problema delicata: masturbarea la copii

03-11-2008
ratusca
Nu este medic/terapeut
ratusca
Buna sunt din Timisoara si vin cu o rugaminte si tot odata si cu intrebare fetita unor bune cunostinte are 7 ani si nu de mult timp a gasit-o maica-sa ca se masturbeaza a dus-o la psiholog si tot continua si parca mai des va rog respectuos daca puteti sa ne ajutati sa ne indrumati sau sa ne spuneti ce putem sa facem sau cum trebuie sa se procedeze cu ea sa o dezobisnuiasca de acest "obicei".

Cu deosebit respect va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
03-11-2008, ora 15:20
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
copii fără să priceapă despre ce e vorba explorează şi se joacă cu propriile organe genitale... nu înseamnă că e ceva în neregulă şi copilul clar nu trebuie pedepsit... trebuie luat şi explicat frumos...atât cât se poate
0
03-11-2008, ora 17:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fetita trebuie dusa la pediatru pentru ca in mod sigur are o infectie genitala, o vaginita [ fetitele fac des aceasta boala ], vaginita care are ca simptom principal mancarimea, pruritul. Netratata, probabil copilul a fost surprins scarpinandu-se de mai multe ori si a dat impresia ca se ocupa cu altceva.La varsta aceasta copii nu au notiunea de masturbare, sa fim seriosi. Doar daca atmosfera din casa e viciata si e invatata sa faca asa ceva sau vede pe cineva masturbandu-se si, daca mai are si un pic de retard min tal poate copia si ea.Doar in aceste conditii.Raman la ideea mea ca acest copil are o infectie genitala netratata si are un prurit de nestapanit.Sfatuieste familia sa mearga la medicul de familie si sa solicite un bilet de trimitere la pediatrie.
0
04-11-2008, ora 11:09
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
mi se pare cam mult spus ca se masturbeaza!!un copil la 7 ani nu are cum sa faca asa ceva, doar daca nu a vazut pe undeva...orice copil este curios in ceea ce privesc organele genitale!!mama ei ar trebui sa vorbeasca cu ea si sa ii explice fetitei ce vrea ea sa afle sau daca nu stie cum, sa o duca la un medic sa-i explice dansul ;) numai bine
0
05-11-2008, ora 00:49
ratusca
Nu este medic/terapeut
ratusca
Va multumesc din suflet pentru sfaturi si pentru raspunsunsul rapid pe care mi la-ti dat sper ca sa-i fie de folos si sa o ajute pe fetita.Inca odata sincere multumiri si respect deosebit pentru:jaquelinne, Casadrhouse, si Crinna 22
0
05-12-2008, ora 00:46
ratusca
Nu este medic/terapeut
ratusca
Am o rugaminte din tot sufletul, fetita nepoatei mele are 10 ani si este destul de neastimparata face tot timpul fel si fel de nzbitii si este tare nelinistita, nici nu prea este atenta la scoala dar nici nu pate retine multe lucruri din ce i se explica la scola.La indemnul nostu a mers cu ea la medic si a fos diagnosticata cu ADHD.As dori sa stiu mai multe despre acest diagnostic si ce trerbuie sa facem cum sa procedam cu ea, Este o ora destul de tirzie pentru care imi cer scuze, mii de scuze Va multumesc anticipat si va doresc tot binele din lume si sa fiti mereu aproape de cei in suferinta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Masturbarea la copii
  • Mituri despre masturbare
  •