prea repede...

16-01-2009
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
Salut, mi-am inceput viata sexuala pe la 14 ani jumate... akm am aproape 17 ani. numai facusem sex de aproape 1 an si ceva... akm 2 zile am facut-o dupa atata timp. dar termin prea repede si nu imi place deloc asa :|... inainte puteam mai mult... 30 de minute tot dura actul sexual... akm in 5 minute nush.ejaculez prea repede... ce as putea face in acest caz ?...
SI inca o chestie :) si nu o luati k pe o chestie naspa.. spun doar ce simt !!. prima oara cu prietena mea... pe care o iubesc foarte foarte mult.ea era virgina.si eram foarte agitat knd am facut-o prima oara cu ea.. imi era jena dar nu stiu exact de ce imi era... nu ma simteam in largul meu eram putin stresat. iar din toate astea rezulta urmatoru lucru: ajung un pic km greu la o erectie potrivita pentru a o penetra, apoi knd reusesc acest lucru pot spune k ajung la erectie maxima :).. k nah ma excit destul de tare... asta s-a intamplat ieri... astazi la fel :) preludiu nebuneli si knd sa o penetrez numai era aceeasi erectie. apoi am reusit sa obtin ceea ce imi doream si am reusit sa o penetrez. nush as dorii niste sfaturi... poate k sunt putin stresat, oare asta sa fie motivul ? astept raspunsuri de la voi, va multumesc frumos !
11 comentarii
0
16-01-2009, ora 16:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

Ejacularea prematura este cauzata de mai multi factori, atat psihologici, cat si fizici.
In unele situatii, aceasta disfunctie are ca fond o tensiune nervoasa: lipsa de timp, teama de a fi surprins, un loc neplacut, o pozitie neconfortabila, lipsa destinderii sau a calmului, etc. Stresul zilnic, oboseala, precum si fumatul si consumul excesiv de alcool, favorizeaza aparitia fenomenului de ejaculare prematura. De asemenea, bolile de inima, de prostata sau rinichi, afecteaza buna functionare a aparatului reproducator masculin.Cu cat barbatul se gandeste mai mult la aceasta problema, ejacularea prematura tinde sa accelereze, deci, este favorizata si de autosugestia negativa!

Exista o multime de tratamente, de la creme si pastile, pana la spray-uri si tot felul de plasturi.
O solutie eficienta este Chinese Brush, realizata dintr-un "blend" de plante care au un efect sinergic. pt mai multe detalii consulta link-ul urmator!
----------------*

Numai Bine, multa sanatate si spor la scoala!

Salut,

NICK!

(*modificat de admin)
0
16-01-2009, ora 17:51
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
Ok, iti multumesc frumos pt raspuns si sfaturi... poate o fi si de la fumat.. si de la stres cum ai mentionat si mai sus. am sa incerc sa vad ce pot rezolva pe viitor.. ms frumos inca o data !
0
16-01-2009, ora 20:25
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multa placere; stai linistit ca problema se va rezolva..."cheia" sta in gandire pozitiva si stil de viata cat mai sanatos!
0
05-02-2009, ora 11:29
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Buna Cristian. Sunt de parere ca problemele tale de ejaculare precoce au la baza faptul ca nu esti destul de relaxat si sigur pe tine. Cred ca este ceva trecator, sunt sigura ca majoritatea adolescentilor trec prin acest lucru. O sa deviez putin de la subiect si vreau sa te intreb de ce te-ai grabit sa-ti incepi viata sexuala asa devreme? 14 ani mi se pare o varsta destul de frageda, mai ales ca la 14 ani un adolescent abia incepe sa-si cunoasca corpul si sa inteleaga schimbarile care se petrec. E ceva de genul "Copiii care uita sa fie copii"...Eu am 26 de ani, nu sunt foarte inaintata in varsta fata de tine, dar fenomenul asta cu inceperea vietii sexuale la 13-14 ani e ceva ce nu prea inteleg. Inceperea vietii sexuale trebuie sa te gaseasca matur si apt din punct de vedere psihic si fizic. Nu spun ca exista un etalon de varsta pentru inceperea vietii sexuale, dar asa cum ai spus si tu, sa o faci la 14 ani cu cineva si sa iei pauza pana la 17...Eu vad virginitatea si prima experienta sexuala ca pe un test de maturitate psihica. Nu mai uitati sa fiti copii! Lasati lucrurile sa vina de la sine, totdeauna trebuie sa astepti o vreme pentru a fi implinit, trebuie sa-ti castigi dreptul la maturitate doar asteptand.
0
05-02-2009, ora 11:33
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
PS. Eu mi-am inceput viata sexuala la 19 ani, dupa o relatie lunga cu un baiat de varsta mea, dupa multe imbratisari si saruturi si pot sa spun ca o relatie pe care o parcurgi pas cu pas este mult mai satisfacatoare. Trebuie sa ai rabdare pentru a putea spune: Cred ca e timpul pentru o alta etapa a relatiei mele.
0
06-02-2010, ora 02:30
rocssana
Nu este medic/terapeut
rocssana
Buna:) Ma numesc Roxana am 16 ani si sunt eleva.La scoala am colege care si-au inceput viata sexuala de la 14 ani...nu mi se pare ceva normal :| si cand aud ca eu si alte colege din anturajul meu sunem virgine incep sa rad si spun k" suntem proaste k ce mai asteptam..batranetea".Mi se pare injust sa fii judecat dupa faptul ca esti sau nu virgina.De asemenea in clasa mea fetele sunt "grupate"(sa zic) dupa gradul de timiditate.Cum va spuneam am 16 ani si nu cred ca este o varsta potrivita pt inceperea vietii sexuale...Se poate ca la varsta mea sa imi incep viata sexuala si sa nu ma mai dezvolt? de asta imi e cel mai frica :-s se spune ca nu te mai dezvolti..dar am nevoie de sfatul vostru..credeti k e bine sa imi incep viata sexuala de la varsta asta..?.:-ss..astept sfatul vostru:x


pa'pa:*
0
06-02-2010, ora 03:25
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Buna Roxana, eu am cunostinte care la 11 ani isi incepeau viata sexuala si la 14 tineau un copil in brate. Varsta potrivita pentru sex nu reprezinta in nici un caz media aritmetica a varstelor colegelor tale de clasa care si-au inceput viata sexuala. Si eu am fost pusa in aceeasi situatie ca si tine, eram vreo 20 de fete in clasa si doar vreo 5 inca virgine. Si cand se discuta despre sex eu eram mult mai informata despre subiect deoarece citeam tot felul de publicatii de specialitate, deci eram foarte populara in randul colegelor mele sexperimentate :)) Cand ele discutau deasemenea despre cate avorturi au la activ eu eram fericita si fara grija bolilor cu transmitere sexuala sau a unei sarcini nedorite. Si daca anturajul te judeca ar trebui sa nu te intereseze. Atunci cand o sa ai un copil care este rezultatul unui accident n-o sa ti-l creasca anturajul. Daca intalnesti un baiat si aveti o relatie frumoasa si de durata, varsta potrivita o sa o stii singura. 16, 18, 23 de ani, nu conteaza atata timp cat esti matura psihic. Virginitatea e mai mult de natura psihica, nu o sa scrie pe fruntea ta ca nu mai esti virgina daca se va intampla acest lucru. Inainte de a te arunca in valtoarea pasiunii ar trebui sa stii cam ce implica un act sexual. Trebuie sa citesti cate ceva sau sa discuti cu o persoana de incredere care iti poate da sfaturi utile, care te pot ajuta. Dupa ezitarile tale as putea spune ca nu esti pregatita inca pentru acest pas, faza asta cu nu te mai dezvolti mi se pare cam aiurea. Din contra, eu zic ca te cam dezvolti cand incepi sa ai activitate sexuala, cel putin in cazul meu si al prietenelor mele asa s-a intamplat (ne-am ales cu cateva kg in plus). Bine, asta nu inseamna ca va fi la fel si cu tine. DAr nu e o idee buna sa-ti incepi viata sexuala pe motiv ca anturajul a facut asta si tu nu. Incepe atunci cand ai intalnit pe cineva care merita. Virgina esti doar o data in viata (psihic vorbind ca biologic se poate repara:) ) si nu cred ca trebuie sa scapi de povara asta doar pentru ca esti presata de amicele de la scoala. Populara poti sa fi in 1000 de feluri, nu e necesart sa faci ceva pe care il vei regreta mai tarziu. La 18-25-30 de ani o sa ai conceptii atat de diferite despre chestia asta incat nici tie n-o sa-ti vina sa crezi. Altfel gandesti la o varsta mai matura. Acum vad ca ai ezitari si ca te afecteaza putin discutiile din clasa dar chiar nu are rost sa iti irosesti energia ascultand asa ceva. Cred ca mai ai cate ceva de invatat si de trait pana sa te apuci de un lucru atat de serios cum este sexul care poatye avea consecinte neplacute mai tarziu, daca nu stii in ce te bagi.
0
06-02-2010, ora 13:16
rocssana
Nu este medic/terapeut
rocssana
Exact asta ziceam si eu..nu iti poti pierde virginitatea cu cine nu merita sau ceva de genu..am intalnit baieti care spun k"numai prin sex dai dovada de iubire" mi se pare ceva ciudat...pt ca daca te-ar iubii cu adevarat nu ar fii cu tine doar pentru k ar vrea o relatie sexuala...Poate nu am intalnit acel baiat p care sa il iubesc cu adevarat si sa ma iubeasca sa avem o relatie lunga si frumoasa sa putem trece de aceea etapa cum ziceai si tu Yonyssa de prietenul tau...Mai bine astepti decat sa ai remuscari toata viata din cauza ca ti-ai pierdut virginitatea la 11-12 ani k mai ai p deasupra si un copil la 13 ani si ti-ai distrus viata...Ceea ce ziceai tu "sa fii populara in 1000 de feluri" sunt foarte populara am foarte multi prieteni...vorbim anumite chestii legate de sex..si cand aud k eu st virgina ma intreaba de unde stiu atatea lucruri..dar am mai citit si reviste pentru adolescenti si etc:D am discutat si cu mama..:x..
multumesc pt sfat

