probleme cardiace? un sfat avizat va rog!

16-07-2011
crisana12
Nu este medic/terapeut
crisana12
am 25 de ani si niciodata nu am avut probleme de sanatate cu atat mai putin cardiace. Pulsul mereu a fost ceva mai mare 70-80 in repaos dar, consultand un medic pt asta, mi s-a spus ca nu e problema. Tensiunea am avut-o mereu buna.

problema a inceput acum cateva saptamani. Apare doar cand ma pun in pat sa dorm undeva in pragul dintre somn si constienta.Pentru aproximativ 30 de sec, INIMA MEA O IA RAZNA. Bate extraordinar de repede, simt cum imi vibreaza pieptul si ma simt aeriana (altfel nu stiu cum sa explic) si asta e tot. Apoi revine totul la normal si pot adormi. Pana acum am avut 7 episoade din acestea in decursul a aproximativ 3 luni. Alimentatia mea e una sanatoasa lipsita de grasimi si carne rosie.

Ce poate sa fie? devin din ce in ce mai speriata deoarece tot citesc online de fibrilatie si alte afectiuni de-a dreptul inspaimantatoare. si cum ma poate diagnostica un medic daca nimeni nu poate prezice cand va mai aparea un asemenea episod?

Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat, orice... e de panicat? ma speriu degeaba? ce e de facut?
7 comentarii
0
16-07-2011, ora 02:39
crisana12
Nu este medic/terapeut
crisana12
am uitat sa mentionez ca nu fumez si nu beau.
0
16-07-2011, ora 09:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
poate lipsa ca, Mg si/sau fier (sideremia scazuta) sa va de-a aceste senzatii, NU trebuie neaparat sa fie inima.
aveti deja analize?sanatate.
0
16-07-2011, ora 09:29
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
sau daca NU prea mancati. s-ar putea sa va scada glicemia..?!?
0
16-07-2011, ora 10:11
stilnox
Nu este medic/terapeut
stilnox
Un prim episod avut, probabil ca v-a afectat sistemul propriu de aparare. De aceea aceasta spaima s-a reprodus in celelalte seri. Dupa parerea mea, raspunsul dat de...2345 este de luat in seama. Lipsa calciului si magneziului din organism. Dupa ce veti consuma aceste minerale, incercati si reveniti sa ne spuneti cum va simtiti.
0
16-07-2011, ora 11:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Si in aceste 3 luni nu te-ai prezentat nici macar la medicul de familie ? Ar trebui sa te vada si sa te programezi pentru analize..Pentru o persoana tanara, sanatoasa, alimentatia trebuie sa fie COMPLETA, echilibrata, sanatoasa..nu e voie sa scoti de tot grasimile, asta nu inseamna ca tu mananci sanatos...corpul omenesc e facut astfel incat sa aiba nevoie de absolut toate elementele nutritive, in cantitati rationale, inclusiv grasimi, cu rol forte important la un tanar.La televizor se spune " evitati consumul EXCESIV de..".Nu e o problema serioasa ceea ce ti se intampla, sigur ai un dezechilibru usor pe undeva, trebuie sa faci un set complet de analize si mai vorbim...nu lua nici un medicament pana la recoltare..
0
16-07-2011, ora 15:38
crisana12
Nu este medic/terapeut
crisana12
multumesc pentru raspuns, multumesc ca m-ati linistit, eram fosrte speriata. Am sa merg sa imi fac un set complet de analize care de altfel si era planificat pt luna aceasta.

Intr-adevar, grasimi animale nu mananc insa am o alimentatie destul de completa si pe langa am facut de curand (si acum m-am reaprovizionat pt inca o tura) de omega 3, calciu si magneziu. Ceva insa sigur imi lipseste si am sa aflu la analize.

Va multumesc inca o data ca m-ati linistit.
0
16-07-2011, ora 18:31
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
daca-ti vei face analize, roaga sa NU omita si sideremia (fierul) care e f.imp...si care mie rez. SUB nivelul normal,..mi-a dat simptome din cele mai rele: palpitatii, ameteli, lipsa pofta de mancare, stare de dezechilibru, nervozitate, frica, suparare etc.daca se va confirma, iti voi scrie si CUM m-am vindecat destul de repede. numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipotensiunea
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Măsurarea pulsului
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  •