probleme coloana?

01-03-2015
cristian04
Nu este medic/terapeut
cristian04
Buna Seara!
Numele meu este Cristi si sper cu ajutorul persoanelor de pe acest site sa gasesc un raspuns.
Va Multumesc!
Simntome:
Simt ca nu ma mai tin picioarele, piciorul stang e mult mai slab decat cel drept ma refer la forta(testat de medic neurolog), ambele maini imi amorteau foarte des cand incercam sa dorm, dificultati in vorbire(nu in limba materna) dar tinad cont ca vorbesc destul de bine nu ar trebui sa am si inainte nu mi sa mai intamplat,
pierderi de memorie, degetul mic si inelar sunt mai tot timpul amortite, degetele de la mana stanga sunt fara putere, tot la mana stanga a disparut muschiul dintre degetul mare si aratator.
Am fost la Medic Neurolog si dupa sedinta de testat toti muschii si un lung interviu a ajuns la concluzia ca e destul de grav si nu imi poate da un rezultat dar ma va programa la un alt spital foarte bun unde imi v-a face alte tipuri de teste.
Am facut analizele la sange, astept sa fac RMN si sa primesc programarea la acel spital.
Dar in tara care sunt acum programarile dureaza foarte mult.
Pana sa ajung la medicul neurolog am fost la medic de familie (GP).
A incercat sa ma programese cat mai repede, a scris pe foaie urgent si totusi am asteptat mai mult de doua luni sa vad un medic neurolog.
Apreciez orice raspuns, va multumesc si va doresc o seara placuta.
5 comentarii
0
03-03-2015, ora 08:35
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Si care este diagnosticul prezumtiv pus de medicul neurolog?
0
06-03-2015, ora 09:58
trabant
Nu este medic/terapeut
trabant
Am o criza de lombosciatica de mai mult de o luna care se manifesta prin limitarea dureroasa a miscarilor coloanei (la rasuciri, aplecari, etc.), dureri lombare (mai ales in dreapta), inghinale si in zona superioara a fesei.La RMN mi-au iesit discuri L5 si L4 deshidratate, cu minime protruzii, faqra efect compresiv sau hernii.La radiografia facuta in ortostatism mi-a iesit spondilolistezis gradul 1 (3 milimetri) L5 S1 cu pensarea spatiului intervertebral si a gaurii de conjugare, inceput de osteofite si modificari discartrozice.Medicul de recuperare la care am fost mi-a dat calmante, miorelaxante, 10 sedinte de fizioterapie (pe care le-am si terminat), un corset lombar pe care il port si mi-a zis ca nu e mare lucru, sa ma menajez vreo 3 luni, criza va trece si nu e de operat.A trecut peste o luna, nu ma simt bine, durerile continua, calmantele nu-si fac efectul, am stat si la repaus acasa (o saptamana cu concediu medical), dar nu vad absolut nici-o ameliorare.Medicul de familie mi-a zis acelasi lucru, sa am rabdare.Mentionez ca durerea nu coboara pe picior.Spuneti-mi si mie ce sa fac, criza nu mai trece si ce poate sa ma doara atat de rau (si atat de mult timp) daca spondilolistezisul e asa mic si nu e nici-o herniere ?
0
06-03-2015, ora 11:50
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Aveti nevoie de un tratament neuromodulator, pentru durerea cronica de tip neuropat.
0
06-03-2015, ora 19:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu aveti mare lucru de facut, in afara de a evita eforturile fizice.
Din experienta mea personala ca pacient, o astfel de croza poate dura chiar si 2-3 luni.
Bucurati-va ca nu exista o leziune neurologica manifesta (parestezie, paralizie), care sa necesite interventie chirurgicala.
Dupa "epuizarea" crizei se impune obligatoriu kineto-terapie (gimnastica medicala adaptata coloanei lombare) timp de ani, chiar zeci de ani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-03-2015, ora 00:52
cristian04
Nu este medic/terapeut
cristian04
DOMNUL Doctor Mascusuta va multumesc pt raspuns dar nu am avut un dg de la Dr neurolog cum am scris in postarea de mai sus.
Revin acum cu un alt comentariu mai detaliat si sper sa pot primi si un raspuns.

Cu sase luni în urma degetele de la mâna stânga au amortit si nu mai am putere în degete.
Nu pot mânca cu o furculita si lucruri similare.
Muschiul dintre degetul mare si aratator a disparut în urma cu trei luni.
Dificulate sa ma exprim (dar nu si în limba mea materna)
Vocea mea sa schimbat in ultima perioada.
Pleoapele imi tremura destul de des mai ales partea dreapta.
Probleme de orientare.
Dificultate in a invata lucruri noi si sa imi amintesc de ele.
Somnolensa în timpul zilei. (Foarte des în ultima vreme)
Tremur al corpului sau a unor parti ale acestuia. (Rar)
Respiratie dificila uneori.
arsura dureroasa pe încheietura mâinii
O perioada imi amorteau ambele maini in timp ce incercam sa dorm
Am avut crampe, carcei la picioare in timp ce incercam sa dorm sau sa ma relaxez in pat.
Au început recent dureri in spatele gâtului.
Sa intamplat de cateva ori in ultimile luni sa am impresia ca nu ma mai tin picioarele(o stare anemica sa zic asa)
Mâna stânga si piciorul stâng sunt sunt slabe (fara forta)
TIN SA PRECIZEZ K IAU RIVOTRIL DE FOARTE MULTI ANI SI UNELE POT FII REACTII ADVERSE LA ACEST MEDICAMENT.
Dar dupa cum am descris simptomele 99 la suta este sla.
Am fost la neurolog dupa doua luni si ceva de asteptare ma cosultat fara a ajunge la un rezltat.
Ma pus programat destul de repede (cateva zile)normal astepti cateva luni ca sa fac RMN.
RMN care a iesit in limitele normale.
Acum ma proogramat pentru un EMG dar sincer nu stiu cand ma vor chema sa l fac.
Sper din tot sufletul ca cineva sa ma ajute cu niste raspunsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.