ce medicamente sau ceaiuri sa iau pt. a reduce menstruatia?

29-03-2013
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
Buna!
As dorii sa pun si eu o intrebare: ce medicamente sau ceaiuri sa iau pt. a reduce menstruatia? sunt trei zile pe luna dar f. tare. Am fost si la medic dar a spus ca totul e in regula.(ecograf si toate celelalte).Am 41ani si de cativa ani o tin tot asa, ma pune alea 2-3 zile la pat. imi este groaza ca tot trebuie sa lipsesc de la munca in acele zile.Nu mai stiu ce sa fac sa nu fiu asa tare.
Cu multumiri, Adina!
3 comentarii
0
29-03-2013, ora 19:19
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
In mod normal nu fac recomandari medicale, dar iti pot spune ce tratament naturist mi-a dat ginecologul meu, pentru ca aveam aceeasi problema si toate analizele/ecografiile ieseau ok. Sunt la a treia luna de tratament si totul s-a reglat, cantitate/durata, etc. Din prima zi a menstruatiei, vreme de 3 luni se iau pastile Femicur(sunt 30 de pastile intr-o cutie).Cu doua saptamani inainte de mesntruatie(aproximativ) se iau pastilele tarosin(una dimineata, una seara).in timpul mesntruatiei sunt picaturile Allchemilla(30 ml dimineata, 30ml la pranz, 30ml seara).
Subliniez ca e tratamentul este 100% naturist, trebuie tinut 3 luni(Femicur se ia fara intrerupere trei luni, Tarosin se ia lunar dar cu doua saptamani inainte de menstruatie= perioada tot 3 luni si allchemilla la menstruatie/la nevoie)
Poti intreba medciul de familie daca iti recomanada acest tratament.
0
29-03-2013, ora 20:42
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
Multumesc frumos! o sa incerc si eu ca asa nu se mai poate!
0
29-03-2013, ora 21:48
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Chiar daca e un tratament naturist. e bine sa consultati macar medicul de familie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •