De vreo 2-3 luni am interiorul gatului uscat si gura la fel.

20-03-2010
marynika
Nu este medic/terapeut
marynika
Buna ziua. De vreo 2-3 luni am interiorul gatului uscat, si gura la fel. A inceput cu o mica uscaciune, dar apoi s-a accentuat, din ce in ce mai rau, incat noaptea ma trezesc de 4-5 ori ca nu mai pot respira de uscate ce sunt gatul si gura. Trebuie sa iau o gura de apa de fiecare data, dar tot nu dispare senzatia. Am uitat sa va spun ca am si o durere surda in gat cam in partea stanga, iar cateodata am o gadiliciune in gat care imi provoaca tuse seaca. Am fost la medic si mi-a zis ca presupune ca este de la refluz gastro esofagian, am facut exudat faringian si nazal si ecografie abdominala. Mi-a iesit ca am stafilococ auriu in nas iar la ecografia ca am dischinezie biliara. Mi s-a dat tratament pentru stafilococ auriu ( claritromicina ) timp 7 zile. Acum urmeaza sa repet analiza. Se poate oare ca de la stafilococ sa am simptomele ce le-am descris mai sus ? Ce credeti ca am ? Pur si simplu a devenit o situatie disperata. Va rog sfatuiti-ma. Multumesc.
20 comentarii
0
21-03-2010, ora 20:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergeti la ORL.. sa vada si nasul daca nu e deviatie de sept sau rinita cronica( respiratia bucala duce la uscarea mucoasei faringelui)
trebue sa facetui in Tranzit baritat esofagian si sa mergeti cu rezultatul la Gastrologie
sa faceti O GLICEMIE !!!
0
22-03-2010, ora 19:41
marynika
Nu este medic/terapeut
marynika
Multumesc mult pentru raspuns. Chiar azi am obtinut o trimitere la ORL. Am uitat sa va spun ca am facut glicemia si mi-a iesit 17.
0
09-05-2010, ora 13:36
cristina d.
Nu este medic/terapeut
cristina d.
Buna ziua! Sunt Cristina, am 38 de ani si lucrez ca frizer. Am un stafilococ auriu si candida in gat de aproximativ 4 ani. M-am tratat cu toate antibioticele recomandate de medicul ORL, mi-am scos si amigdalele, crezand ca voi scapa de acesti microbi, dar dupa 3 saptamani, mergand la munca din nou, am simtit aceleasi simptome:un gadilat in gat, mancarimi si tuse puternica de 6-7 ori pe zi. Ar putea fi si o alergie la parul cu care lucrez zi de zi... Ce tratament imi puteti recomanda (daca este posibil unul naturist)? Va multumesc mult si astept un raspuns cat de repede posibil -*



