probleme cu genunchiul stang

24-07-2013
grigore elena
Nu este medic/terapeut
grigore elena
am 39 ani, am 120 kg, acum 3 ani am fost diagnosticata cu suspiciune leziune menisc intern genunchi stang, sa intervenit chirurgical si sa facut artroscopie exploratorie unde sa constatat plica parapatelar intern, condropatie femuropatelara grad 3, condropatie tibiala interna si externa grad 3, sinovita reactiva hipertrofica, dupa un 2 3 luni durerea a aparut am fost la un reumatolog si mi sa spus ca am gonartroza incipienta bilaterala si am urmat cu diclofenac duo, tramadol, synocrom forte dar nu am rezistat decat la o jumatate fiola, am facut cateva sedinte fizioterapie. in martie 2011 am facut rmn cu rezultatul : ligament incrucisat posterior cu traiect si insertii normale, ligament incrucisat anterior discret tumefiat la zona de insertie pe spina tibiala, ligamente colaterale, patellar, tendonul cvadricepsului femural cu aspect normal, menisc extern cu semnal amorf, de tip degenerativ, menisc intern cu vizualizarea unui mic fragment din cornul posterior, aspect de ruptura veche, cartilaje de acoperire patellar, ale condilior femurali si al platoului tibial neregulate, cu semnal amorf de tip degenerativ, cu multiple zone de denudare osoasa predominant pe compartimentul intern, insotite de de eden osos, edem osos difuz pe fata posterioara a 1- 3 distale diafiza femur stg, productiuni osteofitice marginale periarticulare, mai importante la nivelul condililor femurali, lama fina de lichid intraarticular, compartiment posterior, lama de lichid in bursa suprapatelara, am dureri la mers si este umflat sub genunchi cat si in spatele lui multumesc frumos
2 comentarii
0
24-07-2013, ora 14:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Situatia este infinit mai simpla decat v-o imaginati si nu necesita nici RMN (nu este necesar), nici medicamente (sunt inutile si daunatoare) si mai ales nu necesita interventie chirurgicala (care agraveaza situatia actuala).
Problema se datoreaza celor 50-70 kg in exces (nu ati precizat inaltimea), care au dus la distrugerea severa si definitiva a cartilajului articular (artroza).
Prin urmare, exista o singura solutie pentru ameliorarea suferintei: scaderea ponderala masiva (50-70 kg, in functie de inaltime).
Trebuie insa sa intelegeti ca distrugerea cartilajului articular este definitiva si nu exista vreo modalitate de ""reparare""a articulatiei, cu exceptia protezarii interne (posibila numai dupa normalizarea greutatii).
Trebuie sa opriti orice tratament medicamentos, din simplul motiv ca va creeaza iluzia ca puteti mentine situatia actuala dpdv al greutatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-05-2014, ora 18:57
Ileana cucu
Nu este medic/terapeut
Ileana cucu
Din pacate, toti care recomanda curcuma, nu sufla o vorba ca nu ajuta cu nimic in stadiile avansate de artroza sau gonartroza.Am 59 de ani si am luat aproape 1 an Curcuma plus de la Medosan.Bani multi, aruncati pe geam.Valabil si pentru artrostop si alte suplimente minune, le-am incercat pe toate fara rezultat.O fi buna la altceva dar sa imi arati batrani care zburda dupa ce au luat acest preparat "elvetian" e inselatorie pe fata.Cartilajul articular este din pacate distrus la piciorul stang, greutatea s-a normalizat adica am 60 kg la 1, 62 cm, medicul ortoped mi-a spus ca singura solutie este protezarea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •