problema cu faringo-amigdalita

19-04-2012
claudianac
Nu este medic/terapeut
claudianac
Buna ziua ! Am si eu o intrebare si v-as ruga sa imi raspundeti cat de repede puteti. De cateva zile simt un disconfort in gat si putin la respiratie. M-am hotarat sa merg la ORL, si dupa ce m-a consultat mi-a spus ca am faringo-amigdalita. Mi-a prescris tratament si acum astept sa vad daca o sa aiba rezultate. Puteti sa imi spuneti daca este normal sa ti se umfle ganglionii ? eu simt vreo 3 mai umflati dintre care 2 nedurerosi si unul e mai dureros se situeaza langa mandibula pe interior (undeva cam langa masea). Doar pe partea stanga am acesti ganglioni. pe dreapta nu am niciunul. Si daca e normal ca de la faringo amigdalite sa te doara si un ureche. Va multumesc pt timpul acordat !
3 comentarii
0
19-04-2012, ora 12:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice infectie.. nas. gat, si dantura.. poate duce la adenopatii
e bine sa te vada si la stomatolog
0
26-04-2012, ora 06:52
claudianac
Nu este medic/terapeut
claudianac
buna ziua domnule doctor ! dupa ce am urmat tratamentul pt faringo amigdalita, urechea imi dadea niste dureri surde, ca si cum ar fi infundata, nici nu stiu cum sa va explic si aveam de asemena si un disconfort la intalnirea maxilarului cu mandibula. Ieri (25.04.2012) am fost la medicul orl-ist pentru ca atunci cand inghit, am un disconfort pe partea stanga in gat. M-a consultat si mi-a spus ca am o ciperca mica, Mi-a dat sa fac gargara cu o solutie si sa iau nurofen. Puteti sa imi spuneti daca e posibil ca faringo amigdalita sa fi influentat aparitia acestei ciuperci? sau faptul ca am luat acel antibiotic? ( sumamed)? da-ti-mi va rog un remediu pentru aceasta ciuperca deoarece in 2 saptamani mi-a spus sa ma duc la control. multumesc.
0
26-04-2012, ora 10:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. de la antibiotic poate aparea o micoza
2 este suficient Eubiotic la 8 ore 10 zile
3 gargara cu bicarbonat de sodiu sau ceai de pelin
4 regim fara dulce, lapte dulce, citrice
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.