(*modificat de administrator)
0
09-05-2010, ora 20:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da.. poate fi o alergie.
Aerius. 1 seara
locxal.. gargara cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de arbore de ceai.
aromoterapie cu acelas ulei.
regim alimentar fara acru, rece, acidulat, fructe citrice
0
31-05-2010, ora 19:05
cristina d.
Nu este medic/terapeut
cristina d.
Multumesc foarte mult pentru raspuns, Sper sa-mi treca.
0
11-08-2010, ora 18:33
rebela27
Nu este medic/terapeut
rebela27
am stafilococ auriu in gat care apare si dispare dar reapare, vaccinul de la cantacuzino este bun?
0
12-08-2010, ora 01:30
pisu
Nu este medic/terapeut
pisu
buna seara.
De aprox 2 saptamani am limba albicioasa si cu mici buburuze care imi provoaca o senzatie de uscaciune a cavitatii bucale.Pastrez o igiena riguroasa zilnica cu spalat pe dinti dupa fiecare masa s i clatit cu apa de gura cu clorhexidina, dupa care ma ung cu glicerina cu nistatin.In ultimul timp am folosit si un spray Gingival cu propolis, echinaceea si miere, , , insa degeaba.Limba imi este foarte incarcata in a doua jumatate a zilei iar seara e alba si imi da senzatia de uscaciune a gurii.Glicemia mi-am luat-o si este 106(in conditiile in carea seara am mancat mai tz decat de obicei.Am luat in prima saptamana si o pastila de fluconazol de 150 mg in doza unica si m-am clatit in gura cu apa si bicarbonat sodic alimentar.si tot nimic.Am si cateva crapaturi pe limba care nu ma ustura cand mananc insa ma ustura foarte tare cand ma spal pe limba.Ce credeti ca poate fi?sa-mi fac o programare la ORL?E ok cum am procedat pana acum?sa mai continui cu altceva?Va multumesc.
0
12-08-2010, ora 08:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu sigurasnta problema nu e numai locala.. cred ca i o problema gastrica neglijata.
incepe cu un consult la gastrologie...
0
12-08-2010, ora 11:08
pisu
Nu este medic/terapeut
pisu
Am fost la ecograf acum 4 luni si nu aveam nimic insa acum vreo 5 ani am suferit de un reflux gastroesofaringian.Am avut si helicobacter tratat corespunzator cu schema clasica de tratament primavara si toamna.Ma voi duce la alt consult.E suficient eco abdominal sau trebuie facut si un bariu?
0
31-08-2010, ora 20:31
valyro_83
Nu este medic/terapeut
valyro_83
buna seara.am de vreo 2 zile o umflatura in gat, o simt cand inghit.am bagat degetul si am simtit ca o excrescenta, in dreptul marului lui adam, putin in jos.mi s-a mai intamplat in trecut dar acum a reaparut.pana acum 6ore ma deranja doar la inghitit dar acum ma doare zona aceea.pe exterior nu am nimic.ar putea fi o alergie?nu am alte simptome.
0
31-08-2010, ora 20:37
valyro_83
Nu este medic/terapeut
valyro_83
pare mai mult o portiune inflamata.ar putea fi tiroida?
0
20-09-2010, ora 08:27
l@vini@
Nu este medic/terapeut
l@vini@
buna ziua...am o problema suparatoare..am gatul foarte uscat de vreo 2 zile si simt ca parca as avea febra dar doar la nivelul gatului...beau apa intruna si nu trece.ce ma sfatuiti sa fac?
multumesc anticipat
0
20-09-2010, ora 10:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faci o analiza la glicemie
un consult la gastrologie
sa eviti produsele acre, acidulate si fructele citrice
inhalatii si gargara
Vit A uleioasa in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore 10 zile
0
20-09-2010, ora 17:18
angelica303
Nu este medic/terapeut
angelica303
buna ziua, am 28 de ani..de cativa ani..sa zicem ~3 sau 4..ma supara gatul..in sesul ca am o durere mai mult ca un disconfort in gat..inghit mai greu..nu mai zic daca ridic tonul ma doare in gat o zi intreaga..si am observat ca daca ma enervez mai rau se accentueaza aceasta durere si parca imi zvacneste.ceva in gat.Spre rusinea mea nu am ajuns nici acum la un dr..tot aman insa imi este teama sa nu..Mentionez ca sunt si fumatoare..si la fel patesc si cand fumez mai mult a doua zi nici nu mai pot inghiti.Astept un sfat.Multumesc!
0
25-10-2010, ora 13:10
angelica303
Nu este medic/terapeut
angelica303
Buna ziua, astept in continuare reaspunsul d-voastra.Va multumesc!
0
25-10-2010, ora 13:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
prima impresie este ca ai probleme cu mucoasa faringelui, este iritata, inflamata, nu mai secreta acea cantitate de mucus necesara pentru o Deglutitie normala.
Nu vad alte semne de ceva mai grav.. asa ca poti merge linistita la ORL..si la Gastrologie ( ar putea fi si de la un reflux gastroesofagian)
tre sa tii regim fara acru, rece, acidulate si fructe citrice
gargara dupa fiecare masa
Voseptol tab de supt
Vit A uleioasa cate 4 pic din 4 in 4 ore puse in nas.. ca sa ajunga in faringe
0
25-10-2010, ora 15:57
angelica303
Nu este medic/terapeut
angelica303
Multumesc pt sfaturi.Am renuntat la fumat si deja se simte o ameliorare.Imi iau trimitere si la ORL.Multa sanatate.
0
03-11-2010, ora 14:34
claudia85
Nu este medic/terapeut
claudia85
Buna ziua,

Sotul meu are o senzatie de uscaciune a gatului atunci cand mananca, nu poate inghiti.Dimineata in timp ce se spala pe dinti la fel are o senzatie de uscaciune.S-a intamplat acum doua saptmanani sa vomeze in timpul periajului, dar si in aceasta dimineata.Eu am facut cumva legatura cu stresul si oboseala de la serviciu.Nu mananca regulat, doar dimineata pe la 8.00 si seara la aceeasi ora.Sa fie oare si acest lucru daunator?
Va rog mult sa-mi dati un sfat pana vom ajunge la un control medical de specialitate.
Multumesc anticipat!
0
03-11-2010, ora 15:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta este o problema gastrica neglijata ( gastrita..poate un inceput de ulcer gastric)
TRebuie facut initial un consult la gastrologie ca sa stiti ce tratati.
Regim alimentar faca acru, rece, acidulat si fructe citrice
gargara multa dupa fiecare masa
Vit A uleioasa in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore
Voseptol tab de supt 3-4 pe zi
0
03-11-2010, ora 15:30
claudia85
Nu este medic/terapeut
claudia85
Multumesc mult pentru raspuns!

O seara placuta va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.