probleme cu candidoza..va rog un mic sfat

18-10-2011
daniel_turcu
Nu este medic/terapeut
daniel_turcu
nici nu stiu cu ce sa incep...acum cativa ani am fost diagnosticat cu reflux esofagian...l'am trat...cateva luni mai tarziu am facut tratament dental cu ceva antibiotice mai puternice...si m'am ales cu o candidoza pe care nu am luat'o in seama pana in momentul in care am observat ca pe limba...aproape de 'omulet' sunt mici ciupercute..nu sunt mari...nu ma dor..nu am dificultati de inghitire..doar ca nu sunt normale..zic eu...limba este incarcata de mici pori albi..dar pentru astia am gasit remediu..2 pastilute de nistadin la 6 ore...acum problema care ma ingrijoreaza este urmatoarea..de cateva zile...simt o mica iritatie la baza dintelui din fata..pe interior...si mi'e teama ca si candidoza sa nu dea in cancer bucal...si o alta intrebare..pentru candidoza genitala pe barbati..ce unguent recomandati?
Va multumesc..si va doresc o zi buna.
2 comentarii
0
19-10-2011, ora 12:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
candidoza generalizata.. este semn de imunitate scazuta si de digestie proasta
cred ca NU ati tratat suficient problema gastrica ( defapt ea o sa va urmareasca toata viata)
1 regim aliementar strict pentru toata vaiata fara acru ( bors, muraturi, otet) fara lapte dulce si dulciuri, fara bauturi acidulate si fructe citrice
2. acele formatiuni pe limba sunt papile gustative normale
3 pentru dinte.. vorbiti cu un stomatolog
4 nU incercati sa omorati.. miceliile de ciuperca ( micoza) n.o sa reusuti niciodata..ele sunt peste tot
organismul le distruge singur si le tine la control.. ( in cazul ca este un organism sanatos)
luati ginseng, polen, echinacee.. si ridicati imunitatea organismului
0
19-10-2011, ora 12:21
daniel_turcu
Nu este medic/terapeut
daniel_turcu
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.