problema cu gatul

02-03-2009
mitas_sava
Nu este medic/terapeut
mitas_sava
buna ziua!am facut urmatoarele analize si rezultatele sunt urmatoarele: radiografie SAF-sinuzita dreapta, cultura fungi exudat faringian-prezent, exudat nazal-flora saprofita, exudat faringian-flora saprofita.am luat urmatorul tratament:bioparon, sinupret, xyzal, trachisan, nurofen, stamicina, dar tot simt ceva in gat.va rog, ajutati-ma!multumesc anticipat!
7 comentarii
0
02-03-2009, ora 18:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu am cum sa te ajut..
ai o abordare total incorecta a problemei.. si in acest caz este greu sa gasesti o rezolvare corecta si completa a problemei.
O sinuzita poate fi de mai multe feluri.
daca este una purulenta, cu drenajul secretiilor spre faringe.. inacest caz trebue abordata serios problema sinuzitei.. cu punctii si cu tratament antibiotic+ antimicotic.. local, in sinus.
poti sa.mi trimiti radiografia SAF pe mail
0
03-03-2009, ora 18:10
HIPERION
Nu este medic/terapeut
HIPERION
Domule doctor va rog sa imi raspundeti insistent.Am streptococ de grad A in partea stanga a gatului de vreo luna iar medicul de familie mi'a dat un Moldamin iar durerea a trecu c-am 2-3 saptamani iar acuma iarasi mi'a reveni si nu pot dormi noaptea de durere si ziua ma doare foarte tare gatul iar acuma mi-a dat Ospen de 1.500.000 sa iau 5 zile iar dupa aceea sa fac iarasi un Moldamin da nu cred ca imi va trece.Ce sfat imi dati?Va multumesc.
0
03-03-2009, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa faci tratamentul cu ospen.. si Moldamin.. 1 pe saptamana.. 3 LUNI !!!!
2.Sa mergi la un stomatolog sa excluzi infectia dentara!
3.sa faci o investigatie la ORL.. sa vezi daca este vorba despre amigdalita// sau este vorba despre o faringita intretinuta de un reflux gastroesofagian!
0
20-05-2009, ora 11:15
Erizanat
Nu este medic/terapeut
Erizanat
Buna ziua, o luna in urma am facut angina m-am adresat la ORL-ist mi-a dat sa fac 5 zile de doua ori pe zi injectii cu cefazolin, clatituri cu sare de mare in git, de 3 ori pe zi clorchinaldin, proactiv si calciu gluconat, dupa o saptamina am facut analizele pe care mi le-a indicat medicul sa le fac iata ce indici sunt mariti ASL-O 219.6, din analiza singelui: leucocite 5.6, V.D.E. -17, reticulocite sunt 0.4, pe parcursul tratamentului cit si deja doua saptamini dupa terminarea lui am febra care joaca intre 37.0-37.3 uneori 37.5 si senzatie de usturimi citeodata in git de parca m-ar intoarce inapoi, m-am adresat deja la 3 medici care dupa consultatie imi spun ca nu am nimic, sa continuu sa fac clatituri cu stomatidin furacilin, dar nu-mi pot explica de ce febra nu se normalizeaza e normal sa stau asa? ei mi-au spus ca nu trebuie sa fac nimic si sa masor febra dimineata intre 8-9 si seara intre orele 17-18 asa si fac si dimineata este 36.7 adesea 36.9 iar seara 37.0 e necesar sa mai merg sa fac si alte consultatii sau sa las totul cum este? Va rog un sfat. multumesc anticipat
0
20-05-2009, ora 14:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este cazul sa investighezi si rinichii!
la gat.. nu trebue sa faci nimic deosebit !
intradevar gargara si pastile de supt.. e suficient!
0
26-10-2012, ora 20:45
nicoleta20
Nu este medic/terapeut
nicoleta20
Buna seara! Zilele trecute mi-am facut un exudat faringian, din care rezulta ca am flora saprofita.
Din cate am inteles rezultatele sunt bune, dar eu cred ca am o infectie fiindca miroase foarte urat. Am fost la medicul ORL si mi-a zis ca am o amigdala mai umflata si ca am deviatie de sept si mi-a dat un spray cu solutie salina care nu a avut niciun efect.
Nu stiu ce e, dar stiu ca reactioneaza la antibiotic. Am urmat un tratament pentru acnee cu doxiclina si mirosul a disparut, dar a revenit dupa un timp. Credeti ca este vorba de o infectie?
0
27-10-2012, ora 21:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cre ca e vorba de o problema gastrica care merita investigata
de acolo si iritatia si inflamatia faringelui si amigdalelor...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.