problema amigdale de aprox. un an

29-04-2009
ancutza24
Nu este medic/terapeut
ancutza24
De 1 an aproximativ, din amigdale imi ies niste bobite alb-galbui cu miros ingrozitor..mai noi imi apar pe amigdale pete galbene si daca apas efectiv se sparg si iese aceeasi chestie solida..nu am dat importanta pt k nu ma dor, dar de la o vreme ma enerveaza ca se tot formeaza..se regenereaza..ce sa fie oare?
6 comentarii
0
04-05-2009, ora 17:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Pare a fi vb dsp o amigdalita recurenta.
Consultati un medic ORL-ist si faceti-va si urmatoarele analize medicale:
- ASLO (antistreptolizina o);
- Proteina C Reactiva;
- Fibrinogen;
- VSH (viteza de sedimentare a hematiilor);
- exsudat faringian.

Daca nu puteti ajunge la medic, macar luati un produs homeopat ca Tonsilotren, dar de preferat ar fi vizita la orl-ist.

Multa sanatate.
Cu multa placere,
NICK:)
0
10-02-2011, ora 21:54
Alerim81
Nu este medic/terapeut
Alerim81
Buna seara, am imediat 30 de ani, am mai avut probleme cu amigdalele in trecut, am avut chiar si ASLO ridicat apro 700, am facut tratament injectabil si cu moldamin, dar un profesor din Cj a zis ca am inventat boala si sa nu continui tratamentul ca 700 ASLO nu e ridicat, desi eu dupa cum vedeam...este, in fine, au trecut vreo 5 sau 6 ani de atunci, acum vreo 3 sapt m-a durut gatul, am luat 3 zile tagremin si mi-am revenit, din durere...ca am vazut ca aparuse puroiul pe amigdala stanga, am luat amoxiciliana de 500 ca aveam in casa, vreo 3 zile.dupa care am trecut pe augumentin...am vizitat un ORL-ist si a zis ca e cazeum, a scos niste bucatele ce miroseau urat, de durut nu ma doare gatul deloc, a zis ca ar trebui scoase amigdalele, altu a zis ca poate e ciuperca de la antibiotic cum am schimbat.ce parere aveti?
0
11-02-2011, ora 16:54
Alerim81
Nu este medic/terapeut
Alerim81
Am facut analizele, ASLO a iesit perfect, dar am fibrinogenul 416.1 limita max e de 400 din cate vad si CRP-ul 18, hemoglobina eritrocitara medie este 26.7 limitele is 27-34...Are oare influenta ca e crescut CRP-ul si fibrinogenul, faptul ca mai am niste pungulite pe amigdale? sa mai continui cu augumenti sau sa fac o serie de penicinine? multumesc
0
06-03-2011, ora 03:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dră/dnă Diana Mirela,

NU mai luaţi antibiotic din proprie iniţiativă. Reconsultaţi un medic orl-ist şi faceţi ce vă spune dânsul.
Amigdalectomia, în cazul dv., poate fi soluţia adecvată, aşa cum v-a şi fost recomandat!
0
06-03-2011, ora 12:05
Alerim81
Nu este medic/terapeut
Alerim81
da, din cate am inteles nu prea mai am ce face, m-am programat pentru amigdalectomie.

Multumesc pt ajutor
0
07-03-2011, ora 03:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dră/dnă Diana Mirela, eu v-am ajutat mult prea puţin, aproape deloc, dar am făcut-o cu multă şi deosebită plăcere.
Vă doresc să aveţi cât mai puţin disconfort în timpul şi după amigdalectomie, ca de altfel şi cât mai puţină durere; totul va fi bine!
_
Însănătoşire grabnică şi numai bine,
Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.