problema reumatologica sau neurologica?

02-03-2009
niculici2006
Nu este medic/terapeut
niculici2006
Timp de aprox. o luna mi se zbatea ochiul stang, pleoapa nu stiu de ce.Mi-a trecut dar apoi a aparut o nevralgie a danturii care mi-a trecut in cateva zile totusi cu tador (n-am facut exces ref. la medicament si rar iau medicamente pt. ca evit si mi-e teama deoarece am probl. de la aspirina la anestezii - teren alergic si cu soc anafilactic). Am luat. tador pt. ca stiam ca nu-mi face rau, ca-l tolerez. dar asta nu se stie niciodata! Acum doua zile am avut la inceput un usor disconfort (in miscare vreau sa spun, undeva in zona capului si a gatului). Am crezut ca poate am dormit cu gatul sramb ceva, dar simpomele le-am avut la 3-4 ore dupa ce m-am trezit. Treptat am observat ca mi s-a inflamat unul din ganlioni(dr.) ai capului-ceafa. E f. dureros si m-a luat si la sf. saptamanii asa deodata. Nu pot face anumite miscari sa intorc capul spre stanga sau dreapta si mai ales pe spate sub nicio forma ; am probl. cu reumatismul de peste 20 ani si acum mai mult de 10 ani am avut aproape identic aceleasi simptome dar mult mai usoare cand aveam spondiloza cervicala-sindrom simpatic dar de f. multi ani nu am avut probleme. In prima noapte nu am putut dormi deloc pt ca nu puteam dormi in nicio pozitie - orice miscare as vrea sa fac sa ma intorc pe o parte sau sa ma ridic trebuie sa-mi reglez miscarile capului cu ajutorul mainilor. Tin sa precizez ca pot sa aduc barbia in piept. Parca as avea gatul frant asa ma simt si cand vreau sa ma ridic din pat simt toata greutatea corpului in ceafa- exact cum e nervul la o masea la fel percep si durerea la o miscare cat de mica a capului, totul se invarte in jurul acelui ganglion de la ceafa. N-am folosit decat diclofenac ung si supozitor (antiinflamatoare), lioton putin si usoare masaje. Poate un miorelaxant, nu stiu ce ar face bine si cu teama asta a mea...cu medicamentele...
Am obs. ca am si temp. 37 cu 5 dar acum am si dupa 2 ore scade. nu stiu de ce- si eu de obicei nu fac temperatura, stiu ca nu e normal dar asta e organismul meu. Ma mai deranjeaza la inghitire hrana sau lichide exact sub urechi si sg.si dr., probabil tot ganglioni si simultan la inghitire durerea o simt in ceafa. Am facut trat. 2 luni cu duphaston si mai am o luna de facut si am vz. in prospect la reactii adverse si tulburare a sistemului limfatic ; nu stiu, oare poate fi de vina o pozitie incomoda a somnului, o spondiloza cervicala -dar ma cam feresc in general de curent.Am si sensibilitate la durere si o percep altfel...Maine vreau sa merg la med. de fam. dar teama mi-e intr-un fel pt. ca si cu trimitere tot la programare ajung si parca vad ca treb. sa ma prezint in 2-3 sapt. si pana atunci.mentionez ca analize am facut acum 2 luni si la hematologie si hormonale si doar limfocitele au iesit mari probabil aici e legatura - testele TTL care le-am facut incepand de la aspirina, antibiotice si la mai multe anestezii: pavulon, xilina, scandonest, ubistezin, mepivastesin, propofol si...manitol care nu e anestezic. Si ceva probleme hormonale am pt,. care fac si tratament. O problema reala si nebuloasa pt. mine vis-a vis de tot ce inseamna medicamente. In speranta ca-mi va raspunde cineva de specialitate, va multumesc din suflet- pt. mine una orice gest conteaza... o zi buna sa aveti, tuturor!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.