predispozitie la astm

15-10-2011
fratila cristina
Nu este medic/terapeut
fratila cristina
buna ziua.am si eu un baietel de 6 ani si jumatate cu adhd.tuseste sec din luna iunie-iulie.tuseste doar ziua, noaptea, doarme foarte bine, nu tuseste deloc.i-am tot dat tratamente pt alergie si acum in urma analizelor mi s-a dat singulaire de 5 mg si aerius, spunandu-mi-se ca are predispozitie la astm dar s-ar putea sa fie si un tic capat pe parcurs.tin sa precizez ca analizele sunt bune doar ca ige-ul i-a iesit 107, 16 si dna dr a zs ca asta arata ca are o tuse alergica.e bun tratamentul?sa merg cu el in continuare fara probleme?.
2 comentarii
0
15-10-2011, ora 10:23
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Daca are predispozitie la astm, in limita posibilitatilor dvs. ar fi bine sa incepeti din timp (acum la 6 ani) o cura la o salina. De preferat de 2 ori pe an dar presupun ca nu se poate. Dar daca puteti merge macar o data pe an cel putin 12 zile, sa stea si sa respire aerul acela sarat, in 2-3 ani (daca e facut din timp) se vindeca si de astm, de predispozitii la raceli, isi intareste sistemul imunitar. Cunosc multe cazuri care s-au vindecat asa (chiar si mai mici). Pina atunci, nu renuntati la tratament, sa nu-l imbolnaviti mai rau.
0
15-10-2011, ora 17:58
fratila cristina
Nu este medic/terapeut
fratila cristina
cam greu cu mersul la salina din cauza problemelor financiare.si in plus am si o oarecare teama intrucat am o cunostiinta cu copil bolnav de astm care a incercat sa ii faca cateva cure la salina si l-a imbolnavit groaznic, a racit la plamani ingrozitor de rau.tratamentul cu singulaire nu i l-am inceput inca pentru ca el urmeaza pentru adhd tratament cu rispolept si pana luni nu pot lua legatura cu medicul neuropsihiatru.mi-e teama sa nu aiba vreo interactiune rispoleptul cu singulaire-ul.daca cineva imi poate da aceasta informatie din surse sigure rog a-mi raspunde.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.