problema dentara duce la pareza faciala?

13-05-2013
adanina
Nu este medic/terapeut
adanina
Buna seara,

In urma cu aproximativ 2 luna am fost sa imi fac o masea care nu ma durea dar aveam o carie destul de mare a fost curatata si plombata
Dupa 1 sanpamana ma durea iar ma revenit la medic care a gasit o carie sub gingie? ok a trecut
Dupa alte 2 saptamani am ajun sa mi se scoata nervul deoarece ma durea destul de rau dar bine ca a trecut.
Problema a fost ca la 1 saptamana dupa ce mi sa scos nervul am facut o pareza faciala periferica dreapta fix pe partea cu maseaua problema ( poate sa aiba legatuar ma intreb si eu mereu?) Va rog sa imi spuneti daca se poate ca de la o problema dentara sa se ajunga la asa ceva.
Bun.. fiind problema cu pareza nu am mai mers la medic si dupa 3 saptamani a inceput iar sa am dureri. Am vorbit cu stomatologul si am revenit la cabinet inca avand si pareza si vestea care am primit-o a fost ca am facut o infectie pe os sau pulpina daca am inteles eu si ca se trateaza cu antibiotic.
PROBLEMA MEA dupa ce mi sa curatat canalele si spalate cu clor ceea ce nu stiu cat e de normal sa aplicat ceva tratament cu antibioti eu am inceput sa iau augmentin ma dupea foarte tare iar
Am scos cred tot ce mi sa pus in masea cred la indicatia medicului dupa care a inceput sa se mai calmeze dar o durere a ramas!
Ce pot sa patesc sunt de 2 zile cu canalul deschis? nu pot sa ma spal pe dinti nu suport
Este nevoie de operatie pe os?
Se poate rezolva cu extractia maselei si curatarea zona?
Este posibil ca dun cauza acestei probleme la masea sa fi facut si pareza faciala?
ce ste de facut?

Va multumesc
Astept raspunsul dumneavostra
1 comentarii
0
13-05-2013, ora 17:21
adanina
Nu este medic/terapeut
adanina
va rog sa ma ajutati cu un raspuns in cateva ore voi merge la stomatolog si inca sunt in dilema
ce sa fac cu maseaua sa o tratez in continuare sau sa o scot si sa mi se curete osul afectat?
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: