problema cu gatul

17-07-2010
floryanna18
Nu este medic/terapeut
floryanna18
buna ziua! as dori si eu un raspuns daca se poate de la dl doctor in legatura cu o problema foarte suparatoare.de cateva luni ma confrunt cu secretii vascoase albicioase in gat care imi creaza senzatia de tuse numai ca este neproductiva. acele secretii tot timpul imi dau senzatia de a le inghiti iar cateodata acumularea lor imi creaza o senzatie de sufocare, mentionez ca nasul il simt plin cu secretii si nu il pot sufla deloc. am fost la mai multi medici orl-isti am descoperit in urma consulturilor ca am deviatie de sept nazal. am facut exudat faringian si nazal, la cel faringian a crescut candida pentru care am urmat tratament cu nistatin, iar pentru secretii au zis ca e o sinuzita cronica si am primit tratament cu antibiotic, aerius si aulin numai ca nu am avut nici un efect. m-am saturat sa inghit antibiotice si pastile degeaba, va rog da-ti-mi un sfat in ceea ce priveste un eventual tratament ce ar putea ameliora aceste secretii si senzatiile pe care le produc. va multumesc
16 comentarii
0
18-07-2010, ora 15:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimite pe mail radiografiea SAF.. sa vad si eu despre ce sinuzita este vorba ( nu toate sinuzitele trec de la antibiotic.. in unele cazuri trebuie punctii, inaltele interventie chirurgicala. !!)
pentru gat.. evita bauturiel acidulate, acru si fructele citrice..
gargara dupa fiecare masa, Voseptol tab de supt... si mai vorbim
0
26-07-2010, ora 19:51
nina100
Nu este medic/terapeut
nina100
buna seara!Ma numesc Nina si de mai mult timp ma supara gitul, ma ustura desi nu sint racita si ceea ce este mai insuportabil e faptul ca ragusesc in timp ce vorbesc.chiar daca vorbesc normal fara sa tip dupa citeva minute incepe sa mi se schimbe vocea si ragusesc.am fost la mai multi medici si am plecat de la fiecare cu cite un diagnostic:faringita cronica, reflux gastro-esofagian, candidoza.am luat tratamentele si tot ma supara.mi sa spus ca nu am noduli sau chisturi si nimic pe corzile vocale.si intodeauna in partea stinga a gitului am senzatia ca ma tine ceva chiar si cind intorc capul.ma puteti ajuta cu un sfat ?Va multumesc!
0
26-07-2010, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. cred ca problema este de la refluxul gastroesofagian.. care prin acidul gastric.. irita faringele.. provocand si o faringita.. deasemenea inflamatiea din faringe blocheaza muschii corzilor vocale.. asa ca este posibil sa pierzi vocea fara sa ai ceva pe corzile vocale.
Este suficient sa renunti pentru totdeauna.. la Bauturi acidulate, fructe citrice, muraturi si otet..
sa faci inhalatii si gargara. dupa fiecare masa.., sa ei Redigest inainte de masa...
si lucrurile se vor schimba in bine
0
27-07-2010, ora 13:54
nina100
Nu este medic/terapeut
nina100
va multumesc din suflet pentu sfat.Nina.
0
27-07-2010, ora 14:58
nina100
Nu este medic/terapeut
nina100
buna ziua! tot Nina sint si as vrea sa va mai intreb ceva.Daca e faringita sau candidoza e adevarat ca nu trebiue sa consum nimic dulce? dar sucuri fara acid?in acest caz ceapa si usturoiul provoaca iritatii?si daca iau ulei de catina de trei ori pe zi e indicat?Va multumesc!
0
27-07-2010, ora 15:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este adevarat ca dulce.. si lactate NU e voie la candidoza.
ceapa si usturoiul.. sunt foarte bune antibiotice si antivirale naturale.. dar fiecare le suporta individual..
daca nu aveti usturimi mari local in gat si dureri de stomac.. Da le puteti folosi..
sucurile fara acid.. sa NU fie din fructe acre( visine, citrice..s.a)
0
27-07-2010, ora 15:47
nina100
Nu este medic/terapeut
nina100
va multumesc! si am luat si exudat nazal si mi-a iesit stafilococ auriu.este si aceasta o cauza a simtomelor pe care le am?ce tratament as putea sa fac?acum citeva luni am urmat un tratament cu oxacilina injectabil pt el deoarece imi ieseau frecvent pe spate niste cosuri dureroasa care nu dispareau.mi sa spus ca ar fi din cauza stafilococului.dar as vrea sa nu mai recurg la antibiotice. intra-devar au mai disparut dar ce alt tratament as mai putea urma pt stafilococ? va mutumesc!
