probleme cu chisturile si sarcina.

18-04-2014
diana iuliana b
Nu este medic/terapeut
diana iuliana b
buna ziua! timp de 6 luni am luat anticonceptionale la recomandarea medicului (karissa se numesc).mi le a prescris din cauza ciclului menstrual neregulat si din cauza chisturilor ovariene.La ecografia abdominala mi a aratat ca am 10chisturi pe un ovar si 7 pe celalalt.acum
dupa 6 luni trebuia sa merg la control dar nu mai sunt in tara.mentionez ca primele 4 luni cat am luat anticonceptionalele ciclul mi a venit regulat cate 3 4 zile, dar urmatoarele doua luni mi a venit doar cate o zi.am facut teste de sarcina dar au iesit negative.imi doresc un bebe dar nu stiu daca chisturile vor afecta sarcina sau daca pot ramane insarcinata.(doctorita mi a spus ca pot face copii ).puteti sa m ajutati cu un sfat ceva.ce ar trebui sa fac.?(am 20de ani).multumesc
3 comentarii
0
10-06-2014, ora 01:55
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna Diana,

In timpul tratamentului anticonceptional sansa de a ramane insarcinata este minima, deci daca asta iti doresti va trebui sa opresti tratamentul (ideal dupa ce termini o folie completa). Chisturile pot determina dezechilibre hormonale, e un cerc vicios, dar daca ai ovulatie exista sanse sa ramai insarcinata si sa nu fie probleme chiar daca ai chisturi. Nu ai mentionat cat de mari sunt.
0
04-08-2014, ora 04:15
diana iuliana b
Nu este medic/terapeut
diana iuliana b
multumesc domnule doctor.nu mai stiu cat de mari sunt.o sa caut acea foaie unde scrie si o sa va spun.la control d na doctor mi a spus ca va vedea dupa 6 luni de tratamentdaca s au eliminat sau nu.mi a spus sa nu mi fac probleme.dar 6 luni au trecut in martie si de atunci nu am putut merge in tara la control si aici nu merg pt ca nu stiu limba lor si nu prea inteleg foarte multe.totusi dupa ce am terminat acel tratament ciclul menstrual nu mi a mai venit deloc.am doar scurgeri vaginale cred..dar foarte diferite..adica sunt pete maronii si cand nu sunt acele pete este un lichid alb branzos...si cu un miros foarte neplacut.si am facut si teste de sarcina dar toate negative.cred k am vreo candidoza vaginala sau cv...am dureri cateodata in timpul actului sexual dar nu foarte intense.acum in septembrie voi merge la control k atunci ajung in Romania..va multumesc.astept raspuns daca se poate.pot trata acea infectie cu infuzii de ceai sau ceva natural care sa nu afecteze mai mult.?va multumesc
0
05-08-2014, ora 14:43
Denisa2013
Nu este medic/terapeut
Denisa2013
Buna ziua, mi-a intarziat menstruatia si sunt destul de speriata. Am intretinut relatii sexuale cu partenerul meu cu cateva zile inainte de a imi veni ciclul..dar acesta nu mi-a venit, sunt intr-o alta tara acum, e prima oara cand imi intarzie.e posibil sa fiu insarcinata deoarece el a ejaculat in mine cu cateva zile inainte de a imi veni, dar de fapt nu a venit..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: