presiune ceafa, ameteli, stari de lesin

22-07-2012
iucu
Nu este medic/terapeut
iucu
Buna ziua,

De aproximativ 2 luni de zile ma confrunt cu o stare generala foarte proasta, o presiune constanta in zona cefei ce imi da stari de ameteala ( ca si cum s-ar misca obiectele in jurul meu sau ca si cum m-as misca eu, as iesi din corpul meu, as pluti ) dar nu am pierderi de echilibru - stari de slabicune ( parca nu am control deplin asupra miscarilor ) - probleme de concentrare, lapsusuri, scurte pierderi de memorie, nu ma pot uita prea mult timp intr-un punct fix pentru ca am impresia ca imi pierd echilibrul, mai ales cand port o conversatie cu o persoana trebuie sa imi mut privirea constant pentru ca am impresia ca ametesc.
Simptomele au debutat brusc acum 2 luni de zile si de atunci zi de zi ma chinuie, presiunea in zona cefei este constanta, uneori imi simpt pielea fetei si a capului amortita, o oarecare rigiditate la nivelul gatului il misc greu si atunci trosneste, pocneste, presiunea coboara la nivelul umerilor si al omoplatilor, imi sit capul greu si muschii gatului si al umerilor foarte incordati, uneori starile de ameteala se agraveaza brusc, ele fiind problema majora, presiunea si durerea de la nivelul cefei si al capului fiind suportabile.un alt simptom foarte ciudat si care ma sperie este ca uneori simt o strafulgrerare in tot organismul, cu o intensitate mai mare in zona capuli ca si cum mi-ar pulsa brusc tot organismul, parca m-as curenta.
Precizez ca am facut control la internist, orl, oftalmologic, neurologic.

Interne - mai multe analize de sange care au iesit in regula mai putin toxocara cani ( dar am inteles ca nu are legatura cu simptomele mele) si calciul care a iesit la limita inferioara cu toate ca in ultimile 10 zile inainte de a face analizele am luat zilnic calciu si magneziu, EKG normal, ecografie abdominala ok si ecografie la tiroida unde tiroida a iesit putin marita si gusa difuza, mi-a recomandat sa fac 2 analize pentru tiroida T3 si TSH parca, analize ce au iesit in regula deci nu m-am mai dus la endocrinolog, tensiune putin marita 14/9 eu avand in general 12/7 dar am pus-o pe seama starii de rau, mi-am luat tensiunea constant de atunci si aceasta oscileaza intre 13/8 si 14/9... spunandu-i doamnei doctor ca am dezvoltat si o anumita stare de anxietate din cauza acestor simtome ( mai exact am iesit tot mai rar din casa de frica sa nu mi se faca rau ) aceasta a spus ca ar putea fi vorba de o nevroza, ceva pe sistem nervos dar nu prea pot sa cred ca aceste simtome ar putea debuta atat de brusc mai ales tinand cont de faptul ca nu s-a schimbat nimic semnificativ in viata mea de zi cu zi inaintea aparitiei acestor simptome.

Oftalmologie in regula

ORL vesnica sinuzita care ma chinuie de mic nimic altceva

Neurologie am facut un RMN cerebral si cervical care a iesit in regula ( ciudat eu stiindu-ma cu o spondiloza si initial dand vina pe ea pentru simtomele mele ) la prescriptia domnului doctor am facut 5 zile cate o fiola de dextrametazona si 1 de milgama zilnic iar dupa rezultatele RMNului domnul doctor mi-a spus ca probabil este vorma de o nevralgie mai puternica si mi-a dat niste vitamine

Deci taratamentul a constant mai mult in analgezice, vitamine si masaj cervical cu diclofenac in ficare seara dar starea mea este acceasi ba chiar s-a agravat.

Va multumesc mult si astept un raspuns care ar putea sa ma lumineze si sa ma indrume mai departe.
42 comentarii 12 Înainte ›
0
23-07-2012, ora 13:31
silvivlad
Nu este medic/terapeut
silvivlad
Nu stiu daca sunt eu in masura sa-ti dau un sfat, dar iti spun din propria experienta aceleasi simtome le-am avut si eu dar problema e ca eu am stat cu aceste simtome mai mult timp, pana cand intr-o zi mi s-a facut rau tare la seviciu de pur si simplu ni mai vedeam nici monitorul, atunci m-am speriat ingrozitor de tare, si am sunat-o pe sora mea care la randul ei a sunat medicul ei de familie si din simtomele mele pe care i le-am descris a zis clar e lipsa de calciu si mi-a administrat timp de 10 zile gluconat de calciu intarvenos, dupa care mi-am revenit si de atunci de cate ori simt ca o iau pe aratura imi iau calciu fiola nu-mi lipseste din poseta. N uvreau sa fiu interpretata gresit am simtit nevoia sa te ajut cu un sfat, inceraca si mai vedem cere-i parerea medicului tau de familie, sunt tare curioasa cum se va rezolva problema ta, te rog sa scrii ce anume ai facut poate tu descoperi altceva, astept cu nerabdare. insanatosire grabnica!
0
23-07-2012, ora 14:20
iucu
Nu este medic/terapeut
iucu
Multumesc, orice sfat este bine venit, dupa cum am spus am luat calciu si magneziu timp de 10 zile inainte de efectuarea analizelor unde calciu mi-a iesit la limita inferioara, dupa analize am mai luat timp de 10 zile dar simptomele nu s-au imbunatatit, acum fac pauza 2-3 saptamani pentru ca stiu ca nu e bine sa exagerezi, iar de saptamana viitoare o sa reincep sa iau calciu si magneziu pentru 20 de zile
Astazi mi-am facut programare si la un centru de reumatologie pentru ca imi simt gatul foarte incordat si ma doare coloana la primele vertebre iar la masarea zonei se aud tot felu de pocnituri..iar cand durerea se intensifica si starea de moleseala, ameteala este mai mare... o sa ma duc si cu rmnul cervical sa mai vad o parere.
Poate isi face timp 2 minute si un doctor sa ma sfatuiasca incotro ca nu prea mai stiu ce sa fac... multumesc anticipat
0
23-07-2012, ora 14:30
silvivlad
Nu este medic/terapeut
silvivlad
Da stiu am inteles ca ai luat calciu cu magneziu, si eu luam calciu cu d3, si degeaba dar fiolele de gluconat de calciu sunt mult mai bune, eu in continuare ti-am zis ca iau fiole, ca pstilele nu-mi fac nimic nici nu simt ca le iau.
0
24-07-2012, ora 21:29
iucu
Nu este medic/terapeut
iucu
Multumesc, urmatoarea tura o sa o tin cu fiole... poate am noroc:)
Am vazut multe persoane ce descriu pe net aceeasi simptomatologie dar nici un final.. daca ati trecut prin starile astea urate rau si acum va simtit bine eu inca astept idei:)
Acum m-am uitat pe net.ai facut injectabil? credeam ca sunt ca fiolele cu magneziu si b6 care se dizolva intr-un pahar cu apa.
0
07-08-2012, ora 16:28
samsonics
Nu este medic/terapeut
samsonics
Acum cateva saptamani credeam ca sunt singurul care are simptomele descrise de tine.Dupa cateva ore de rasfoit diverse forumuri medicale, am ajuns la cocluyia ca de fapt suntem o comunitate mai mult decat numeroasa care se confrunta cu aceste simptome.
In cazul meu, am ameteli de mai bine de un an si jumatate.Initial, le-am vazut ca pe niste simptome datorita oboselii si stresului, datorita faptului ca lucram cu predilectie noaptea.Mai apoi, am crezut ca e inima, dupa o criza care ma dus direct de la nunta fratelui meu la urgente.Dupa cateva controale destul de amanuntite cardiologul nu mi-a gasit absolut nimic.Starile au continuat, e adevarat la un nivel mai redus, dar au fost prezente zi de zi.Am in continuu senzatia de 'brain fog', imi este destul de greu sa ma concentrez, sa merg la sala, sa imi traiesc viata.Incerc sa ma controlez prin autosugestie dar cu toate astea sezatia de presiune in ceafa nu dispare.Cred ca am facut si cateva atacuri de panica(dupa o cura de cateva zile cu Prozac, prescrise de phiatru) si de atunci din nefericire e un calvar prin care trebuie sa trec fiece zi.Norocul meu a fost cu mama, care in urma cu vreo 2 saptamani, cand mi-a facut o vizita, mi-a dat cateva comprimate de betserc.De atunci imi este oarecum mai bine
Ce ma deranjeaza cel mai tare nu sunt ametelile, cefaleele, lipsa de energie, lipsa de concentrare, starea generala proasta, pentru ca cu timpul ajungi sa te obisnuiesti.Ce doare e faptul ca nu mai sunt EU.Psihic, cel putin ma roade zi de zi.Acum 2 ani, mergeam la sala cel putin de 5 ori saptamanal, eram capabil sa ridic pana la 16 tone la fiecare antrenament...acum pedalez 2 minute si sunt deja mai ametit decat eram.Incet, incet am renuntat sa mai ies seara de frica ca o sa se intample iarasi vreo istorie.
Dar cu toate astea nu imi pierd speranta sper ca o sa se reintoarca zilele bune.Multumesc mult ca mi-ati ascultat pasul!
1
07-08-2012, ora 19:42
iucu
Nu este medic/terapeut
iucu
Brain fog, pe scurt cea mai buna si simpla explicatie la senzatia pe care o am. Pe mine faptul ca mi-am dat seama dupa ore intregi de rasfoit internetul ca suntem o comunitate m-a ajutat. Nu vroiam sa cred in ruptul capului ca starile fizice pe care le am sunt legate de psihic dar tinand cont de analizale care au iesit ok si de faptul ca suntem o multime care ne "taraim" prin viata si din cate vad chiar la varste fragede am inceput sa fiu ceva mai calm, mi-am pus singur un "diagnostic" si tot prin autosugestie am reusit sa trec peste unele situatii. Nu vreau sa te descurajez dar nu ma simpt deloc mai bine ( nu am mai urmat nici un fel de tratament, cu toate ca nu pot sa zic ca am urmat vreun tratament tinand cont ca nu am luat decat vitamine si minerale ) dar incerc sa ignor ceea ce mi se intampla.Starile de anxietate troneaza la locul lor, iar cele fizice parca s-au mai diminuat si totusi presiunea in ceafa si durerea de cap sunt la locul lor, starea de ameteala s-a schimbat, nu mai am impresia ca se invart lucrurile in jurul meu, acum am impresia ca imi pierd echilibrul, chit ca merg sau stau pe scaun la birou am uneori senzatia ca ma duc intr-o parte, mai nou imi simt tot capul imflamat si imi pulseaza, imi simt bataile inimii in cap, iar daca ma ridic brusc se intampla sa imi vajaie urechile, la fel imi simt bataile inimii in urechi ( astea ar fi simptome de tensiune care mi-am tot monitorizat-o si in continuare e cam crescuta, s-a intamplat sa am si 16/10 dar in general e 14/9 ). Faptul ca atunci cand sunt singur simptomele sunt diminuate m-au facut sa cred ca totusi e vorba de psihic si cu toate ca am crezut ca genul de probleme nu le poti rezolva decat tu cu tine insuti se pare ca nu fac fata. Ce sa spun, chiar nu stiu incotro sa o apuc, nu am ajuns la psiholog si nici la psihiatru dar ma gandeam sa-mi fac curaj si sa incerc niste psihoterapie, Curaj, cred ca de asta avem nevoie! Ah si nu in ultimul rand, daca mai intri pe aici sunt tare curios cam ce a spus psihiatrul la care ai fost.
0
24-10-2012, ora 08:46
valentincondruz
Nu este medic/terapeut
valentincondruz
Aceste simptome le am si eu, de vreo 2-3 saptamani, sunt destul de calm pt. ca stiu ca am o problema cu calciul, problema e ca lipsa de calciu ( calciu ionic) din organism iti da niste simptome, foarte ciudate, si foarte complexe, ca daca nu esti stapin pe tine si mai faci si un atac de panica, zici ca te duci.., insa eu clar mi-am facut analize si calciul este sub limita inferioara, problema e cu asimilarea calciului in urma cu 4 ani am avut o cadere de calciu in urma careia am luat tratament din iunie pina in noiembrie ca sa ma pun pe picioare, la fel am facut EKG si RMN care au iesit negative, problema e ca noi cei care avem astfel de probleme trebuie sa luam calciu si magneziu, primavara si toamna, ciar daca nu avem semne ale lipsei acestora, dar... atunci cand te simti bine devii delasator si ajungi la astfel de situatii in care iti inebunesti prietenii si familia, care te trimit la psihiatru
1
24-10-2012, ora 16:10
samsonics
Nu este medic/terapeut
samsonics
Atentie mare, totusi, la nivelul calciului din sange.E mai bine sa aveti deja facute analize recente din care sa reiasa clar ca ai un nivel al calciului sub limita normala.Iti poti pune f bine bete in roate de unul singur consumand suplimente cu calciu ca apoi sa te trezesti ca iti dai peste cap bunul mers al inimii.Nu am o pregatire medicala, vorbesc doar din propria experienta
0
04-12-2012, ora 00:28
madalinflo
Nu este medic/terapeut
madalinflo
salutare. De 3 zile am inceput si eu sa am ameteli nu mari, dar destul de suparatoare. Apar in special seara si nu tin mult, maxim 30 minute. Imi amortesc si mie mainile numai cand dorm. Astazi insa asa cum ma asteptam a inceput (ameteala) dar dupa o ora a inceput sa se intensifice. Nu am dureri de cap dar acum simnt parca as avea aer in cap si ameteala f dura, nu pot sa tin echilibrul. Un sfat...e bine venit.
0
11-02-2016, ora 17:52
Catalin ionut1989
Nu este medic/terapeut
Catalin ionut1989
Salut.am si eu o intrebare.aceleasi simptome le are si sora mea de un an si oricate am incercat nu isi revine.la voi cum sau solutionat problemele?multumesc anticipat
0
16-02-2016, ora 09:49
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Ce tratament luati in momentul de fata?
0
16-02-2016, ora 19:09
Catalin ionut1989
Nu este medic/terapeut
Catalin ionut1989
Bromazepam, venlaflaxina, betaserc si are un unguent pt spate deep relief deoarece i-a fost depistata o scolioza si o viroza mai veche
0
18-03-2016, ora 18:48
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Cum sa incep eu? Sunt la limita rabdarii, ba cred ca si asta e depasita.

Am 24 de ani, 45 de kg. Toate starile de rau au inceput de la 2 mari greseli pe care le-am produs la scurt timp una dupa alta, parca totul e iremediabil dupa acestea.

Am fumat un cui de marijuana (asta mi s-a spus ca era, nu pot crede pe cuvant, nefiind experimentata in "domeniul" asta), dupa care mi s-a facut un rau intens, am avut un vertij in care toate imaginile mi-au facut stanga dreapta timp de 2 ore, palpitatii, am crezut ca mor, intr-un final m-am pus sa dorm, am reusit, de dimineata am fost bine.

Precizez ca a fost pentru a 4-a oara in viata cand am fumat asa ceva.

A doua mare greseala, la cateva zile distanta am luat pastila de a 2-a zi Postinor ( pentru a 5-a sau a 6-a oara ) in viata...stiu foarte mare greseala, cu toate ca alte dati nu am experimentat asa caderi sistemice ca si de data aceasta.

Dupa aceasta pastila, am simtit brusc o stare de oboseala, somnolenta ( altceva nu, la momentul respectiv) am dormit, dupa care la trezire, eram ametita, buimaca, credeam ca vor disparea aceste stari, dar din contra, pe zi ce a trecut s-au agravat:

- ameteli
- mi se strangea stomacul
- palpitatii la inima
- stari de rau generale

Si intr-un final aparitia unui vertij asemanator aceluia din incidenta cu marijuana, o stare de rau in tot corpul, toate imaginile au inceput sa mi se duce, intr-un asa hal ca si orbeam pentru cateva secunde.

Un mare ghinion ca o persoana care m-a prins in starea de rau a interpretat ca fiind vestitul " atac de panica" si mi-a administrat imediat o pastila intreaga xanax ( era prima oara in viata cand am inghitit asa ceva), starea de rau nu era disparuta, nu ma puteam ridica de jos, in schimb simteam durere in tot corpul si ca adorm fortat ( adormeam probabil de la pastila)

Dupa 20 de ore de somn, in care simteam efectiv in timpul somnului cat imi este de rau, doar ca nu ma puteam trezi, picioru mi se misca singur, imi tresarea involuntar, ca eu nu il mai simteam, intr-un final m-am trezit.

Surpriza a fost ca mi-a ramas o stare de ameteala ( de plutire), vedere slabita, ingustata, slabiciune generala si oboseala incat nu sunt capabila sa fac un efort minim fara s ma simt epuizata.

Efectiv aceste stari ma tin de 5 luni de zile, sunt 5 luni de cosmar, cele mai rele din viata mea, si efectiv nu stiu ce sa fac in privinta aceasta.

O singura data am chemat ambulanta din pricina acestor stari, la care mi s-a facut un ekg scurt de nici un minut, o hemoleucograma, apoi trimisa acasa cu mentiunea : Ia niste vitamine. Aveam inclusiv mana amortita la venirea ambulantei, mana care a ramas slabita vreo 2 luni de zile de la incidenta...nu stiu cum de macar asta mi-a revenit la normal...dupa 2 luni.

Apoi vizita la doctorita de familie : care la citirea hemoleucogramei a considerat ca nu indica alte probleme, sa merg acasa.cu toate ca i-am spus tot ce s-a intamplat, absolut totul, ce am consumat, cum m-am simtit...mi-a spus ca " iasa ele din organism la un moment dat"

Dupa o discutie cu prietenul meu care efectiv a plans cum ma vedea in starile alea, am luat decizia ca nu ne dam batuti si mai incercam, continuam investigatii, cu toate ca e greu asa, fara un medic care sa il intereseze ce s-a intamplat, caruia ii spui nu-i ascunzi nimic si tot ce iti spune e "oare ce poate fi?" deparca l-ai intrebare cat e ceasu si nu stie cat e ora.

Sunt dezamagita si de mine, pentru greselile facute, la care nu aveam nici o prezumtie ca pot provoca atat de mult rau, in halul asta, dar si de sistemul medical, nu generalizez, sunt si medici de exceptie, dar am avut in continuare ghionionul, dupa toate cele, sa nu-l intalnesc nici pe acesta.

Cat mi-a permis situatia financiara pana acum am reusit sa fac:

Rmn 1, 5 T cerebral, pe care sunt doar 2 randuri scrise la eliberare : Chist de retentie la nivelul sinusului sfenoidal 1/2 stanga si fara leziuni evidente Rm

Angio Rmn cerebral, care mi-a fost facut fara substanta de contrast, Concluziile sunt bune

Ecocardiograma 2 D Doppler inima : in regula inafara de valva mitrala si tricuspidiana care sunt cu regurgitare grad 1

Ekg holter, la care inca nu am rezultatul, deabea pe saptamana viitoare

Tensiunea o am deobicei 100/60, 110/ 75, pulsul 80-89

Analize de sange, colesterol, trigliceride, albumina, bilirubina, hiv, sifilis, ca, mg, fe, b12, D, proteina c reactiva, vsh, fibrinogen, protombina.

Pana acum acestea au iesit in limite bune, inafara de vitamina D care este cu insuficienta.

Nu stiu efectiv incotro sa ma indrept! Stiu de la ce au fost provocate problemele, insa nu stiu ce anume au provocat.

Toxicologie nu am gasit ceva concret ( mentionez ca sunt din Timisoara), pentru ca nu am gasit un medic de specialitate cu care sa stau de vorba in aceasta privinta, se gasesc analize pentru metale grele, dar e greu de decis asa ca poti sa faci zeci de analize fara sa aiba vreo legatura cu problema ta)

La Endocrinologie am fost, la 2 medici, primul mi-a zis sa merg acasa ca si daca sunt dezechilibre nu am ce sa fac in privinta aceasta, dar hai sa facem totusi o eco la tiroida,.ecografia buna, nu ai noduli, acasa.

Am mai incercat la alt medic endocrinolog, am ales de data aceasta doctorita, gandindu-ma ca fiind femeie cunoaste intr-un mod mai sensibil acest domeniu.

La inceput m-a primit cu zambetul pe buze, hai sa facem analize tsh, ft3, ft4, ...a iesit tsh-ul putin mare peste limita, 0, 48, limita fiind 0, 47.

Cu rezultatul de la analize i-am aratat si ecografia anteriorara la tiroida, nici nu s-a uitat macar peste ea !! Ci mi-a propus sa ma intind si sa imi faca ea una...alta ecografia la care costul este de 200 de lei, dupa ce mi-a facuto pe aceasta, mi-a spus ca tiroida mea are un aspect hipo, si ca reiasa si ts-ul ca fiind hipo, dar ca nu ma pot simti atat de rau de la asta pentru ca are pacienti cu tiroida 100 si nu se simt atat de rau, sa merg acasa. Deci zambetul si preocuparea le-am primit pana am dat niste bani, apoi am fost tratata deparca eram un mezel pe banda...sincer nu exagerez, am fost insotita de prietenul meu care a vazut reactiile, ce s-a intamplat, si efectiv mi-a spus ca ii vine sa mai mearga personal pe la dansii mai odata pentru bataia de joc primita.

In incheiere, ce ar trebui sa fac? Corpul meu nu isi mai revine, pe langa acelea s-a mai adaugat ceva nou, imi pocnesc oasele doar daca misc un membru, odata m-am lovit usor din greseala in usa si s-a auzit deparca mi-au pocnit vreo 10 oase odata ( nu sunt chestiuni inchipuite) au fost de fata persoane care au auzit de la ceva distanta efectiv, am facut si un abces dentar, mi se distrug maselele, cad din ele, iar tot norocul meu ma indreapta la medici care sunt surzi la simptome si care au o viata probabil prea buna ca sa fie interesati de una deteriorata.

Mai este cava valabil in ziua de astazi inafara de prezumtia ca ar fi posibile atacuri de panica?

Mai este capabila medicina de altceva decat ceva care arata mura in gura gen o tumora de 10 cm pe vreun organ?

Mai sunt medici care sunt preocupati de starea de sanatate a pacientilor si recuperarea lor?

Eu stiu ca medicina este si un nivel de trai...dar este un nivel de trai cu angajament, care ar trebui sa aiba in plan salvarea vietilor, rezolvarea cazurilor.

Oricui ii poate fi usor sa dea cu crema pe o buba care se vede, sau sa isi procure un ceai de la farmacie cand e racit...cand vine vorba de ceva mai mult ce se intampla? "Picam clasa"?

Imi cer scuze pentru longevitatea textului Imi cer scuze medicilor care vizualizeaza mesajul meu s va garantez ca nu am o intentie de generalizare si jignire, dar am o dezamagire profunda pentru pasele astea foarte proaste prin care trec si da, din vina mea au inceput, dar nu inseamna neaparat ca merit asta.
0
24-03-2016, ora 22:21
merlin12
Nu este medic/terapeut
merlin12
Incearca psihiatru, Bowen sau de ce nu... post, este o metoda excelenta pentru a reprograma creierul. Cel putin la mine merge desi nu sunt religios :)
1
20-11-2016, ora 02:49
Gerard Surugiu
Nu este medic/terapeut
Gerard Surugiu
Vin si eu cu o problema si cu cateva sfaturi pentru cei cu aceasta problema : varsta 26 ani - Masculin

acum 2 luni jumate am avut inmormanarea soacrei care ma dat peste cap sentimental. iar fiind acolo am stat treaz 48 ore si am consumat 3 energizante si 2 nesuri, stateam linistit spre dinimeata cand ma pocnit tot calvarul. picioare moi si reci si senzatie de lesin cu puls mare. am incercat sa ma linistesc, am primit un ceai fierbinte am avut persoane langa mine care sa ma calmeze, o ruda fiind psiholog a stat cu mine la telefon incercand sa imi explice tot ce am si sa ma calmez iar in acelas timp ma punea sa fac exercitii de respirat deoarece respiram foarte foarte repede iar dupa ce a realizat ca simptomele apareau la cateva secunde dupa ce ma calmam ( cred ca de vreo 5 6 ori in 40 minute in care am stat cu puls foarte mare si batai rapide si puternice ale inimii ) ma pus sa chem salvarea - salvarea a venit in 20 minute (le multumesc din suflet ca au parcurs 33 km in 20 minute sa ma ajute iar la mine in Bucuresti au venit dupa exact 3 ore jumatate iar spitalul este la 4 km de mine ) am plecat singur spre salbare ca nu mai aveam rabdare nu suportam ideea sa stau intr-un loc vroiam eu sa merg pe picioarele mele desi tendinta mea permanenta era sa fug sa rup asfaltu in urma mea. ajuns in salvare doctora mi-a spus sa ma calmez si am adormit - la spital totul bien a venit la mine imediat o doctora mi-a luat tensiunea ma dus in camera sa imi faca EKG, am povestit doctorului tot iar el ma pus la monitorizare, am primit intravenos clorura de sodiu apoi ringer lactat - doctorul a spus ca, clorura de spdiu este pentru a ma detoxifia ( au spus ca am facut intoxicatie de la energizante ) dupa ce sa terminat clorura de sodiu am fost la WC deoarece imi venea non stop sa fac pipi. dupa ce am primit ringerul lactat a inceput calvarul pe pat - spazme musculare atat de puternice ca ma aruncau in sus eu crezand totusi ca tremur de frig dar atat de puternic mai greu sa tremuri de frig imbracat intr-un spital cand afara era cald de iti venea sa iti dai pielea jos, eram foarte speriat nimeni nu mi-a spus ce am doctorul tipa la mine sa dorm, a vrut sa ma interneze sa imi faca analize la plamani (imi iesise mai multe globule albe decat trebuia dar am vb cu doctorul ca in urma cu o luna ma operasem la o masea care imi mancase osul gingival sau ceva de genul (asa a spus chirurgul ) am mai dormit putin la spital dupa care am vrut sa plec acasa, vroiam neaparat sa ma stiu acasa, am iesit afara am tras aer in piept toate super frumoase ma simteam exagerat de bine. desi eram la spital in judetul Giurgiu si habar nu aveam cum sa ajung acasa :)) nu aveam nici cel mai mic stres stiam ca rezolv totul cu un telefon asa ca am sunat pe cineva sa vina si am plecat sa imi cumpar un pachet de tigari si un pepsi, am cumparat tot am iesit afara cand am desfacut pachetul de tigari, ameteala senzatie ca lesin palpitatii puls mare senzatia ca mor pe loc, nu puteam sa ma intorc la spital dupa ce am refuzat internarea (imi era jena ) asa ca am dat un telefon sa vb cu cineva sa ii spun ce am poate stie ce sa imi faca (nu am fumat si nici nu am baut sucul) apoi m-am linistit dupa care iar de la cap ma lua ameteala si plecam din loc sa ma plimb putin asa in cerc sa fac ceva sa nu ma gandesc sa uit tot ce am, dar a venit sotia si ma luat acasa iar in masina am dormit, am ajuns acasa m-am pus in pat am adormit, a doua zi ma simteam ametit rau m-au intrebat vecinii ce am patit am incercat doar sa povestesc si deja imi bate ainima tare, am rugato pe mama sa imi aduca tensiometrul si ce sa vad 177 puls stand pe banca fara nici un efort ianinte - iar in secunda doi am primit un distonocalm - am inceput sa beau ceai de tei caci altfel nu puteam sa dorm dar si asa pana adormeam credeam ca mor in fiecare noapte, api 112, 122 odata la 3 4 zile salvarea acasa EKG ritm cardiac foarte bun. ajung la urgenta - (incepusem sa imi fac un obicei ) la urgenta EKG - analize de sange totul perfect - ma vazut o doctora de pe salvare care era la triaj deoarece adusese un pacient iar cand sa uitat odata la mine a tipat la mine mai rau ca mama ( " ce e ma cu anxietatea asta pe tine la varsta ta esti cretin ? a murit soacrata si ce ai stat 48 ore nedormit eu stateam 56 si mai si dansam, stai dracu in banca ta ) sincer ma amuzat rau si am inteles mesajul ei dar eu nu stiam ce inseamna anxietate, de aunci pana acum 4 zile ma confruntam cu dureri ciudate dar nu puternice la nivelul toracelui si mentionez nu in piept ca la infart dar ma speriau, senzatie de lesin, frica sa ies din casa sa nu mor pe strada, simteam ca nu respir ok si ca nu dau suficient aer afara din plamani sau piept, dorinta de a fi mereu cineva langa mine. senzatia ca sunt o balega strivita de roata unei masini, simteam ca nu mai suport durerile de piept si senzatiilem, imi venea sa fug ca disperatul pe strazi dar unde nu am nici o idee iar dupa cateva cercetati pe la doctori ma trimis la psihiatrie iar raspunsul meu a fost NU, nu am vrut nici in ruptul capului sa ajung pe pastile de calmare iar singur am inceput sa ma autocontrolez, am iesit pe afara - i-am dezmembrat masina lu tata de 3 ori, (dat jos parbriz, bord, deconectat toate butoanele si refacut totul de 3 ori ) dar cum ma pasteau sentimente cum ma luat toate iar cum incepea calvarul, incepusem sa consum seara de seara ceai de tei si nu vroiam sa imi fac dependenta deoarece pe noi barbatii chiar nu ne ajuta ceaiul de tei.apoi ce sa vezi simptomele se schimbau apareau altele apoi reveneau vechile, am vb cu un prieten si a spus frate tu erai dependent de energizante nu mori esti in sevraj ca si drogatii stai calm nu ai nimica nu poti face infart la varsta ta inima este inca elastica, calmeazate si termina cu prostiile, simti ca nu poti respira sau ai apasari pe piept ? baga cura de magneziu o luna si ai sa vezi minune dumnezeasca. Am luat imedat magneziu, am luat si calciu si vit c b6 zinc toate draciile si nimic pana de curand cand am decis sa accept ceea ce am sa inteleg ca senzatia mea de frica nu exista decat in capul meu si nu voi pati nimca si asa a fost - inainte cand ma puneam in pat sa dorm fara sa imi dau seama maxilarul meu era strans parca era in alerta, toti muschii mei erau incordati de atatea zile parca eram in alerta mereu, si cand incercam sa ma linistesc sa dorm ma dureau dintii din tata de sus si jos foaret tare parca pocneau si ma lua tremuratul, simteam ca imi tremura tot corpul si lesin sau mor, dar acuma ma bag in pat si jur ca ma trezesc dimineata fara sa am idee cand am adormit si nu am facut decat sa realizez un lucru - Eu Sunt cu picioarele pe pamant si nu imi este frica de nimic, nu pot sa patesc nimica, poate autosugestia ma ajutat, sau poate a inrautatit lucrurile dar eu ma simt mult mai bine ( vreau sa va anunt ca eram atat de retardat incat faceam zeci de rugaciuni noaptea si stropeam cu aghiaza si tamaiam casa sau ardeam salvie mereu, incepusem sa cred si alte minunatii ) acum dupa ce am incepus sa realizez ca ma plimb imi bate inima si totusi nu voi pati nimca sunt OK. pot ajunge la destinatie si chiar daca mai am cateva palpitatii stiu ca e normal si nu patesc nimica si chiar asa este, imi iau sotia sera de la munca si pe zi ce trece ma simt si mai bine legat de psihic -

Totusi pentru asta va scriu si am vrut sa auziti toata povestea mea deoarece la doctor cand te duci si te intreaba ce ai trebuie sa stie tot nu sa ii spui ca vomiti si ai febra si sa iti dea pastile de raceala cand tu ai mancat mancare stricata dar nu i-ai spus asta.
am ramas cu dureri ciudate toracice, acum parca ar fi de la stomac - parca ma arde stomacul, mai mult simt ca ma dor coastele (nu in piept) iar toracele ma doare tot nu intr-un punct dar asta daor cand ma intind apoi ma las moale sau dardai de frig sau cand ma intind in pat - simt o presiune la ceafa si uneori in fata ca si cum mi sar desfunda sinusurile, iar cand se intampla sa am presiunea la cap ma simt ca si cum as pleca din luema asta nu situ sa explic parca mi-ar fugi gandul iar eu nu mai sunt prezent aici, poate explicatia asta e pre amult spus ideea este ca atunci ma face sa ma simt atat de groaznic ca si cum am vrea sa fug undeva dar iar nu sotiu unde.

Intrebare sa fie cu adevarat anxietatea dar mai usoara decat era odata sau sa ma fi ales cu alte probleme de sanatate deoarece doctorii nu ma controleaza in totalitate le spun ce am si spun ca e anxietate sa ma calmez sa candesc pozitiv si totul o sa fie bien dar durerile mele nu le ia nimeni in considerare, ( Ma cam sperie durerile de piept ).

Si astea fiind spuse am avut curajul sa scriu tot ce am patit si nu ma luat nici un fior :D cum eram la inceput cand incercam sa ii spun cuiva ce am si ma lua lesinu imedait :)

Imi pare rau pentru ortografie, este 2:48 AM si stiu ca nu ma scuza dar era atat de mult incat nu am stat sa recitesc si sa corectez.
0
22-12-2016, ora 21:22
Flrazvan
Nu este medic/terapeut
Flrazvan
Buna seara,
Ma alătur si eu comunitații cu simptomele similare celor pe care le am si eu, si anume: de șase luni simt o durere de ceafa (amețeli, pârâituri, crackuri, amorțeala in mâini umeri omoplați, presiune in ceafa pana in Dinți si nas, junghiuri intercostale de nu pot sa respir, senzație de mâini înțepenite, ușoară amorțeala picioare la tălpi care trece in 5-10 min, mușchi f încordați bă la mâini ba la picioare). După zeci de analize si verificări la peste 10-15 medici(neuro, reumato, pneumolog, RMN-URI cap, coloana, sacroiliace, eco abdomen, sânge autoimune, hemoleucograma de 4 ori) sunt doar câteva mici concluzii:
- lipsa vit d ( 20, minim ar fi 30)
- valoare mică acid folic
- ldh si c3-Ul ușor sub limita normala
-3 leziuni demilienizante creier nespecifice
- ușoare protuzii la c3 si c4 si hernie de disc lombara

Toți medicii (si nu au fost putini si nu au fost de mâna a doua) mi-au spus : DU-TE LA PSIHOLOG si FA SPORT.
Tind sa ii cred, întrucât după 2 -3 luni de astfel de tratament pare ca starea mea s-a îmbunătățit am scăpat de: amorțelile puternice, spasmele musculare (acum doar in jurul gâtului se manifesta, si încă mai am pulsații in ceafa/Dinți), amețeli.

Tratament actual: cymbalta (de la psihiatru), vit D3, ca, mg si acid folic.
Psiholog si exerciții fizice.

Eu zic sa avem răbdare si sa încercam sa ne mișcam cât mai mult. Pentru cei supărați pe doctori am o opinie personală: medicina este o știința in curs de dezvoltare dinaintea multe aspecte pe care nici un doctor nu le poate înțelege, acesta îți poate confirma doar ca nu e grav.

Pentru mine personal cea mai buna stare de meditație este rugăciunea pe care o recomand din suflet.
Orice remediu găsit de cineva sau opinie a unui domn doctor este foarte apreciata.

Sănătate multă si doamne ajuta !! Si sărbători fericite!!
PS: scuzati-mi eventualele greșeli de ortografie întrucât scriu după telefon.
0
10-02-2017, ora 22:45
GeorgeStefan
Nu este medic/terapeut
GeorgeStefan
Ceva rezultate pozitive?
0
05-06-2017, ora 19:48
Flrazvan
Nu este medic/terapeut
Flrazvan
Salut Gerard Surugiu, tu mai ai ceva noutati legate de starea ta de sanatate? Din pacate la mine au migrat pe zona de ceafa si cap mai nou: dureri puternice tample ( au durat 2 sapt), ceafa incinsa ( simteam si in nas aerul cald), muschii gatului betonati ( inclusiv in fata), dureri de frunte, ameteli, pulsatii in tample care coborau pana in maini si picioare ( incheieturile mainilor si talpilor).

Dupa o cura de xeforapid s-au mai dus, dar totusi ma ingrijoreaza. Le pun pe seama fibromialgiei dar totusi mi se pare fff ciudat.
Cred ca o sa imi refac RMN-urile la ceafa/cap.
Merci Razvan
0
25-06-2017, ora 17:54
Gerard Surugiu
Nu este medic/terapeut
Gerard Surugiu
Va salut : Flrazvan
Eu nu mai am probleme de genul si nu am urmat nici un tratament medical.
Doctora de familia mi-a dat trimitere la Psihiartrie si am refuzato.
am luat o jumatate de bromazepam cand eram in crize de panica si am crezut ca mor dupa acel medicament cand am vazut ca abea mai vorbeam si am preferat sa nu intru cu problema pe mana medicinei ( a fost alegerea me )
Eu in prezent mai am din cand in cand stari de panica care trec instant deoarece imi dau seama de ele.
dupa 7 luni am constatat treptat ca adevarata mea problema era defapt o sperietura zdravana si aceea ca mor.
toate simptomele care le aveam erau doar de la mine. le faceam singur. imi era frica ca paralizez si imi simteam corpul si mainile amortite. imi era frica sa plec de acasa sa nu cumva sa fac infart pe drumuri sa nu aiba cine sa ma ajute si etc.
mi-am luat inima in dinti si lucrez pe camion - strabat tara in lung si in lat toata noaptea - nu mai am nici o problema.
nici mie nu imi vine sa cred ca o sperietura zdravana care ramai focusat pe ea induce atat de multe stari de spirit care nu le poti intelege deoarece nu ai trecut prin ele.
Imi pare rau sa aud de problema ta dar eu sincer iti spun ca esti singurul care te poate vindeca.
ai aceasta putere si toti avem puterea de a alege cum vrem sa traim - ori vrem o viata buna - ori alegem o viata cu frica.
Fi tare tine pieptul sus si gandestete cata nevoie este de tine ca sa fi bine - sa cresti un copil sa cresti un nepot sa intreti o familie o casa, totul cantareste ce alegi in viata eu asa am facut.
am un copil pe drum si ma zbat sa am o casa. am decis ca nu am timp sa ma panichez si ca trebuie sa lupt pentru ce vreau eu, si ca prin farmec sa spun asa nu mai am nici o problema. iti doresc multa sanatate. si iti spun ce am invatat si eu in decursul anilor de la alti oameni - " Frica atrage lucruri asemanatoare ei " nu ai loc de frica in viata.
0
06-11-2017, ora 14:07
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
Si eu am vertij. Incepe de dimineata cu o durere progresiva de gat si devine din ce in ce mai pronuntat. La aplecarea capului, la miscarea brusca a capului sau intoarcerea brusca din mers, apare o senzatie de rotire. Scap de starea asta daca fac miscare si cred ca e o problema de circulatie(o insuficienta circulatorie vertebro-bazilara).
Vertijul poate sa aiba multe cauze si trebuie vazut unde apare problema si tratata cauza.
0
06-11-2017, ora 16:25
Flrazvan
Nu este medic/terapeut
Flrazvan
daca poti sa pui barbia in piept si daca nu ai febra, nu e ceva grav. i-ati tensiunea sa vezi cum stai.
0
06-11-2017, ora 18:17
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
Da, nu cred ca e meningita, ca de vreo 5 ani ma tot chinuie. Dar eu zic ca este ceva serios, abia mai rezist la munca. Tensiunea e ok.
0
06-11-2017, ora 20:01
Flrazvan
Nu este medic/terapeut
Flrazvan
Probleme de vedere sau de echilibru sunt? Amorteli, pareze sunt? Daca nu atunci probabile cauze: spondiloza, infectii (aici sunt multiple tipuri si mai usoare si mai urate), anxietate. Daca aveti senzatia de mana in gat + ameteli + greata + usoare amorteli + intepaturi inima + contracturi musculare atunci sigur e pe fond psihic.
Pot fi si cauze grave nu sunt eu medic sa va spun. Deci cel mai bine mergeti la medic ( neurolog, reumatog si posibil ORL).
0
06-11-2017, ora 22:21
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
Multumesc frumos pentru intentie! Neurologul zice ca ar fi din cauza spondilozei sau infectie la ureche, orl-istul zice ca am rinita cronica, un neurochirurg mi-a gasit un chist care e aproape de nervul optic si colac peste pupaza nici cu colesterolul nu stau bine. Ametelile erau amplificate de mancarea grasa, dulce sau sarata.
Nu stiu pe cine sa mai cred. Cert este ca la inceput au aparut durerile de gat, mai ales la frig si incetisor si ametelile. Am avut episoade de cate o saptamana de vertij ca trebuia sa ma tin de perete ca sa ajung la toaleta..
LE: mai adaug si una bucata anxietate si un ficat praf. Dar vad ca stiti ceva despre afectiunea asta, de unde?
0
07-11-2017, ora 07:17
Flrazvan
Nu este medic/terapeut
Flrazvan
Și eu am durere ceafa/cap/Dinți/amorțeli usoare/durere bilaterala pana la tâmple ușor între omoplați și ambele tălpi ale picioarelor și ma mai tin și încheieturile mâinilor. Am văzut vreo 5 neurologi și 4 reumatologi și toți aceeași concluzie: e combinație între spondiloza și anxietate și episoade fibromialgice. Ce am învățat eu e ca dacă daca nu sunt simptome gen : durere f puternica de cap (sa te trezească noaptea din somn), pierdere de echilibru sau probleme vizuale nu am de ce sa ma îngrijorez. Cel puțin nu e cancer cu siguranța.
0
07-11-2017, ora 11:41
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
Da, asa am zis si eu la inceput, durerile le suportam, dar cand au aparut ametelile am zis stop. Pur si simplu nu mai functioneaza creierul atunci, nu mai esti bun de nimic. Dureri intre omoplati, cap, ceafa si pe maini am avut si eu, intr-un timp imi simteam ultimile 2 degete amortite. Dar in rest..suna aiurea..rmn sau radiografie ai facut? La gat si la cap?
0
07-11-2017, ora 13:08
Flrazvan
Nu este medic/terapeut
Flrazvan
Buna o intrebare: dureri de dantura ai avut? durere de urechi si tample si ganglioni submandibulari : zona muschiului tempormandibular(TMJ) ai avut?

Stiu cum e cu ametelile si greata le-am avut si eu primele 3 luni. In aceasta perioada am inceput tratamente cu anxiolitice ( psihiatru), vreo doua ture de xeforapid si am mers la kineto.

Analizele facute de mine sunt scrise mai sus pe aceasi pagina ( vezi acelasi user).
0
07-11-2017, ora 15:29
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
Scuza-ma, sunt asa de ametit ca uit pe ce lume traiesc. Am durere cateodata in interiorul urechii drepte, ca o intepatura, si o senzatie de presiune. Dureri pulsatile in ceafa si cap am avut si eu, odata am prins si vitamina d tot la 30, si e posibil sa am si ceva carente, ca am digestia cam proasta.
Eu cam scap de ameteli cand stau intins, se pare ca pozitia de stat in sus ma deranjeaza.

Nu pot sa vada orice la rmn, rmn-ul este o poza statica cand tu stai intins. Daca as fi in locul tau n-as exclude din calcul probleme la cervicala, si m-as cauta si de ceva infectie virala la creier. Borelioza, vdrl..
0
07-11-2017, ora 20:21
Flrazvan
Nu este medic/terapeut
Flrazvan
Am facut analiza de borelia si e ok. Alte infectii s-ar fi vazut in hemolecograma si proteina c reactivca ( PCR) si vsh, insa toate sunt in limitele normale.
0
28-12-2017, ora 20:53
john37
Nu este medic/terapeut
john37
Buna seara!!Sunt o fire mai agitata, emotiva, nervoasa.De 6 ani am avut parte de o agitatie maxima, cu gandul de a face ceva pe viitor.In iunie in urma unui esec profesional seara am ajuns acasa f.suparat cu ochii rosii...am baut si fumat pana tarziu dar nu prea exage
Adaugă un comentariu / răspuns
42 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.