0
27-07-2010, ora 16:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inhalatii cu uleiuri volatile ( eucalipt, lamaie, busuioc) si spalaturi nazale cu acelas ceai cu care faceti inhalatiile
0
10-08-2010, ora 20:34
PCrisM
Nu este medic/terapeut
PCrisM
Buna!

Citind ce a scris Nina mi-am adus aminte ca fiul meu de 6 luni si dupa nastere, cand am ajuns acasa de la meaernitate, avea niste bubite pe fata si dr a spus sa-l dau cu Fucidin, dar nu a aspus ce are; i-au trecut. Acum are niste bubite, ca niste cosulete, pe spate; un alt dr a zis ca este posibil sa fie de la stafilococul auriu, pe care multi copii il iau in maternitate si sa il dau cu Fucidin si sa-i fac exudat nazal si faringian (a s[us si ca cel nazal nu trebuie tratat, doar cel faringian e grav). Alt dr s spus ca are reactie alergica (de curand am inceput diversificarea) si mi-a dat o crema preparata si Claritine - jumatate de lingurita (pe care nu i l-am dat, ca pe prospect scrie ca se da doar dupa 2 ani). Seara la baita se inroseste zona din jurul bubitelor. ce este, pana la urma?
0
11-08-2010, ora 07:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un medic Dermatolog.. a vazut copilul???
0
12-08-2010, ora 16:29
PCrisM
Nu este medic/terapeut
PCrisM
Nu. Ma voi duce sa-i fac exudat. Medicul pediatru/generalist nu ne-a trimis la dermatolog... dar probabil ca ar fi cel mai bine.
Multumesc.
0
28-03-2011, ora 17:58
ancatorben
Nu este medic/terapeut
ancatorben
buna ziua, ma numesc anca, si am o problema cu gitul, sau probabil cu bronhiile, nu stiu exact, concret noaptea am o secretie in git care ma deranjeaza enorm si nas infundat, intrebarea mea este e o problema de la bronhii sau din git, mentionez ca fumez ocazional, , va multumesc tare mult
0
28-03-2011, ora 20:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e dela bronhii
poate fi de la nas, cand secretiile dreneaza spre posterior
si poate fi de la gat, cand este prezent unn reflux gastroesogagian
UN medic ORL.. dupa consult o sa te poate ajuta cu un raspuns
0
29-03-2011, ora 16:04
ancatorben
Nu este medic/terapeut
ancatorben
buna ziua.
va multumesc tare mult pt raspunsul dvs.am fost la medic si mi a pus diacnostic ul, bronsita insotita de tratament DOXY_M 100 si MUCOSOLVAN 5 zile cite 2 comprimate pe zi, iar daca dupa 5 zile nu este bine inca un tratament, si o trimitere pt o raza la plamanii, totusi eu sunt putin cam nedumerita tratamentul fii nd de 100l se pare cam slab totusi mentionez ca aici asa prescriu medicii numai antibiotic nu prea puternic aceeasi problema, avinndo si cu fiul meu de 3 anii care face mereu amigdalita la fiecare cam 3 sapt primeste diverse antibiotice slabe numai de 100 cate 5 mll de 2 ori pe zii ?care ar fii parerea dvs va rog...cu multe multumiri, anca germania
0
29-03-2011, ora 18:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este suficient antibioticul
mai trebuie facute inhalatii sau aerosoli.. ca acei vapori sa junga direct in bronhii, se vindeca mult mai repede decat numai cu pastile
0
30-03-2011, ora 12:45
ancatorben
Nu este medic/terapeut
ancatorben
multumesc tare mult pt raspunsul dvs, o sa fac si inhalarii cu aerosoli...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.