probleme cu gatul

31-01-2009
leibu
Nu este medic/terapeut
leibu
Buna ziua.ma numesc Milan Gabriel si sunt din Galati.am si eu o problema cu gatul.cand inghit imi pocneste ceva la maru lu adam (poocneste ma harcaie)si este foarte jenant.si mie mai usuca si gatul parca am o coaja in gat.si inghit saliva si nu se duce.am fost la doctorul de famile si mia dat antibiotice si nu mia trecut.apoi ma trimis la orelist si mia dat pastile de supt Trachisan, apa de gura si sprayul Bioparox.oare sa am vreo boala ceva?
283 comentarii 12 ..... 9 10 Înainte ›
0
31-01-2009, ora 16:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este posibilitatea sa ai o problem gastrica.. cu reflux gastroesofagian.. care afecteaza mucoasa faringelui.
deasemenea se intampla ( dar foarte rar..) sa se depuna saruri.. la nivelul articulatiilor cartilaginoase a laringelui.
se vede la o radiografie a laringelui.. fata si profil.
0
01-02-2009, ora 00:17
leibu
Nu este medic/terapeut
leibu
si cam ce imi recomandati sa fac casa imi treaca?ca am fost la doctor adica la orelist si mia dat medicamente si degeaba.
0
01-02-2009, ora 07:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu e simplu sa dau un tratament fara sa vad faringele si laringele ca sa imi fac o parere.
In linii generale.. tratamentul pentru simptomele care le prezentati cuprind..
1. regim alimenttar.. NIMIC rece, acru si Acidulat ( lucruri care irita mucoasa)
2 dupa fiecare masa.. gargara cu ciai de musetel+ 4-5 pic de alcol iodat.
3 Seara la culcare INhalatii Cu INHALANT pana la 10 pic la 1 litru de ciai.
3Ulei de catina.. cate 4-5 pic puse innas.. in pozitie culcat( treptat ajung si in faringe.. inlaturand senzatia de mucoasa uscata.
peste 10 zile imi zici ce schimbari sunt si mai vorbim.
0
01-02-2009, ora 11:51
leibu
Nu este medic/terapeut
leibu
am a inteles.dar cand inghit dece imi pocneste ma harcaie(maru lu adam)ca este foarte jenant...Multumesc
0
01-02-2009, ora 11:53
leibu
Nu este medic/terapeut
leibu
oare am ceva fff grav.sau este ceva trecator.?
0
01-02-2009, ora 20:24
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
milan, vad ca ai reusit sa postezi subiectul.Asa cum ma asteptam dl.dr.Flueraru a fost prompt ca de obicei!!Asculta tot ce ti-a zis si ai incredere in dansul!!Nu ai nimic grav, sau nu ai nimic care sa nu se trateze!!
Multa sanatate iti doresc!
0
01-02-2009, ora 22:36
leibu
Nu este medic/terapeut
leibu
multumesc frumos jaquelinne.cati ani ai?asta este id meu milan_armani_mania.sa vb mai des.
0
04-02-2009, ora 16:54
leibu
Nu este medic/terapeut
leibu
Buna ziua.am o intrebare.gura nu prea mise mai usuca.dar dece imi pocneste in gat.daca inghit o data imi pocneste daca ingjit imediat nu mai pocneste...dupa un minut iar pocnetse.de la ce pocneste?ce as putea sami fac sa nu mai pocneasca.Multumesc
0
04-02-2009, ora 17:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ti.am explicat.. sunt niste articulatii la laringe.. care in mod normal se misca.. dar nu ar trebui sa le auzi..
posibil se osifica.
incearca 10 zile sa faci cateva exercitii.
