premenopauza febra 37, 5?? | Forumul Medical ROmedic

premenopauza febra 37, 5??

25-06-2010
cezara 1
Nu este medic/terapeut
cezara 1
Buna ziua, ma numesc cezara, va rog sa mi raspunde ti daca in siptomele de premenopauza intra si temperatura de 37 ; 37, 5? am 43 de ani si nu ma simt bine de 3 luni fac temperatura de 37 cu.., dar analizele sunt ok nu am indicatii de infectie in corp. In schimb am sanii durerosi, arsura in obraji si cap, transpiratii dar si senzatii de frig.
2 comentarii
1
27-06-2010, ora 09:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu te speria, toate acestea sunt simptome pasagere ale premenopauzei.Modificarea activitatii ovariene si scaderea pregresiva a estrogenilor produc dezechilibre hormonale ce creeaza probleme la majoritatea femeilor intre 40 si 50 de ani. Cauta pe net caci sunt terapii naturiste bune ce contracareaza aceste efecte.
0
01-07-2011, ora 16:10
cibiusa
Nu este medic/terapeut
cibiusa
Buna ziua. Va rog mult sa-mi dati si mi o sugestie ceva la problema mea.De 5 luni fac temperatura intre37.1 si 37.8...Mai ales dupa ce vin de la munca sau dupa efort fizic, dar nu este o regula..Am facut 4 analize la sange, radiografii..CT la rinichi etc.nu am nimic. Doctorul spune ca este din cauza serviciului fiind obligata sa intru in camerele fricorifice de cel ptin 10 ori intr-o zi..alt doctor mi-a spus ca sunt deshidratata si sa beau 2 litri de lichide pe zi..cel putin 2 litri. Problema este ca nu-mi trece cu nimic si nu cedeaza la nici un antibiotic! Doctorul spune ca trecerea asta de la rece la frig in fiecare zi mi-a dereglat temp. corpului...si ca singura solutie este sa renunt la munca..Eu am stat acasa 4 zile sa vad daca se intampla ceva..si nimic..tot temp. am. Sa fie alt ceva ? vre-o alergie ceva..Eu am catel si papagal..dar ii am demult de 5 si respectiv 6 ani..sa apara tocmai acum vre-o alergie?Starea de oboseala poate cauza stari febrile? Muncesc foarte mult si sunt in permanenta obosita...fac si un tratament cu paxil..cred ca este sanax sau seroxat in Romania.(.Eu locuiesc in Japonia de peste 10 ani)Sa fie de la oboseala...Pur si simplu aceasta stare febrila m-a dat peste cap..Ma gandesc sa nu am ceva grav..desi doc. spun ca analizele sunt bune..Am ajuns sa-mi i-au temperatura destul de des si cand vad ca este iar 37.7, 8 intru in panica...Va rog..aveti cumva vre-o sugestie? ce alte analize pot face? sa fie oare din cauza serviciului, oboselii, a stresului?Nu stiu daca are vre-o legatura dar acum 5 luni jumatate m-am reapucat de fumat dupa o pauza de 5 ani.Poate fi si asta cauza sau e doar o coincidenta?Imi frige fata tot timpul si am frisoane..Astept cu nerabdare un sfat de la dumneavoastra.Cu stima, Andreea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit locul de formare al febrei în organism
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace È™i fizionomice la copil
  • Cercetătorii au propus primul ghid pentru tratarea depresiei perimenopauzale
  • Cum să te pregateÈ™ti pentru menopauză
  • Ce înseamnă febră mare È™i cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră È™i transpiraÅ£ii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •