probleme cu gatul (bacterii+streptococi)

07-04-2012
andrei 70
Nu este medic/terapeut
andrei 70
DIn luna Februarie am o problema cu gatul careia nu ii mai dau de capat.

Pe scurt, problema a debutat cam asa:
o masea cariata de la care a curs sange, apoi la cateva zile, seara in special cand stateam intins gatul sfaraia usor (usoare pocnituri-sfaraieturi in genul bulelor de sifon sau a unui efervescent evident de mai mica aploare), gatul uneori uscat, ulterior a aparut si o jena in gat urmata de mucozitati vascoase pe care nu le pot elimina definitiv si oricat mi-as chinui gatul sa le expectorez, stare generala proasta.

Cum spuneam zilnic mucozitatile acestea apar mai sus de omulet, mai jos sau lateral uneori dispar cateva ore apoi reapar si credeti-ma ca m-am saturat de ele.

Am fost la un medic ORL, s-a uitat de cateva ori in gatul meu, rezultat faringita cronica.

Am facut 2 exudate in aceiasi perioada la cabinete diferite la unul mi-a gasit stafilococ auriu+klebsiella+candida iar la celalalt centru de analize nimic.

Am facut cateva moldamine injectabile (desi nu apare penivilina la antibiograma), vit a uleioasa pe nas, tantum verde, propolis, voseptul, insa nu prea mi-au fost de ajutor.

Ce parere aveti? Cum scap de aceste lighioane din gat?

M-ar ajuta un tratament homeopat?

Rog daca cineva a avut aceste problema si a reusit sa le trateze definitiv, sa-mi dea si mie reteta salvatoare ca efectiv m-au terorizat.

Multumesc anticipat tuturor pt rabdarea de a-mi studia problema expusa.
2 comentarii
0
07-04-2012, ora 15:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faci un consultl la un cabinet ORL..dotat cu endoscop
este nevoie de o endoscopie nazala unde sa se vada bine rinofaringele
. 2. faci un consult la gastrologie si investigat a esofagului !
0
07-04-2012, ora 15:39
andrei 70
Nu este medic/terapeut
andrei 70
Nu am fost destul de concis si revinn cu precizari
- am facut in luna martie si o vizualizare a esofagului cu acel aparat la care se vizualizeaza pe monitor gatul (nu stiu cum se numeste insa are un fel de camera ), la spital, mi s-a spus ca e rosu gatul si ca nu am de ce sa-mi fac griji.
- am o gastrita mai veche la care am tot luat omez, omeram, insa nu inteleg legatura cu stafilococul si bacteria.
- mi s-a mai spus ca am o deviatie de sept ce ar trebui rezolvata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.