Culcat in pat.. relaxat.. pui mana pe Marul lui Adam... si il misti dreapta - stanga. cate 1-2 minute.
dupa care aplici pe zona articulatiilor care pocnesc.. un gel Ketoprofen... si il masezi in piele.
ne scrii pe ste 10 zile despre rezultat.
dac n.o sa ajute..
o sa mergi sa faci o radiografie la laringe.( fata. profil>)
0
05-02-2009, ora 23:54
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
milan, vezi sa nu misti prea tare de marul lui Adam, sa nu dai de vreo belea ;))))))))))))))
0
18-02-2009, ora 16:23
adymar
Nu este medic/terapeut
adymar
BUNA ZIUA,
AM 29 DE ANI SI AM SI EU O MARE PROBLEMA CU GATUL.MAI EXACT MI S-A SPUS CA AM FARINGITA HIPOTROFICA.TOTUL A INCEPUT IN URMA CU VREO DOI ANI.IN TIMP CE FACEAM O CURATENIE GENERALA AM FOLOSIT MAI MULTE PRODUSE DE CURATAT CU CLOR ETC. SI AM SIMTIT CA MI SE USUCA GATUL. A TRECUT DUPA 2 SAPTAMANI. LA CATEVA LUNI AM AJUTAT O PRIETENA SA LACUIASCA SI SA VOPSEASCA PRIN CASA SI IAR MI S-A USCAT GATUL.DE DATA ASTA A DURAT VREO LUNA DAR SI-A REVENIT. ACUM UN AN SI 7 LUNI TOT IN TIMPUL UNEI CURATENII GENERALE AM FOLOSIT CLOR SI O SUBST. DE ARAGAZ PE BAZA DE SODA CAUSTICA(AM STAT CU GEAMUL DESCHIS.AM SIMTIT CA MI SE USUCA GATUL SI NASUL SI DE ATUNCI NU MI-A MAI TRECUT DELOC ACEASTA USCACIUNE. PERMANENT UMBLU CU STICLA DE APA DUPA MINE.NU MAI POT. NU PREA POT SA MANANC, MA DOARE CAND INGHIT, PARCA NU ALUNECA DELOC BOLUL ALIMENTAR.NICI MACAR SALIVCA NU ALUNECA PARCA SCARTAIE CAND INGHIT.AM FOST LA VREO 5 MEDICI ORL-isti(SUNT AUDIOPROTEZIST SI LUCREZ CU DR ORL.AM URMAT TOT FELUL DE TRATAMENTE DAR DEGEABA.IMI PUN DE O JUMA DE AN 1 ML DE ULEI DE CATINA IN NAS.MA SIMTEAM MAI BINE LA INCEPUT DAR ACUM MA USTURA INGROZITOR 10 MIN DUPA CE PUN ULEIUL.
AM FACUT IN NOIEMBRIE SI O FIBROSCOPIE IAR MEDICUL MI-A SPUS CA NU AM O BOALA CI O CONFORMATIE CIUDATA A GATULUI. AM UN GAT FFFFFOATRE LARG, NU MAI AM NICI AMIGDALE, SI UN LARINGE CRITIC DE INGUST SI CA DE AICI AS AVEA SENZATIA DE GAT USCAT.
EU MAI SI FUMEZ.STIU CA SI ASTA USUCA DAR FUMEZ DE 10 ANI IAR SENZATIA ASTA O AM DE 2.
AS VREA SA VA MAI SPUN CA ATUNCI CAND AVEAM 6 ANI CINEVA MI-A DAT SA BEAU CLOR. AM FOST IN SPITAL, PERFUZII, ETC DAR DE ATUNCI NU AM AVUT MARI PROBLEME
AM IN SCHIMB O GASTRITA SI O ESOFAGITA MODERATA.NU AM ARSURI PE PIEPT DAR PROBABIL SI DE AICI O FI CEVA.
AM DEVENIT DEPRESIVA.MA GANDESC ZILNIC, CA AM CANCER IN GAT SI DIN CAUZA ASTA NU-MI MAI TRECE USCACIUNEA ASTA
CREDETI CA EU AM UN RISC CRESCUT SA FAC UN CANCER IN GAT TINAND CONT DE TOATE TRAUMELE PE CARE LE-A SUFERIT SI LE SUFERA MUCOASA MEA..CE SA MAI FAC. VA ROG SA MA AJUTATI SI PE MINE.
SUNT MAMA UNEI FETITE FRUMOASE DE 2ANI SI 8 LUNI SI MI-AS DORI SA FIU SANATOASA FIZIC DAR SI PSIHIC SA O POT CRESTE.VA IMPLOR SA MA AJUTATI..
0
18-02-2009, ora 16:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
daca si o sa faceti o problema ( gen cancer) vreo data.. o sa fie din cauza FUMATULUI... nu din cauza faringitei.
La ce ii trebue unei mamici.. a unei fetite frumoase.. sa fumeze?
Nu exista tarie de caracter sa lasati fumatul?
IN rest este clar aveti o Faringita hipotrofica.. poate chiar Atrofica.
Mucoasa a devenit uscata din toate motivele.. descrise mai sus de Dvs.
Si fumat. si detergenti, si refluxul gastroesofagian.
din ce localitate sunteti?
faceti o poza a faringelui care o trimiteti pe mail
Imi scrieti preferintele culinare si ce tratamente medicamentoase ati urmat pana acum!
0
18-02-2009, ora 17:07
adymar
Nu este medic/terapeut
adymar
Va multumesc di suflet pentru raspunsul atat de rapid.
O poza a faringelui nu prea pot sa fac dar pot sa va descriu asa cum ma pricep eu cum arata faringele.
in primul rand este foarte foarte larg.are uneori culoarea roz palid, albicioasa chiar iar atunci cand ma doare rau e rosie.
E foarte vascularizat.si cu foliculi limfatici hiperplazici.
In ceea ce priveste alimentatia nu prea am tinut regim, recunosc.Lucrez de dimineata pana seara la 7 ziua nu prea mananc decat hrana rece, salamuri, pizza prostii si fructe.iar seara la 8-9 mananc ceva cald.Medicamente ptr. esofagita si gastrita nu am mai luat de 6 luni. ULTIMA DATA AM LUAT NEXIUM.
Pentru gat am luat in prima faza antibiotice la greu la recomandarea medicilor ORL-isti, apoi am supt tone de proposept dar am observat ca propolisul imi usuca mai rau gatul.Am luat TRAHISEPT CU MIERE SI LAMAIE SAU FRUCTE DE PADURE, TONSILOTREN, SALVIASEPT, TYMISEPT, VOSEPTOL, TRACHISAN, FLONIDAN o perioada.
Mult ulei de catina, vit, A.PICATURI DAR DE LA VIT.A aveam senzatia ca mi se lipesc secretiile de faringe nu ca lubrefiaza, si din acest mativ am preferat uleiul de catina dar dupa cum v-am spus acum ma ustura rau si cand pun uleiul.si simnt nevoia sa inghit mereu timp de 10 minute dupa el.
In ceea ce priveste fumatul aveti mare dreptate dar nu pot sa ma las am redus la jumatate doza adica 10 tigari pe zi dar nu pot sa le las de tot.Probabil ca ma la sa ele pe mine la un moment dat ca tot mi-e frica mie ca am cancer.
V-am spus ca sunt audioprotezist si lucrez cu mai toti medicii din orasasa ca o data pe luna ma vede cate unul ca sa fiu sigura ca nu am cancer.O SA RADETI DAR PARCA DUPA CE MA ASIGURA MEDICUL CA.INCA NU AI MA CANCER.NU SE VEDE NIMIC SUSPECT DEOCAMDATA.parca imi e mai binisor cateva zile.
Asta e motivul pentru care v-am spus ca am si ceva psihic o fobie care m-a transformat intr-o femeie batrana la 29 de ani care nu-si mai face planuri de viitor ca.ORICUM O SA FAC UN CANCER IN GAT. SI ASA MAI DEPARTE
0
19-02-2009, ora 12:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Din ce oras esti?
acele.. granule de tesut limfatic.. ar trebui arse... cu argint nitrat.. sau cu laser.. sau cu radiofrecventa.
iti ei un fierbator mic la servici.. si iti faci mereu ciaiuri calde.
gargara o faci cu orice cald.. la care adaugi.. 5 pic de alcool iodat.
iodul in dose mici este f.bun antiinflamator.
Si regimul alimentar... Il schimbi.. obligatoriu!
2
19-02-2009, ora 20:50
Glicheria
Nu este medic/terapeut
Glicheria
Buna seara. As dori sa va cer sfatul in legatura cu simptomele pe care vi le prezint: de vreo 3 luni am o jena in gat, o senzatie de uscaciune si de zgarietura si nu pot inghiti din cauza acestei jene, tot am impresia ca am un ostacol in gat care nu permite alimentelor sa treaca de acest obsatcol. In timpul noptii mi se usuca gatul iar in timpul zilei simptomele care vi le-am expus sunt permanente. Am fos la ORL si am fost diagnosticata cu faringita cronica si mi-a prescris tratament cu Bioparox dar care mi-a provocat iritatie si mai tare in gat. Ocazional, mai folosesc Tantum Verde si solutie salina pentru clatirea gurii. Mentionez ca am operatie de amigdale iar simptomele neplacute sunt in special pe partea laterala agatului ( stanga) si centru. Va multumesc si astept un raspuns urgent din partea dvs deoarece ma deranjeaza foarte tare gatul. Cu stima.
0
19-02-2009, ora 20:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
INtradevar este vorba de o faringita cronica.. cu o mucoasa uscata.
Sunt mai multe cauze care duc la faringita.
1. un nas care nu respira suficient de bine.. si respiratia pe gura usuca mucoasa.
2.un regim alimentar difectuos.. cu mult acru, condimentat si bauturi acidulate.
3 un reflux gastroesofagian.
faceti investigatii la Gastrolog si tratati cauza care a dus la faringita!
0
19-02-2009, ora 20:59
Glicheria
Nu este medic/terapeut
Glicheria
Va multumesc deosebit de mult pentru promptitudine si profesionalismul dvs. Am sa fac investigatii asa cum mi-ati indicat. Va multumesc mult !
0
24-02-2009, ora 14:49
adymar
Nu este medic/terapeut
adymar
Pentru dnul. DR. FLUERARU
Va rog sa ma scuzati.Am uitat sa va spun ca sunt din BUZAU.
As dori sa va intreb cum arata o hiperplazie de foliculi limfatici ca eu nu vad in gatul meu decat niste foliculi mai mari dar sunt toti la fel sou poate unul mai pronuntat si mai rozaliu in dreapta. Mi-ati spus ca acei muguri trebuiesc arsi dar eu nu vad nici un mugure sau poate nu stiu eu E posibil ca medicul sa-mi spuna ca am niste foliculi hipertrofiati si nu hiperplaziati.
Va rog sa ma lamuriti ca de data asta sunt si mai ingrijorata.
Ce se intampla daca totusi nu ard acei muguri se poate sa degenereze din hiperplazici in displazici.
VA MULTUMESC.
0
24-02-2009, ora 15:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Adymar !
Chiar nu vad nici un motiv sa.ti faci griji pentru gat.. este un gen de faringe care este dispus spre inflamatie si acutizari..
faringita aceasta o sa te urmareasca Toata viata. cum a sa gresesti ceva cu alimentatia sau rece.. o sa simti acutizarea.
Probleme trebue sa.ti faci pentru Fumat.. care trebue sa.l lasi cat mai repede!
Tesutul limfoid hipertrofiat. poarte sa se retraga si singur daca o sa adopti unregim strict.. fara factori iritanti.. si o sa faci gargara cu ciaiuri + alcool iodat!