:*


La revedere
:D
0
25-02-2010, ora 21:14
sadic
Nu este medic/terapeut
sadic
ba se poate, rocssana. am fost la colegiu militar si am avut NUMAI colegi baieti. si..nah.. "oameni suntem, copii facem". Vorbeam tot felu de chestii. Si nici unul din noi nu isi facea probleme de sarcini nedorite. :)) Personal am pierdut-o cu una cu care am stat 2 ani jumate.
Altii au facut-o cu una cu care au stat o saptamana.
Chestia asta cu first time e o superstitie feminina. Over-rated!
Nu conteaza intotdeauna cu cine faci sex, sau la ce varsta incepi... Uneori e pur si simplu placere, nuh?
Acum depinde, voi femei, noi, baieti, voi luati in calcul si acceleratia gravitationala inainte, noi, mai lights asa... :D
Ideea e ca... personal, cred ca asta e un subiect deschis, gen... fiecare cu parerea si convingerile lui.
Nu are rost sa. stii...
0
28-02-2010, ora 16:41
yeti
Nu este medic/terapeut
yeti
daca ar fi la moda sa sari de la etajul doi al unei cladiri, cu riscul de a-ti rupe un picior sau doua (sau multe alte oase). ai face asta numai de dragul modei?. sau pentru a intra in "gashca" de fete cool?...
nu exista un etalon de varsta pentru inceperea vietii sexuale. dar probleme si neplaceri pot aparea oricand
nu te grabi sa o faci doar de dragul de a fi "in randul lumii"... pina la urma primeaza acelasi principiu ca in tot ce facem in viata. calitatea primeaza cantitatii...
ai toata viata inainte sa o tot faci... acum citeste, studiaza, daca ai placeri sau curiozitati incearca sa te cunosti singura si sa iti cunosti corpul propriu. si mai tarziu poti sa il oferi si cuiva care sa merite!
0
04-03-2010, ora 15:03
sadic
Nu este medic/terapeut
sadic
aaa, app chestia aia cu alifiile chinezesti e pe buuune.
incearca... iti iei o alifie, sunt la orice sex-shop.
il speli bine pe ionutz, il stergi, iti dai cu putin pe zona aia sensibila si rozalie care, daca e muscata de femeia ta, urlii!
daca in medie tii 30 de minute la hatza-hatza, garantat ca primu numar nu reusesti sa termini, chiar daca dai din fund si 60...
are efectu 7 ore.
si e un feeling super...gen...chiar nainte de orgasm numai ca nu ejaculezi...e bestial...
si un sfat..sa nu incerci spray-u...ala iti ia tot feelingu..simti ca.. nu simti nik..;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: