probleme ale nervului radial

16-03-2009
miky_miky_80@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
miky_miky_80@yahoo.com
Buna ziua.Am 28 de ani, in urma unui accident am suferit o operatie de fractura de umar.Mi-a fost introdusa o tija cu 3suruburi, unul la umar si celelalte doua putin mai in sus de cot, in Italia.Problema mea este ca acum de la cot in jos simt mana amortita, iar de la incheietura nervul nu reactioneaza(nu pot ridica mana iar degetele le misc dar nu am forta de a le ridica).Medicii spun ca ar putea fi un deficit al nervului radial, iar daca in urma terapiilor nu va reactiona, vor fi nevoiti sa-mi faca o noua operatie.In primul rand as dori sa va intreb care este parerea dumneavoastra?In al doilea in ce consta aceasta operatie de nerv radial si cam cat timp aproximativ dureaza reabilitarea.Va multumesc.
1 comentarii
0
04-06-2010, ora 23:35
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din pacate cred ca a fost sectionat nervul radial la introducerea "suruburilor " distale (probabil ai doua cicatrici mici pe parte laterala a bratului in treimea distala, deci cam la 5 cm deasupra cotului - varianta acesta de zavorire, percutanata destul de frecvent duce la lezarea nervului radial, este mult mai avantajos si sigur sa le bagi in pla saggital, deci din fata). trebuie facut cat mai repede o explorarea a nervului si reconstructie directa sau cu grefa. recuperarea dureaza cel putin un an si presupune o kinetoterapie foarte serioasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul