prezervativ rupt - e posibil sa fi luat HIV?

02-01-2009
basescu
Nu este medic/terapeut
basescu
acum 2 ani am facut sex cu o prostituata. in timpul actului sexual ma tot opream sa ma uit daca prezervativul e ok sau nu. la un moment dat fata imi zice ca simte ca s-a rupt prezervativul. m-am oprit imediat, m-am uitat si intradevar era rupt. de cand m-am uitat ultima data si pana mi-a zis fata ca s-a rupt au trecut 10, maxim 15 secunde.
mi-am sters penisul cu servetele, varful era putzin iritat dar nu curgea sange. am ajuns acasa dupa 20 min si de teama sa nu iau ceva m-am dat cu spirt sanitar pe varful penisului. am tot citit atunci pe net ce fel de boli as putea lua si care ar fi simptomele lor. numa la astea ma gandeam atunci dar am avut noroc, n-am luat nici o boala. acum dupa 2 ani ma intreb daca e cumva posibil sa fi luat virusul hiv... stiu ca nu toate prostituatele au hiv si ca sansele ca ea sa fi avut si sa fi luat si eu virusul sant aproape 0 dar totusi imi fac griji. am citit mult despre simptomele care apar (sau ar trebui sa apara) dupa infectarea cu hiv, eu nu le-am avut. in doi ai de zile n-am avut nici macar o singura data febra, nu am slabit (ba chiar am 3-4 kg mai mult acum). aparent sant sanatos tun, fac sport de performantza si ma simt excelent. si totusi ma gandesc ca exista totusi posibilitatea... ma gandesc des si ma stresez din cauza asta... tinand cont de faptul ca au trecut 2 ani de atunci iar eu nu am slabit (sunt intr-o conditzie fizica excelenta), ma racesc ff rar, nu am avut alte simptome legate de virusul hiv ar trebui sa-mi mai fac griji sau nu?
cu toate astea ar fi posibil sa fi contactat virusul si sa nu-mi dau seama? e posibil oare ca dupa 2 ani sa nu apar nici un simptom?
6 comentarii
0
02-01-2009, ora 19:56
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Cel mai bine este sa mergi si sa iti faci un set complet de analize, iar in felul asta scapi de orice teama!!Nu cred ca ai contactat acest virus, dar oricum pt linistea ta mergi si fa-ti analizele, pt ca virusul hiv poate avea o perioada de incubare de 3 luni, 3 ani si chiar 12 ani!
Numai bine si multa sanatate!!
0
02-01-2009, ora 23:59
basescu
Nu este medic/terapeut
basescu
thx jaquelinne ;). as vrea sa stiu (daca imi poate raspunde cineva)... am doua boli autoimune, ar putea influentza asta rezultatul testului hiv?
0
03-01-2009, ora 15:52
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
basescu, sincer nu stiu, dar voi ruga pe cineva care se pricepe, sa intre sa-ti citeasca mesajul postat si cu siguranta te va ajuta!!Poate intre timp mai primesti si alte informatii!!
Numai bine
0
03-01-2009, ora 16:27
basescu
Nu este medic/terapeut
basescu
ms mult. m-as duce luni la prima ora sa-mi fac testul (am citit ca se pot face acum teste hiv rapide la care rezultatul se poate afla dupa doar cateva min) dar ma intreb daca bolile autoimune pe care le am ar putea avea sau nu vreo legatura cu rezultatul testului.
0
03-01-2009, ora 19:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut Domnule Basescu,

Trebuie sa va faceti testul pentru a fi 100% sigur!
Dupa cum v-a spus si Jackie, virusul HIV poate avea o perioada de incubatie foarte mare; exista foarte multe persoane care sunt purtatoare de virus HIV si traiesc bine-mersi fara sa stie...poti fi purtator de HIV pana la 100 de ani, fara ca acesta sa declanseze SIDA...
Nu cred ca exista boala autoimuna care sa afecteze pozitiv sau negativ rezultatul acestui test.!

In speranta ca v-am putut ajuta,

Nick!
0
04-01-2009, ora 23:09
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Multumesc Nick ca ai intrat sa ii raspunzi!
basescu sper ca te-am putut ajuta cat de cat!
Mergi la analize cel mai bine!!
Nick pup
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.