probleme ciclu

12-07-2009
melinda01
Nu este medic/terapeut
melinda01
Buna
Ma numesc Melinda am 27 de ani si doresc sa ma indrumati ce as putea sa fac.
Din clipa cand a inceput sa imi vina ciclu nu mi-a venit regulat, tot timpul aveam intarzieri de 2 saptamani dar de jumatete de an de cand incercam sa avem si noi un bebe :) am ajuns sa imi vina odata la 2 luni.Prima data am crezut ca am si ramas insarcinata si fericita m-am dus la ginecolog dar el foarte sarcastic mi-a raspuns ca nu sunt si ca am ovarele mari si acesta e motivul pentru care nu am ramas.am intrebat si alt medic de aceasta treaba si a spus ca nu are treaba una cu alta.Atunci medicul mi-a dat ceva pastile pentru a mi se regla ciclu, 2 luni a venit normal acuma iar au trecut 2 luni si tot nu a venit nimic.Mi-am facut test si tot nu sunt insarcinata si de vreo 2 zile am dureri abdominale destul de puternice si nici nu stiu ce sa fac unde sa ma indrept ca la acel medic parca nu m-as mai duce.
de acea va scriu poate cineva imi da si mie ceva vesti ce sa fac.
pentru ca stiu ca nu e normal.
3 comentarii
0
13-07-2009, ora 20:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca nu esti lamurita si multumita intereseaza-te si mergi la alt ginecolog.E nevoie de noi analize pentru a vedea ce se intampla.Cred ca ai intr-adevar probleme la ovare,
0
18-07-2009, ora 15:05
psypesy
Nu este medic/terapeut
psypesy
Buna ziua,

As dori sa va intreb si eu ceva: Pe 11 martie am facut un chiuretaj - nu am stiut ca sunt gravida, am luat antibiotice, iar cand am aflat de sarcina mi-a fost frica sa nu fie afectat copilul. Menstrutatia a venit peste sarcina si am aflat abia cand aveam 6 saptamani. Am facut chiuretajul si la fix 6 saptamani de la acesta mi-a venit si menstruatia. A doua luna a venit normal si luna trecuta a fost mai abundenta si am si eliminat ceva ca si cheagurile de sange dar nu cred ca sunt cheaguri - sunt mai mof... poate mucoasa uterina? Am fost la medic si am facut ecografie transvaginala si mi-a spus ca totul este in ordine.Luna aceasta la fel menstruatie mai abundenta si tot elimin aceleasi lucruri - mentionez ca nu este exagerat de abundenta: folosesc 1-2 tampoane pe zi si cel de noaptea aproape ca nu se pateaza.
Doresc sa stiu daca dupa chiuretaj sunt normale aceste dereglari, daca se pot stopa in vreun fel sau daca trec de la sine si daca reprezinta motive de ingrijorare avand in vedere ca la eco mi-a zis ca sunt ok. Mai vreau sa mentionez ca testul papa nicolau l-am facut ultima data acum 7 luni (anul trecut in decembrie) si a fost ok si am facut analizele si inainte de chiuretaj si au fost ok.

Multumesc anticipat.
0
18-07-2009, ora 16:14
ane_mary_85
Nu este medic/terapeut
ane_mary_85
buna.vreau sa ma ajute cineva si pe mine cu o problema.ma chinui fe 9 luni sa fac bebe si nu pot din cauza amenore ei.iau duphaston, acid folic, vit e.se poate sa raman insarcinata ?cum sa fac?doctorita mea a spus sa fac pregnyl inj dar mie frica.am 23 ani chiar nu mai exista tratamente deloc????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  •