probleme aparute in urma histerectomiei totale

22-09-2010
georgetaa
Nu este medic/terapeut
georgetaa
Buna ziua!
Am 43 de ani, in urma cu 5 ani am fost diagnosticata cu neoplasm de col uterin. Mi s-a facut histerectomie totala. Nu am luat de atunci nici un tratament pentru ca nu am avut recomandare. Din acel moment, viata sexuala s-a deteriorat de la o zi la alta. Mai nou, contactul sexual, destul de rar, imi produce rana, as zice eu, pe labii spre interior, rani ce se vindeca in 5-6 zile, de la sine. Ultimul Papanicolau l-am facut in martie, gasindu/mi doar Flora compatibila cu Vaginoza Bacteriana.
Ce genereaza aceasta sensibilitate? Este posibil sa aiba legatura cu o "recidiva"? (cuvant pe care l-am scos din dictionarul meu si pe care nu credeam sa-l mai folosesc). Sunt tare speriata, chiar ma tem sa merg la medic. Nici nu stiu daca la ginecolog sau oncolog.
2 comentarii
0
22-09-2010, ora 19:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca testul Papanicolau nu a detectat nimic care sa banuiasca o recidiva, atunci nu este vorba despre asta. Inainte de actul sexual poti folosi un gel vaginal [ " Gleitgelen " este foarte bun si nu scump ].poti merge la oncolog si sa soliciti analiza markerului tumoral [ de obicei, CA 125 ].daca si acesta este normal, nu ai de ce sa-ti faci griji, este o simpla iritatie datorita " uscaciunii vaginale " secundara histerectomiei.
0
22-09-2010, ora 23:37
georgetaa
Nu este medic/terapeut
georgetaa
Multumesc frumos! Raspunsul dumneavoastra ma mai linisteste. Am facut in martie si markerul tumoral si era normal. Dar de atunci sunt cateva luni. O sa va urmez sfatul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.