Iodul este foarte bun antiinflamator.. si micsoreaza in volum tesutul limfoid.
Alte complicatii de la ele nu pot sa fie.. decat senzatia de corp strain in gat si tusea !!!
0
25-02-2009, ora 16:54
adymar
Nu este medic/terapeut
adymar
Buna ziua,
Va multumesc din suflet pentru profesionalismul si promptitudinea cu, care tratati pacientii chiar si on line.
Se vede ca va place ceea ce faceti si va iubiti meseria dezinteresat. Sunt putini ca dumneavoastra si credeti-ma ca nu mint.Lucrez cu medicii si stiu ce spun. O SA INCERC SA LAS FUMATUL.
Va multumesc din suflet inca o data.
0
26-02-2009, ora 16:35
laura.and
Nu este medic/terapeut
laura.and
Buna ziua,
In primul rand doresc sa va transmit aprecierile mele pentru explicatiile date de dumneavoastra pe acest forum.
Am si eu o problema de vreo 3 saptamani cu faringele - este foarte uscat, am secretii vascoase pe care nu le pot elimina, care ma fac sa inghit foarte des pentru a-mi elibera caile respiratorii. Am fost la ORL -si medicul m-a diagnosticat cu faringita cronica. Mi-am luat un exudat si nu au iesit germeni patogeni.
Sunt F am 35 ani.
Am o tiroidita autoimuna sub tratament cu eutirox 100 mg/zi - diagnostic primit la Iasi in 2000.
Stiu ca si tiroidita poate sa determine probleme la deglutitie insa pot face diferenta si sunt convinsa ca nu tiroida e de vina.
Am avut o amigdalita pultacee in ianuarie si am tratat-o cu ospen 3 zile. Sunt convinsa ca nu a fost un tratament suficient pentru ca a continuat sa ma doara gatul. Mi-a ramas ca o "clapeta" undeva in spate intre nas si gat care m-a deranjat si la vorbit si la inghitit vreo 3 saptamani. Intr-o seara mi-am pus Olynt in nas si a avut un efect ciudat: mi s-a uscat si nas si gat si acea "clapeta" a coborat in faringe de unde nu se mai desprinde cu nimic. Ma face sa tusesc ca sa expectorez (dar asta se intampla rar) si ma obliga sa inghit des si imi provoaca disconfort fizic si psihic.
Ce credeti ca ar trebui sa fac?
M-am lasat si de fumat de 2 zile.
0
27-02-2009, ora 16:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
1. Inhalatii cu ciai de musetel fierbinte, pus in pahar, adaugat 4-5- pic de inhalant, acoperit pafarul cu o palnie si de respirat ( pe nas.. si pe gat.. periodic cateva inspuiratii) pana se raceste ciaiul.. dupa care face.ti Gargara cu acel ciai!
2.ACC 200 1 com la 8 ore.
3. Ulei de catina... luat in seringa si picurat innas 5-6- pic la 4 ore... ca sa ajunga in faringe si sa umezeasca mucoasa.
4regim alimentar strict.. fara acidulat. acru si condimentat!
5 voseptol.. tab de supt 5-6 pe zi.
0
02-03-2009, ora 09:26
laura.and
Nu este medic/terapeut
laura.and
Buna ziua!
Cate zile ar trebui sa urmez acest tratament?
Multumesc frumos pentru sfaturi.
0
02-03-2009, ora 11:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
minim 10 zile.
0
11-03-2009, ora 01:51
leibu
Nu este medic/terapeut
leibu
buna ziua.am si eu o suparare.de cate ori beau ceva sau mananc mancare(garai).simt cum mise duce pe esofag sau in stomac.si ma jeneaza foarte rau.de cate ori inghit simt cum mise duce.chiar si saliva cand inghit simt cum se duce la mncare e mai nasol.Va multumesc.
