problema de sanatate

08-02-2013
suvaialaluciamadalina
Nu este medic/terapeut
suvaialaluciamadalina
in urma analizelor hepatice initiale rezultatele erau astfel: Gamma Gt 115, 42, TGo 38, 3, TGP 83, 4. Tatal meu caci despre el este vorba are 45 de ani fost consumator de alcool si fost fumator.A urmat timp de 30 de zile tratament cu liv 54 si ceai pt boli hepatice insa fara niciun rezultat.Si-a reluat analizele dupa acest tratament si au crescut :GAMMA GT 116, 49, TGO 51.01 TGP 109.7.MENTIONEZ FAPTUL CA ACUZA DURERI LA NIVELUL FICATULUI IAR LA SFARSITUL SCAUNULUI PREZINTA HEMORAGIe DIGESTIVa INFERIOARE CU SANGE PROASPAT SI DE CULAORE ROSIE(poate fi o cauza dat hemoroizilor-intrucat a urmat tratament si pentru asa ceva dar acum nu mai prezinta toate simptomele acestei afectiuni cum ar fi durerea senzatie de mancarime).
Va rog mult daca ma puteti ajuta sa-mi dati un sfat ce ar putea fi sau in ce afectiune hepatica apare aceasta crestere a transaminazelor.Sunt ferm convinsa ca urmatoarea investigatie va fi ecografia abdominala si as incerca si markerii pt hepatita B C.Tare imi este frica sa fie vreo ciroza hepatica cu hipertensiune portala ceea ce poate da acea hemoragie iar la palpare ficatului mi s-a parut a fi marit de consistenta dura desi valorile bilirubinei sunt normale deci fara aparitia icterului.
Va multumesc din suflet si astept cu interes raspunsul dvs.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici