-2010, ora 10:34
naty.dulcika
Nu este medic/terapeut
naty.dulcika
deja mi-e frica de orice simtoma si recunosc am mare frica in momentul cind doar ma gindesc ca trb sa merg la medic!
0
27-01-2010, ora 18:28
azumy
Nu este medic/terapeut
azumy
buna. ma gandeam poate ma ajutati si pe mine.acum cativa ani am fost de foarte multe ori sa mi se faca exudantul si toti spuneau ca nu am nimic dar eu vedeam pe amigdalite niste bilute albe care erau tari si daca le spargeam mirosea a carie daca ma intelegeti?si intr un final mam dus cu o bliluta de aia urat mirositoare la doctor si iam aratat o la care mi a spus ca e o infectie pe care chiar daca o tratez cu antibiotice o sa mi reapara tot timpul si cel mai bine e sa mi scoata amigdalitele.bineinteles ca nu am fost de acord si am ramas asa.acum tot mai am probleme cu infectia si nu stiu ce sa fac.sunt disperata am 5 ani de cand am asa ceva in gat.la inceput mi sa mai recomandat tagremin si era bun dar apoi iar imi reaparea din nou si asa am tinut o atata timp.va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat sau o reteta.e posibil sa fie candida?am uitat sa mai mentionez ca sunt si fumatoare e posibil si de la asta?astept un raspuns su multumesc din nou
0
28-01-2010, ora 11:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Kikiriki,

Vă recomand o cură cu Evitus (de la Hofigal) - 2 comprimate de 2 - 3 ori pe zi cu 15 minute înainte de mesele principale (maxim 6/8 săptămâni) + un consult la un medic homeopat. Recomandarea este valabilă şi pentru naty.dulcika.

Azumi, făceţi-vă analiza Antistreptolizină O (ASLO). Este un test serologic, care evidenţiază o infecţie streptococică. Vă puteţi trata infecţia amigdaliană cu ajutorul unor preparate naturale sau cu ajutorul unor remedii homeopate. Consultaţi un medic fitoterapeut sau homeopat.
Toate cele bune!
0
29-01-2010, ora 11:06
azumy
Nu este medic/terapeut
azumy
buna din nou.imi puteti recomanda pe cineva?va rog frumos.sincer nu vreau sa mi pierd amigdalitele si daca tot se poate face ceva atunci e bine sa incerc..astept un raspuns.numai bine
0
29-01-2010, ora 13:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Unde locuiţi, în ce oraş?
0
29-01-2010, ora 20:28
azumy
Nu este medic/terapeut
azumy
sunt din iasi.
0
30-01-2010, ora 14:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Medic homeopat Mihaela Ichim - 0744438216 (din Iaşi).
Toate cele bune!
0
31-01-2010, ora 10:35
azumy
Nu este medic/terapeut
azumy
buna si multumesc mult.am sa sun si sa mi fac o programare.toate cele buna si pt dumneavoastra.multa sanatate.
0
29-01-2011, ora 12:00
naty.dulcika
Nu este medic/terapeut
naty.dulcika
buna ! cum as putea trata ciperca din git?
aceasta este problema in legatura cu flegma din git?
mi sa spus ca am o ciuperca, un microb
si cu toate acestea o infectie urinara
, si o laringita
daca iau 5 zile augmentin rezolv o parte din problema cred
ce as putea lua sau cum sa tratez ciuperca?
va multumesc!
0
25-05-2011, ora 11:47
naty.dulcika
Nu este medic/terapeut
naty.dulcika
buna! ma numesc Mihaela si de circa un an am o mare stare de frica. In toamna era sa ma muste un ciine asa pur si simplu, a venit spre mine si sa aruncat la piciore. Din acel moment mi-e frica sa ies, pentru ca il intilnesc des si nu am curajul sa ma apropii de ae. In momentul cind deja vad un ciine imi apare o stare de frica incit mi se mace rau si am senzatia ca albesc, si ma cuprinde o stare de rau cu voma. Va rog sa ma ajutati pentru ca nu pot sa mai fac nimic, aceasta stare de frica ma urmareste mereu. Tin sa mentionez ca lucuiesc la tara si cu e acum perioada aceasta as avea multa treaba dar nu pot sa fac nimic pentru ca am impresia ca e tot linga ine, ba mai mult azi am vrut sa merg pe ogor si a aparut din nou, incerc sa imi spun ca nu il vad dar in momentul cind ma vede vine spre mine. Cea fac nu am putere sa il lovesc sau sa trec cu vederea acest lucru
Cred ca po sa ma imbolnavesc de inima.Va rog sa ma ajutati!.
0
14-06-2011, ora 17:59
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Naty.dulcika, ciuperca din gâtul dv., cel mai probabil celebra Candida Albicans, sau o altă specie din genul Candida, dar nu numai, poate fi tratată cu ajutorul unui preparat alopat sau naturist care să aibă proprietăţi antifungice şi, dacă se poate, proprietăţi imunostimulatoare şi imunomodulatoare.
În mod normal ar trebui să vă faceţi un set de analize medicale, cel puţin o hemocultură, o hemoleucogramă cu formula leucocitară, un exudat faringian şi o antifungigramă, pentru a vi se spune exact despre ce ciupercă este vorba, pentru a vi se indica antifungicul la care este sensibilă ciuperca respectivă şi pentru a vi se observa starea sistemului imunitar.
_
" aceasta este problema in legatura cu flegma din git? "
- Mucozităţile din gâtul dv. (flegma, aşa cum aţi spus dv.) pot să fie produse pe fondul existenţei infecţiei fungice/micotice de care suferiţi, însă nu numai. Mucozităţile respective pot să provină din nas, în urma unei rinoree posterioare; pot să provină de la o laringită catarală micotică (dv. suferiţi de laringită, însă nu aţi precizat tipul ei), ba mai mult decât atât, pot să provină de pe esofagul dv., transportate fiind de un posibil reflux gastro-esofagian ocazional asimptomatic etc. Cauzele sunt sau pot fi multiple şi extrem de variate, tocmai de aceea aţi cam avea nevoie de un consult destul de amănunţit - consult holistic prin care medicul să vă analizeze fizic, mental şi psihic, adică la nivel de trup, gândire şi sentimente/emoţii, pentru a putea să depisteze cu cât mai multă certitudine cauza sau cauzele care stau la baza producerii acelor mucozităţi şi nu numai.
__

