presiune inima

12-12-2012
ro1989
Nu este medic/terapeut
ro1989
stau prost cu somnul (6-7h) sunt si stresat, cateodata simt asa o presiune in zona pieptului in interior parca ar fi ceva care ma strange asa, mi se intampla des si cand ma ridic din pat si ma duc prin casa, am si atacuri de panica (dar nu din cauza asta), intrebarea mea este: as putea avea ceva la inima? sau e vorba de oboseala? sau anxietate? astept un raspuns concludent, multumesc!
7 comentarii
0
13-12-2012, ora 06:08
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Cum v-aţi dat seama că atacurile de panică nu apar din cauza inimii? Stresul induce aprecieri defavorabile cu privire la starea de sănătate şi antrenează mecanismele fiziologice de apărare - sub forma unor reacţii la ameninţări.
Durerile de inimă apar chiar sub formă psihogenă, datorită anxietăţii.
Cel mai simplu ar fi să realizaţi investigaţii medicale la un cardiolog. Dacă nu sunt probleme atunci ştiţi cu siguranţă că este vorba despre o reacţie la stres.
Chiar dacă există probleme de inimă, simptomele descrise v-agrava starea de sănătate. Vă recomand o evaluare psihologică iar mai apoi o intervenţie psihoterapeutică la nivel clinic.
0
13-12-2012, ora 08:54
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
1. somul de 6-7 ore/noapte...este suficient daca,..dormi linistit..fara treziri-mereu;
2. cand ai acele "presiuni" de care scrii, bea apa, multe ceaiuri...chiar ATUNCI.iti va trece.
- bei lichide suficiente?
- mananci putin si des?
- sa stii ca NU poti dormi SI de foame.sigur-asta;
propunere:
-vin sarbatorilei si,
ca sa Nu stai asa "in ceata" mergi la un control cardio...ekg, eko.etc.
si
la dr endocrinolog
parere:
ai probleme cu nefunctionarea corespunzatoare a tiroidei!
p.s.
NU ai scris daca esti de gen F sau M.si nici varsta...
dar, SIGUR.stai ore muuulte pe net si..
posibil si ochii "sa-ti faca probleme"...
unde te regasesti????????
cele bune,
0
13-12-2012, ora 09:37
ro1989
Nu este medic/terapeut
ro1989
pentru domnul psiholog Andrei Nica, mi-am facut un ekg in vara aceasta prin iunie, si mi-a iesit ok, se poate modifica pana acum? ar trebui sa-mi mai fac unu? :)
0
13-12-2012, ora 13:23
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
toata sapt trecuta pana vineri mai exact am stat seara tarziu la calc desi eram franta preferam sa mai stau, dorme-am, cred ca, chiar si 5 ore pe noapte, ceea ce ptr mine nu era dejuns.vineri m-am trezit obosita de abia mai mergeam, simte-am o frik nu aveam motiv dar imi era frik, imi revenise iar starile de anxietate, ma strangea muschiul de la piept, in stanga, dar chiar ma strangea bine si stari de apasare pe piept, ameteala, greata ce mai eram varza.am inceput sa plang, sa cred ca am iar ceva la inima si pot pati ceva, a durat 3 zile toata panik si eu in loc sa dorm seara imi era frik sa ma culc asa ca deveneam si mai obosita.dumink seara am luat un extraveral, m-am linistit si am dormit bustean, iar de duminik in fiecare seara somn la 10maxim.si ma simpt excelent de cand mi-am revenit cu somnul, numai am stari de anxiatate ma simpt mai voioasa si cred ca momentan am sa ma tratez numai cu mult somn si la nevoie un extraveral.
0
13-12-2012, ora 16:54
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Nu, este suficient, daca nu aţi mai avut antecedente cu inima n-ar trebui să apară probleme. Cu siguranţă este o problemă psihologică.
0
13-12-2012, ora 17:25
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
un ekg facut azi,
sigur pana maine se poate modifica daca.NU te simti bine.
darmite facut.in iunie.of.
0
03-02-2013, ora 12:31
ro1989
Nu este medic/terapeut
ro1989
am mai facut ieri un ekg si mi-a iesit ok, iar spre seara am avut niste dureri in piept care radiau in maini si gat si aveam si asa o strangere in piept, pot avea incredere in EKG facut ieri? sau trb sa-l repet? (durerile le-am avut dupa EKG)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Atacul de panică
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  • Cum recunoști atacul de panică?
  •