nu reusesc intotdeauna sa ma simt bine in timpul actului sexual

18-02-2008
Andra20
Nu este medic/terapeut
Andra20
Am 18 ani si problema este ca nu reusesc intotdeauna sa ma simt bine in timpul actului sexual. Am avut anexita, din cauza careia inainte de a ma vindeca aveam dureri la contact sexual. Am tratat-o corespunzator, ultima data cand am fost la ginecolog mi-a spus ca sunt sanatoasa, ca s-a rezolvat problema cu anexita, dar mi-a spus ca am o micoza cauzata de antibiotice. Mi-a dat tratament pentru asta(ovule) si l-am facut.. Problema e ca uneori ma simt bine cand fac sex, alteori nu simt nimic special, iar cateodata se mai intampla sa ma doara daca nu sunt excitata.Ginecologul mi-a zis ca problema e din cauza ca nu s-ar purta partenerul cu destula blandete, dar nu cred ca e cazul. Orgasm vaginal nu am avut pana acum niciodata. Cred ca este si ceva psihologic pentru ca ma tem ca iar nu o sa fie ok... Este din cauza micozei aceleia? Totusi am auzit ca multe femei au asa ceva, atunci asta ar insemna ca o multime de femei au problema asta. Ce ar trebui sa fac?
5 comentarii
0
18-02-2008, ora 00:00
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
eu am 19 ani. nici eu nu ma simt intotdeauna bine, am avut si eu anexita plus altele. foarte mult conteaza factorul psihologic. daca te gandesti ca iar nu o sa te simti bine, din start nu te exciti si nu va fi bine. o alta cauza poate fi nepotrivirea organelor voastre genitale. el poate avea membrul un pic mai lung decat se lungeste vaginul tau, iar la penetrare profunda poti avea dureri abdominale, sau mai extinse. de asemenea, in timpul excitarii, peretii vaginului se departeaza un pic, pentru a permite intrarea penisului, insa daca nu esti excitata, peretii sunt mai rigizi iar penetrarea poate fi dureroasa. tot din cauza neexcitarii, zona pelviana nu este irigata corespunzator, si nu raspunde stimulilor excitanti in masura in care te astepti. sunt mai multe tipuri de orgasm, printre care vaginal si clitorial. le poti avea pe toate sa mai putine. eu de exemplu am numai clitorial. daca tu nu ai vaginal, adik a punctului G, inseamna ca poti avea clitorial. incearca pozitiile in care poti avea astfel de orgasm, adik tu deasupra. sunt si pozitii ce favorizeaza stimularea punctului G, adik orgasmul vaginal. si extrem de important. cand el se excita, nu inseamna ca gata, puteti incepe actul sexual. trebuie sa fii si tu excitata, plus ca, creierul e cel mai important orgam sexual ;) lasa-te mangaiata, si chestii de genul. daca nu esti pregatita, mai mult ca sigur va durea, sau nu vei avea orgasm. am avut candidoza eu, dupa care am probleme cu durerile din timpul actului sexual ( dispareunie ). si nu in ultimul rand, nu tot timpul poti avea orgasm. mai rare cauzele, la fel ca si femeile care pot avea orgasme multiple sau simultane la un singur act sexual. sper ca ti-am fost de ajutor :)
0
19-02-2008, ora 00:00
Andra20
Nu este medic/terapeut
Andra20
Cum ai facut ca sa scapi de candidoza? Eu am luat niste ovule, o luna Clotrimazol, a doua luna Klion... dar am impresia ca nu a trecut. Intr-adevar, cred ca e vorba de psihicul meu pentru ca atunci cand ma simt cu adevarat excitata si nu ma mai gandesc ca ar putea sa fie neplacut ma simt bine, numai ca sunt tare prapastioasa si e greu sa alung gandurile astea, pentru ca m-am confruntat mult timp cu problema asta. Asa mi-a zis si ginecologul, sa nu ne grabim etc. Tu ai reusit sa treci peste acele dureri? Multumesc pentru raspuns.
0
19-02-2008, ora 00:00
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
am urmat 10 zile tratamentul recomandat de ginecolog, si am scapat de ea...dar ce ti-a dat tie...nu mi se par tocmai bune. cat despre durerile acelea, inca nu am scapat, trebuie sa merg iar la medic, insa le-am diminuat, le am foarte rar. mi-am dat seama ca penisul prietenului e mai mare decat este vaginul meu, iar cand penetrarea era profunda, ma durea. tocmai de asta este bine sa stai deasupra, cel putin la inceputul actului sexual, cat timp penisul este f tare. poti sa vezi pana unde poti introduce penisul, astfel incat sa nu doara. vreo 5 minute nu il bagi de tot, sau cel putin pana incepi sa simti sa se mai inmoaie. incetinesti miscarile, te lasi usor peste penis, adik il introduci cat mai mult, si daca ajungi pana la capat, cand te asezi pe coapsele prietenului si simti ca nu mai doare, atunci poti face ce miscari vrei, chiar cu penetrare profunda. si simte-te bine, merita sa alungi gandurile rele pt a lasa loc senzatiilor placute ;) mai ales ca noi, femeile, avem orgasm mult mai puternic si mai intens decat barbatii...de ce sa nu ne bucuram de el? ;)
0
20-02-2008, ora 00:00
Andra20
Nu este medic/terapeut
Andra20
Dar ce tratament ti-a dat tie?
0
20-02-2008, ora 00:00
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
ovule Polygynax /pt dimineata, ovule Flagyl (Metronidazol) /pt seara, si antibiotice, pastile Fromilid, dar pt ca nu avea, mi-a dat Lexoklar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Răceala la ovare
  • Durerea sexuală după naștere - ce spun studiile
  •