Dacă nu puteţi să consultaţi un medic care să vă prescrie un tratament adecvat, din motive mai mult sau mai puţin obiective, puteţi să faceţi o cură cu infuzie de muguri de plop negru. Mugurii de plop negru au proprietăţi antifungice, antibiotice, antiinflamatoare, analgezice şi imunostimulatoare, proprietăţile lor terapeutice foarte valoroase putând să vă ajute să vă trataţi ciuperca din gât, laringita, ca de altfel şi infecţia urinară.
Mod de administrare: Se foloseşte infuzia preparată dintr-o linguriţă de muguri la o cană cu 250 ml de apă. Se beau două căni pe zi, una dimineaţa şi una la prânz, timp de minim 30 de zile, maxim 90 de zile (minim o lună, maxim 3 luni). De asemenea, puteţi face şi gargarisme cu infuzia de muguri de plop negru!
_

Mic dicţionar explicativ
"""""""""""""""
INFÚZIE, pl. infuzii, s. f. - Soluţie apoasă obţinută dintr-o plantă prin opărirea ei cu apă clocotită, în scopul extragerii principiilor active pe care le conţine; medicament astfel obţinut.
GARGÁRĂ, pl. gargare, s. f. - Clătire a gurii şi a gâtului cu un lichid dezinfectant; gargariseală.
_

În altă ordine de idei, în ceea ce priveşte frica dv., trebuie să ştiţi că, în urma experienţei avute cu acel câine, în prezent suferiţi de o semi-tulburare de stres posttraumatică. Ce vi s-a întâmplat v-a psihotraumatizat şi v-a dereglat mentalo-psihic într-un grad minor spre moderat. Practic, în acest moment, dv. retrăiţi ocazional, dacă nu zilnic, la vederea unui câine şi nu neapărat, spaima pe care aţi experimentat-o în timpul în care acel câine a sărit la picioarele dv. Sunteţi de-a dreptul terorizată, cuprinsă de o frică atât de mare, încât sistemul nervos reacţionează prin producerea unei stări de rău acompaniată de o senzaţie de vomă.
Ar fi indicat să mergeţi la un psiholog pentru a face psihoterapie cognitiv-comportamentală şi integrativă şi, pe lângă această consiliere, ar fi indicat să luaţi un tratament psihoreglator.
Ţinând cont că locuiţi la ţară, şi că, poate, nu aveţi acces la servicii medicale optime, vă puteţi trata frica şi dereglarea psihică cu ajutorul ceaiului de sunătoare. Beţi ceai de sunătoare, o cană de 250 ml / zi (o lingură de sunătoare la o cană cu apă clocotită), seara, cu 30 de minute înainte de culcare, timp de maxim 3 luni de zile.
Sunătoarea conţine cel puţin 2 principii bioactive - hipericină şi hiperforin - care au abilitatea să regleze mentalo-psihicul unui om afectat de o psihotraumă, tocmai datorită proprietăţilor anxiolitice, antidepresive şi antifobice ale celor 2 principii active.
ATENŢIE, însă. Ceaiul de sunătoare nu se consumă în combinaţie cu niciun medicament psihiatric! (nu aveţi voie să asociaţi ceaiul cu antidepresive, anxiolitice, antipsihotice etc.).
_
Apropiaţi-vă de Dumnezeu, mai mult decât deja sunteţi. Mergeţi mai des la Sfânta Biserică, rugaţi-vă, discutaţi cu duhovnicul dv., cereţi-i sfaturi, spovediţi-vă folosind un îndreptar de spovedanie pentru a face o spovedanie corectă şi completă, faceţi multe fapte bune şi gândiţi pozitiv. Aşa, totul va fi bine, vă veţi însănătoşi, având grijă şi de trup dar şi de suflet.
_

Consultaţi un medic.
Însănătoşire grabnică!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.