0
11-03-2009, ora 08:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Actul Deglutitiei.. Inghititul.. este un act involuntar si noi nu trebue sa.l constientizam.. odata ce tu simti acest lucru arata ca mucoasa faringelui si esofagului este foarte uscata sau este alta problema acolo.
trebue sa faci un TRANZIT BARITAT ESOFAGIAN( se face la Radiologie)
sau O ENDOSCOPIE GASTRIGA.. se face la Gastrologie..
Dupoa ce ai rezultatul ingestigatiilor putem vorbi la concret despre un tratament!
0
12-03-2009, ora 12:54
Florin.Beudean
Nu este medic/terapeut
Florin.Beudean
Milan aceeasi problema o am si eu(imi pocneste usor "marul", senzatie de uscaciune in gat, cu mancarea nu am inca probleme probabil chistul tau a crescut mai mult.
Tocmai ieri am fost la medic la ORL la Cluj la Prof. Dr. Ermil Tomescu medic primar ORL
Diagnostic: chist tiroglos
Tratament: mi s-a spus sa fac o ecografie cervicala si apoi o interventie chirurgicala.
Sper ca am fost de ajutor.
0
14-03-2009, ora 21:47
leibu
Nu este medic/terapeut
leibu
Buna ziua.am rezolvat problema cu inghititul si bautul...nu mai simt cum mise duce.doctorita de familie mia spus ca de la stomac creca se trage.ca eu am probleme cu stomacul.Acum domn doctor as vrea sa va mai intreb ceva.vechea mea problema cu gatul.mereu mise usuca gatul si imi pocneste cand inghit la marul lui adam.iar cand intorc capul spre dreapta mai tare si inghit simt ceva parca am o coaja lipita pededesupt si am apesat cu pumnul pe gat in partea dreapta si am simtit aceasi chestie ca si cand intorc capul.pe mine ma trimis doctorita de famile la orl ... sa uitat in gatul meu si mia dat o reteta dar degeaba.Daca as avea bani as veni la dumneavostra numai casa scap odata.ce tratament sa mai iau...
0
15-03-2009, ora 08:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca si problema cu gatul.. este tot legat a de stomac.
trebue sa tii un regim alimentar strict.
sa consumi numai bauturi calde..
sa pui in NAS.. vit A uleioasa sau Ulei de catina.. cate 4-5 pic.. din 4 in 4 ore..
cu scopul de a hidrata mucoasa faringelui.. sa nu mai fiew asa uscata.. si sa nu mai ai acele senzatii ciudate.
In mod normal noi inghitim de cateva ori pe minut.. si nu realizam acest lucru... fiindca mucoasa normala este umezita si luneca usor..
cand se usuca.. incepi sa simti actul deglutitiei.. atat .. nu e alceva!
0
15-03-2009, ora 11:26
Florin.Beudean
Nu este medic/terapeut
Florin.Beudean
Stimate domnule doctor Vasile, se pare ca comentariul meu nu a fost luat deloc in considerare...Ma intreb de ce? Sa fie medicul la care am fost eu, inapt sa-mi puna un diagnostic corect dupa o consultatie... sau doar in ramura ORL sunt foarte multe boli care au aceleasi simptome ceea ce nu am de unde sa stiu. Cert este ca eu am postat aici comentariul incercand sa ajut in cazul in care probabil din relatarile pacientului nu va dati seama de boala pe care o are... Totusi avand in vedere ca are aceleasi simptome ca si mine cred ca o ECOGRAFIE CERVICALA ar spulbera toate nelinistile lui Milan. Sau sa fie doar frica pacientului de operatie fapt pentru care nici nu ia in considerare ceea ce eu am scris. Daca dumneavoastra credeti ca as putea avea altceva cu aceste simptome si ca am fost diagnosticat gresit va rog sa-mi spuneti.
Cu stima, Florin Beudean.
Adaugă un comentariu / răspuns
283 comentarii 12 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.