premenopauza | Forumul Medical ROmedic

premenopauza

01-07-2012
rina59
Nu este medic/terapeut
rina59
Buna ziua,
am 53 de ani si as vrea si eu o lamurire in legatura cu unele stari care la am in ultima perioada.Nu stiu daca sunt intradevar bufeuri cauzate premeopauzei sau este altceva deoarece nu se aseamana deloc cu simptomele descrise la bufeuri.In ultima perioada aproape in fiecare seara cam la aceleasi ore starea mea se inrauteteste, adica imi incep palpitatii tensiunea imi creste, imi incep dureri de burta si amorteli de maini si de picioare, furnicaturi.dureri de umar si de asemena si imi simt si obrajii cam amortiti si asta imi da o senzatie de teama ca si cum asa avea atac de inima.Nu am transpiratii nu mi se inrosesc obrajii doar aceste stari le am care sunt in reprize de cateva minute, imi dispar iar imi apar si asta imi da iar o teama ca fac atac de inima si cand ma linistesc simt nevoia de a ma duce la toaleta si in aceasta perioada trebuie sa stau in pat ca am si ameteli.Toatea astea dureaza cam o ora si ceva dupa aceea sunt un pic obosita durerei de cap si pe urma ma linistesc.Aceste stari au fost la inceput mai rare acum cateva luni dar acum le fac cam la doua zile. Mentionez ca in cursul zile nu am nimic, am energie, lucrez nu ma doare mai nimic etc.
Va rog frumos sa mi se interpreteze si mie aceste simtome si daca trebuie sa ma nelinistesc sau este ceva normal la aceasta varsta.Mentionez ca greutatea mea este de 52 kg.si ciclurile menstruale au devenit neregulate dar le mai am. Multumesc.
4 comentarii
0
01-07-2012, ora 09:02
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna ziua,
sigur NU aveti ceva probleme care va "macina" ??? - fie la serviciu fie probleme familiale-si care,
iata DUPA ce va terminati toate treburile casei si nu numai,
gandurile o iau razna spre acea problema,
dvs intrati in panica si de-acolo toate acele simptome: ameteli, nevoie la wc,.etc.
Ziceti ca tensiunea va creste: ati masurat inainte si dupa?- doar asa, puteti afirma.
CE ati facut in acel caz, chiar atunci?
propunere;
- NU va agitati cand va apar simptomele, ACUM DEJA le stiti, de ce sa va panicati?!
- mancati cate putin si des, pe parcursul zilei...sunteti slaba zic eu-52 kg (tineti regim?ati slabit brusc?nu aveti timp sa mancati?)
-daca nu aveti timp sau pofta, incercati macar atunci- cand va incep acele stari, sa va intindeti si sa mancati ceva ex.biscuiti 2-3...
-APA, face mult..beti cam 2l de apa/zi?...chiar SI atunci cand nu va simtiti ok, beti apa.
p.s. am patit la fel in c.o -in centrul oras Sinaia.M-am asezat pe ceva trepte-jos. Un medic care era intamplator, mi-a dat o sticla cu APA.dupa 1 minut, totul a fost ok.
De atunci, pe birou, in bucatarie, in poseta..NU-MI lipseste sticla de 1/2 l cu APA.
Daca chiar te stii cu tensiune, poate-i nevoie de alt tratament.
Daca ai cumva tensiunea mica (asta NU ai scris), bea APA, NU cafeaua este cea care, in aceste stari...sa-ti faca bine.
S-ar putea (pt. ca NU ai precizat) sa ai probleme cu nefunctionarea corespunzatoare a glandei tiroide.
Cu trimitere de la medicul de familie, fa-ti un consult poate si eko tiroidian si vei vedea..
Daca te regasesti, poate ne zici ce si cum.
O zi racoroasa-doresc.
0
01-07-2012, ora 17:12
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
De la inceputul anului si pana acum de cate ori ai avut sangerari si cat dureaza acestea ?
0
02-07-2012, ora 15:35
rina59
Nu este medic/terapeut
rina59
Multumesc pentru raspunsuri.
Sangerari am avut in fiecare luna ca ciclu normal un pic mai abundente ca de obicei iar in luna iunie am avut chiar de doua ori si care dureaza 5-6 zile.
Intradevar pofta de mancare nu am, mananc ca trebuie sa mananc dar nu ca mie foame, am si ceva probleme cu colonul iritabil (am facut colonoscopie si endoscopie si nu mi-a gasit nimic).
tensiunea atunci cand nu am acele stari este normala adica 10 cu 7 sau mai mica si de aceea ma ingrijoreaza ca imi creste tensiunea la 13 cu 8 sau chiar 14 cu 9 si dupa ce ma linistesc imi revine tensiunea la normal.
Mentionez ca nu tin cure de slabire si de cand ma stiu sunt slaba cam 55 maxim 57 kg.am avut si nu beau cafea decat ocazional si acum de cand cu aceste stari nu mai beau deloc.
0
03-07-2012, ora 00:37
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna seara,
revin:
"sigur NU aveti ceva probleme care va "macina" ??? - fie la serviciu fie probleme familiale-si care,
iata DUPA ce va terminati toate treburile casei si nu numai,
gandurile o iau razna spre acea problema,
dvs intrati in panica si de-acolo toate acele simptome: ameteli, nevoie la wc,.etc."

zici ca ai tensiunea 10 cu 7 SI uneori SI mai mica?
DE CE te mai ingrijorezi? fara sa-ti raspunzi: IATA CAUZA..bea multa APA si mananca putin si des.
DACA-TI creste tensiunea, chiar tu zici ca, DOAR cand esti suparata si
iar revenim de unde am plecat.stresul, supararile.

concluzie:
SINGURA poti fi medicul tau:
- rezolva-ti problemele de la serviciu sau/si de acasa
- bea apa multa sa ai mereu tensiunea normala.(eu uit uneori si ma trezesc cu aceste stari, cu tensiunea 10 cu 5-chiar.si beau APA multa apa, asa-mi revin...dar sunt super ok.stiu ca am uitat APA).
- dormi 6-7 ore/noapte
cele bune,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te pregateÈ™ti pentru menopauză
  •