problema cu prietena mea

19-01-2009
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
Salutare, am o prietena cu care am facut-o.. pt ea a fost prima oara, era virgina... am facut-o joi dimineatza... duminica n-am facut-o deloc iar astazi, adica luni am facut-o iar... iar ea este putin ingrijorata k nu i-a venit inca ciclu :|. ea nu are un ciclu regulat, a spus k de obicei ei ii venea knd mama ei termina pastilele (anticonceptionale)...
Astazi mama ei a inceput alte pastile.. si ei tot nu i-a venit... oare sa se fi intamplat ceva neplacut ? :(... luna trecuta i-a venit cu 3 zile inainte de craciun... adica pe 22... am facut-o fara prezervativ joi, vineri, sambata, iar luni primul numar a fost cu prezervativ iar inca 2 fara... dupa ce mi-am dat drumu am fost si am urinat. nush ce sa zic.. ajutati-ma va rog frumos !!! Si spuneti-mi ce trebuie sa fac :(... k nu vreau sa se intample ceva aiurea, va multumesc !!
18 comentarii
0
20-01-2009, ora 12:39
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Draga Cristian dar tu unde ai ejaculat cand a-ti facut-o fara prezervativ?Sunt doar curioasa pt ca posibilitatea sa fie insarcinata este mai mica daca ai ejaculat afara.Daca mama ei foloseste anticonceptionale voi de ce nu folositi?adica ea.Sau macar folositi prezervativul de fiecare data.Cum are un ciclu neregulat nu prea pot sa-mi dau cu parerea dar cel mai bine este sa-si faca un test de sarcina din farmacie si pe viitor nu mai riscati asa, este pacat si de voi si de ce s-ar putea intampla.Exista nenumarate metode de contraceptie.Oricum daca joi a fost prima oara nici testul de sarcina nu va ajuta, trebuie facut dupa 14 zile ca sa aiba o mai buna exactitate dar incercati.
Numai bine!
0
20-01-2009, ora 13:19
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
acu serios, lumea nu se gândeşte de cât stress ar scăpa dacă s-ar proteja? adică serios există atâtea metode contraceptive... ce poate fi atât de greu? v-aţi şi relaxa mai mult în viaţa sexuală dacă nu aţi fi stresaţi că e gravidă sau chiar să rămână şi să treacă prin traumatismul unui avort...
0
20-01-2009, ora 16:34
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
mama ei nu ii da voie :| din ce motive nu stiu. si in + i-am spus sa mergem la ginecolog.. are si 15 ani... eu aproape 17... dar a spus k pana la 16 ani anti sunt interzise pt k iti opreste dezvoltarea :| si doctorul nu ti le da ! este adevarat ? :|... nush ce naiba sa fac... o sa incercam cu testul de sarcina sa vedem. dar e incapatanata... ei trebuia sa-i vina zilele astea, dar dak a facut-o pt prima oara este normal sa-i intarzaie ciclu cu cateva zile ?
Arena, nu am ejaculat in ea, am ejaculat afara.
0
20-01-2009, ora 19:58
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
nu e neapărat normal să îi întârzie cu toate că începutul vieţii sexuale aduce într-adevăr modificări... anticoncepţionale într-adevăr nu ar fi prea indicat, dar prezervativul nu are nimic... şi dacă sunt probleme de lubrifiere încercaţi şi cu lubrifiant... din câte zici tu nu prea cred că sunt şanse mari să fie gravidă
0
20-01-2009, ora 20:27
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
Asta sper si eu sa nu fi ramas gravida, avand in vedere faptul k eu nu mi-am dat deloc drumu in ea, an dat numai afara. sper sa fie totul ok.. k numai pot sunt stresat rau de tot.
0
21-01-2009, ora 19:02
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Cristiane, pai tu dadeai niste relatii la un tip si il invatai sa nu faca sex fara prezervativ! Si tu acum ce-ai facut ?
0
21-01-2009, ora 20:11
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
am cam dat-o in bara aia am facut. sper sa fie totul bine :(. si n-o sa mai fac prostia asta niciodata
0
23-01-2009, ora 18:30
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Cristiane, ce-ati facut ? I-a venit ?
0
24-01-2009, ora 03:10
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
Nu :((... sunt disperat nu stiu ce naiba sa mai fac... saptamana care vine, joi ma duc sa iau un test de sarcina sa vedem...
O situatie foarte aiurea.dar poate sa ii intarzaie ciclu si din alte motive ? cum ar fi : k si-a inceput viata sexuala si e posibil sa-i mai intarzaie. sau nu stiu... nici nu vreau sa ma gandesc doamne fereste sa fie vorba de vre-o sarcina nedorita. este mica are abia 15 ani. SUNT DISPERAT !!
0
25-01-2009, ora 02:08
problemee
Nu este medic/terapeut
problemee
deci cristian..eu am tot 15 ani si knd mi-am inceput viata sexuala tot asa cu ejaculare afara m-am protejat si mi-a intarziat apr 2 saptamani km asa..si nu-l aveam regulat.si eram speriata de moarte nu stiam ce sa fac si prietenu meu imi spunea sa stau linistita !!!poate si fiindk se streseaza pe kestia asta sau e stresata de altceva;)acum nu zic k poate si la ea e la fel..k organismele sunt diferite..dar poate te linisteste
0
25-01-2009, ora 03:11
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
Da, depinde akm... este adev, k este stresata pe tema asta si se gandeste numai la asta.. ceea ce nu este prea bine, i-am spus sa numai se gandeasca la ce este mai rau... sa priveasca partea buna k asa nu rezolva nimic dak se tot gandeste la ce este mai rau... nah este ceva normal k iti faci griji si te agiti. dar stiti cum este, tot raul spre bine !!!. saptamana viitoare, adica mai exact JOI o sa faca acel test de sarcina sa vedem...

@ problemee, u knd ai facut-o prima oara ti-a intarzaiat 2 saptamani ciclu si nu ai avut nici ciclu regulat, dar dupa ti-ai facut test de sarcina ?. k nah.. aflu si eu mai multe :).. oricum prezervativul este sfant, prietena mea nici macar nu are ciclu regulat si este km greu sa-ti dai seama knd este in acea perioada in care ramane foarte usor gravida.
0
25-01-2009, ora 14:43
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
Gata i-a venit astazi ciclu... suntem fericiti :D. pe viitor eu cel putin am sa fiu mult mai atent !! va multumesc frumos pentru sfaturi !!
0
25-01-2009, ora 17:16
spounchcake
Nu este medic/terapeut
spounchcake
se poate sa ramana gravida si fara sa iti dai drumu in ea :D daca nu folosesti prezervativu...
0
25-01-2009, ora 23:59
problemee
Nu este medic/terapeut
problemee
nu mi-am facut test de sarcina:) am asteptat o minune:))si mi-a venit.deci vezi?ti-ai facut degeaba griji:)si da imi intarziase aproape 2 saptamani
0
26-01-2009, ora 00:01
problemee
Nu este medic/terapeut
problemee
si inca ceva..dupa treaba asta...a inceput sa-mi vina regulat..de 3 luni p mereu pe 30-31 nu intarzie deloc:D
0
26-01-2009, ora 00:24
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
oricum noi vrem sa fim siguri 100% o sa faca si acel test de sarcina joi :)... am inteles k unele pers au ramas gravide si le-a venit si ciclu :).. deci k sa excludem si acest dubiu facem si acel test :)
0
26-01-2009, ora 10:30
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Poate nu ai grija de acum incolo, ca vezi prin ce ai trecut !!
Cumpara-ti un bax de prezervative ca sa-ti ajunga cateva luni !!!
Aliss
0
26-01-2009, ora 14:40
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
Asa an sa fac :D, va multumesc frumos inca o data pentru sfaturi !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •