probleme cu anti Rubella IGG

07-05-2008
cirstean-bianca
Nu este medic/terapeut
cirstean-bianca
Buna ziua, ma numesc Bianca si am o problema.De ceva timp incercam eu si sotul meu sa mai avem un bebe, si acum cand mi-am facut analizele, mi-a iesit la anticorpi anti Rubella IGG pozitiv, 135, 8, si IGM-ul negativ.Dr.mea ginecolog mi-a zis ca nu a-r fi probleme daca raman insarcinata, dar totusi nu m-a convins.Poate cineva sa ma ajute?A-s vrea sa stiu mai multe de acest visus.Ce este el, cum se transmite, si daca intr-adevar nu afecteaza o pozibila sarcina.Va multumesc si astept raspunsurile d-voastra.
3 comentarii
0
08-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Doamna doctor are dreptate; Prezenta Ig G antiRubella semnifica faptul ca aveti imunitate dobandita mai demult( cel mai frecvent facand boala in copilarie sau in urma vaccinarii); imunitatea este durabila, pentru toata viata, nu mai exista riscul sa va imbolnaviti de aceasta boala;prin urmare, este foarte bine ca sunt prezenti acesti anticorpi; in lipsa lor, trebuia sa fiti supravegheata pe timpul sarcinii ca sa nu va imbolnaviti ( se monitoriza Ig M)si sa transmiteti boala fatului; Numai bine
0
08-09-2008, ora 00:00
roxa13
Nu este medic/terapeut
roxa13
buna ziua, sunt si eu o aspiranta la bebe pe care mil-l doresc sa vina mai rapid!!!
In urma analizei anticorpi Rubeola mi-au iesit urmatoarele:
lgG 26 Ul/ml negativ: <5
neconcludent: 5-10
pozitiv: >10
lgM 0.102 Ul/ml negativ: <0, 6
neconcludent: 0, 6-0, 799
pozitiv: >0, 8
Sincer nu prea inteleg aceste rezultate, dar stiu ca LgG trebuie sa fie pozitiv!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Insemnand ca am imunitate si sunt protejata!!!!!!!!
Stiu ca pot face acel vaccin, , , , , , , , , , , , , dar nu as vrea sa il mai aman pe bebe inca 3luni(dupa acest vaccin nu ai voie sa ramai insarcinata 3 luni)
Sunt cam disperata!!!!
Ma poate ajuta un doctor!!!!
Va multumesc!!!
0
13-10-2012, ora 15:33
alina florea
Nu este medic/terapeut
alina florea
Buna ziua! Sunt insarcinata in 11 saptamani iar in urma analizelor la marker-ul Anti rubelle lg G mi-a iesit o cantitate de 197UI/ mL. Doamna doctor m-a pus sa repet aceasta analiza intr-un intervat de 2 saptamani aceasta analiza. Ce ar vrea sa insemne asta? Imi poate afecta negativ sarcina? Ce riscuri sunt?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O a treia doză de vaccin ROR ar putea fi necesară în cazul unei epidemii de oreion
  • S-au descoperit noi beneficii ale vaccinului antirujeolic
  • Vaccinul ROR ar putea oferi protecție împotriva COVID-19
  • Vaccinul ROR reduce utilizarea tratamentelor cu antibiotice la copii (studiu norvegian)
  •