probleme cu auzul

18-05-2010
mamasebi
Nu este medic/terapeut
mamasebi
Buna ziua
Sunt mamica unui copilas de 5 ani si avem o problema cu urechiusile.
A facut amigdalita de vreo 3 ori pana acum in doar 2luni. Mi-a dat medicul pediatru 3 feluri de antibiotice (la o saptamana iar facea amigdalita). Dupa tratament pentru gat copilasul mi-a spus ca il dor urechile. Am fost la medicul pediatru si mi-a spus sa-i iau OTOCALM ca e din cauza racelii durerea. Am facut si aerosoli cu ACC, dar nasul e permanent infundat si atunci cand ii suflam ii iesea prin coltul ochilor ceva asemenator unei infectii.( dimineata chiar se lipeau ochisorii) Am observat ca nu prea aude atunci cand il strigam si vorbeste ff tare si, , pe nas, ,. Medicul pediatru m-a trimis la ORL. Medicul ORL ne-a prescris pt 7 zile Eurespal, Claritine si Biorinil. Niciun rezultat insa, Aceleasi simptome (nasul permanent infundat).Dupa tratament am fost la consultatie, iar medicul ORL i-a facut o timpanograma, iar rezultatul a fost timpanograma de tip c -disfunctie tubara. Am primit pentru 10 zile Flonidan si pe 24 mai suntem chemati din nou la consult. Va rog sa-mi spuneti daca afectiunea e grava?: auzul copilului poate reveni la normal sau se poate din cauza polipilor aceasta situatie? Imi puteti recomanda ceva?
Multumesc din suflet!
Sanatate tuturor!
9 comentarii
0
18-05-2010, ora 19:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. nasul este problema.. si mai cu seama Vegetatiile adenoide( polipii)
COlargol preparat in farmacie) cate 3 pic la 8 ore 10 zile.. inpozitie culcat pe spate... poate sa ajute la micsorarea polipilor.. daca NU. atunci interventia chirurgicala.
0
19-05-2010, ora 09:23
mamasebi
Nu este medic/terapeut
mamasebi
Multumesc din suflet Domnule doctor !
Am sa incerc tratamentul dumneavoastra. Va mai deranjez dupa 10 zile. Noi suntem din Suceava. Daca tratamentul nu da rezultate poate venim la dv pt interventia chirurgicala.
Ozi buna va doresc! si sanatate multa
0
29-06-2010, ora 23:56
maruscka
Nu este medic/terapeut
maruscka
Buna seara, ma numesc Mariana, am un baietel de aproape 4 ani, trecem si noi printr-o situatie asemanatoare, raceli frecvente, otite repetate problema este ca acum 9 luni in septebrie am fost cu el si l-am operat de polipi in Buc, la Budimex, nu mai dau nume, acum dupa razboi multi viteji se arata si eu nu mai stiu dupa cine sa ma iau, si nici ce sa fac, Vlad al meu acum a facut otita seroasa tip B, am urmat sfatul medicului de aici din localitate si l-am tratat cu o crema preparat pe baza de clacid, picaturele colargol, aerius, acc pliculete, a fost binisor as putea spune am repetat timpanograma si a iesit AS bilateral, noi mai avem o problema nu vorbim asa cum ar trebui sa vorbeasca un copil la 4 ani, spune doar cuvinte pe care crede ca le spune bine, nu ne-a dat impresia ca nu ar auzi de aceea nu ne-am facut probleme de genul asa, insa acum nu mai stiu sunt derutata. Am primit sfatul ca in septebrie sa-l operam si de amigdale ocazie cu care sa se mai intervina si pe polipi fie nu au fost operati corect fie au crescut din nou. Sunt multe lucruri pe care nu le inteleg, dupa ce am oprit medicamentatia, ca au trecut 12 zile de tratament, iar s-a infundat in nas, si tuseste mereu, adevarat nu mai sunt aceeasi mucisori pe care-i aspiram de 3 x pe zi , de obicei se simte bine dupa tratament o saptamana 2 apoi iar ajungem la medic iar antibiotic asa o tinem mereu, va strig ajutor, sunt lucruri pe care le-am sarit probabil in povestire sunt 4 ani de existenta
0
30-06-2010, ora 07:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.crea da ar ajuta mult sa aveti un aparatde aerosoli acasa.
2. copilul trebuie sa fie vazut de un Logoped.. ei au unele exercitii specifice care ajuta la pronuntie.
0
30-06-2010, ora 09:24
maruscka
Nu este medic/terapeut
maruscka
2. Aveti dreptate dar logopedul a zis ca vom incepe sedintele dupa varsta de 4 ani adica in curand. Am fost acum 7 luni, nu v-am spus suntem de 6 luni si pe un tratament cu tonotil/tanakan si encephabol, crezand ca dupa ce am operat polipii ne putem ocupa de vorbit, de aceea sunt asa disperata si-mi fac mai multe griji, nu am pus accent pe problemele auzului oare chiar sunt? degeaba stau cu timpanogramele in fata si mi se pare o eterniatate pana in septembrie oare chiar vom rezolva problema operand din nou, intradevar si eu vad amigdalele lui acum mult mai mari decat au fost pana acum.
1. cat despre aerosoli daca va rog sa imi dati mai multe detalii (asta nu am facut niciodata, decat acasa cu uleiuri pe baza de pin si eucalipt dar ca aromoterapie), ce presupune ca medicamentatie/ modul de administrare si ce aparat sa folosim, as cere prea mult daca v-as trimite pe o adresa de mail o copie a timpanogramelor?, si sa mi le explicati si mie mai amanuntit sa le pot "digera mai bine"?
Va multumesc frumos!
0
30-06-2010, ora 09:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
-
trimiteti timpanograma.. si lisat cu tratamentele fecute..
0
02-12-2010, ora 18:54
hed kandi
Nu este medic/terapeut
hed kandi
buna seara domnule doctor am si eu o intrebare.este vreo problema daca la examen folosesc o casca bluetooth minuscula care trebuie bagata in ureche in asa fel incat sa imi atinga timpanul.casca are in jur de 2 mm diametru.cum ar veni eu imi bag doar magnetul membrana este timpanul.va multumesc!!!
0
02-12-2010, ora 19:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e nici o problema in cazul cand nu ai ceara in ureche. si sa fie numia 1 magnet
am avut cateva cazuri de extractie mai dificila a acelui magnet( cand au fost introdusi 2 sau mai multi in aceisi ureche
0
02-12-2010, ora 19:08
hed kandi
Nu este medic/terapeut
hed kandi
va multumesc domnule doctor asa am sa procedez o seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: