poti ramane insarcinata chiar daca iei anticonceptionale?

60 comentarii 1 2
0
01-10-2009, ora 00:17
mirabela larisa
Nu este medic/terapeut
mirabela larisa
Buna seara!!! Am si eu o intrebare eu am luat contraceptive logest si am facut 1 luna pauza in timpul asta de 1 luna am ramas insarcinata...iar eu si sotul meu vrem sa pastram bebelushul.oare pateste ceva bebelushu din cauza contracetivelor? raspundetimi va rog frumos!!!
0
10-11-2009, ora 21:44
maya09
Nu este medic/terapeut
maya09
buna seara!am inceput sa iau ac pt prima data pe 30.10 din prima zi de ciclu, iar pe data de 7.11 am intretinut relatii sexuale si.si-a dat drumul in mine!mentionez ca iau ac logest, la aceasi ora, seara!crede-ti ca pot ramane insarcinata???imi este foarte frica!va rog din suflet sa-mi raspunde-ti! va multumesc frumos
0
13-11-2009, ora 01:16
altrodeea
Nu este medic/terapeut
altrodeea
marvelon iau si io de 3 ani..si nu mi s-a intamplat sa raman niciodata insarcinata!3 zile la rand n am uitat niciodata sa le iau..mi s a intamplat sa o uit o zi si am luat 2 deodata urmatoarea zi..adik am luat o o data cu aia care urma asa mi a zis doctorita sa fac
!incearca sa le iei km la aceias ora..eu le luam in jur 10 11 12 noaptea ma inkdram makr in intervalul asta.. cu toate ca recomandat este sa le iei la aceeasi ora pe toate!acum depinde si de cat timp le iei zic eu..da nu cred ca exista riscul..fa ti un test oricum sa scapi de stres!pup
0
26-11-2009, ora 10:27
ana9
Nu este medic/terapeut
ana9
buna, am 20 de ani si de 7 zile folosesc anticonceptionale Marvelon 21 pe care le am luat de capul meu, ma simt f bine cu ele am putina grata dimineata in rest e ok...intrebarea este daca le iau asa de capul meu pot ramane insarcinata da sau nu??le iau in fiecare seara la aceeasi ora.Multumesc !
0
28-11-2009, ora 10:51
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
daca le iei corect (cum scrie pe prospect, de vreme ce n-ai fost la medic sa-ti dea indicatii), esti protejata 99%. Tot pe prospect o sa gasesti o lista cu efecte adverse si problemele pe care poti sa le ai. Tocmai ca sa te feresti de astea ar fi trebuit sa consulti un doctor. Ti-ar fi facut niste analize, macar pentru ficat, si ar fi vazut care e riscul sa ai reactii adverse. E decizia ta daca sa te duci sau nu la doctor, in functie de cat de mult tii la sanatatea ta
0
17-12-2009, ora 00:14
mihaela florina
Nu este medic/terapeut
mihaela florina
ai doar sanse sa iti dai peste cap sistemul endocrin, in rest esti bine...
0
21-12-2009, ora 11:51
pisicutzabad
Nu este medic/terapeut
pisicutzabad
buna.am 20 ani si iau anticonceptionale de aproape 3 ani (mercilon).de aproape 2 luni nu am mai luat.si zilele trecute sa intaplat sa am un contact sexual ne protejat.este posibil sa ramin insarcinata?
daca da, in caz ca vreau sa pastrez copilul este posibil sa fie un copil cu probleme din cauza tratamentului cu anticonceptionale?imi doresc un copil dar nu stiu daca acesta va fi sanatos din cauza tratamentului cu mercilon.va rog frumos sa imi raspundeti si mie la intrebari deoarece sunt foarte nelinistita.va multumesc
0
21-01-2010, ora 18:56
Anna 24
Nu este medic/terapeut
Anna 24
Frumishik, atata timp cat iei anticonceptionale la timp, fara sa uiti vreo pastiluta, nu ai cum sa ramai insarcinata, chiar dak prietenul tau isi da drumul inauntru si chiar dak esti in perioada aceea de 7 zile pauza. Te inteleg perfect k nu vrei bebe, k doar de aia iei pastile, incearca sa te relaxezi in timpul actului sexual, nu te mai gandi la nimeni si nimic si ai incredere k o sa fie bine. Atata timp cat iei pastilute antibebe poti sa faci ce vrei(sex oral, anal, vaginal, sa-si dea drumul inauntru, sa inghiti sperma:), absolut orice), nimic nu e interzis, dar ai mare grija sa nu uiti vreo pastiluta k atunci nu o sa mai fi protejata 98 % si mare atentie, incearca sa nu mananci grefe sau sa bei ceai de sunatoare k eu am auzit k de la ele e posibil sa nu-si mai faca efectul pastilutele, incearca sa le eviti, sa fi mai sigura. Eu iau marvelon 21 de 4 luni si nu am avut probleme.Eu in comparatie cu tine nu am avut nicio reactie adversa cand am inceput sa le iau, nici macar un pic de ameteala sau greata. Eu nu cred k e ok dak iti este atat de rau de cand ai inceput antibebe, iar de Melleva 35 nu am auzit, nu inteleg de ce nu ti-a prescris ceva mai bun, mai cunoscut. Eu am inceput sa iau marvelon 21 la sfatul prietenelor, fara sa merg la medic, toate prietenele mele iau marvelon 21 de ani de zile si au fost ok, nu au avut nici un fel de probleme. Eu ti le recomand si tie, dak de la cele pe care le iei tu, iti este rau. Dak vrei informatii mai multe despre anticonceptionale -, dar in caz k vrei sa vb, sa-mi dai un semn k tu esti frumushik, k nu dau accept oricui, eventual sa dai sa-mi apara in lista de mes frumushik, k altfel nu dau accept. E normal sa fi ingrijorata la inceput mai ales k tie iti este rau de cand iei pastilele. Te pup si te astept pe mes, dak mai ai intrebari. Nu uita: RELAXEAZA-TE atunci cand faci dragoste, k nu trebuie sa stai sa te gandesti la tot felul de lucruri.
0
21-01-2010, ora 19:04
Anna 24
Nu este medic/terapeut
Anna 24
Ana9, si eu le-am luat tot de capul meu, de fapt la sfatul prietenelor si sa sti k nu poti ramane insarcinata pt k le-ai luat de capul tau ci doar dak nu le iei corect, mai exact uiti sa le iei. Daca nu ti le primea organismul aveai mult mai multe reactii adverse pana acum. Adevarul este k organismele noastre difera, dar din moment ce te simti bine cu ele, nu e nici o problema si stai linistita k isi fac efectul chiar dak nu ti le-a prescris medicul, k pana la urma si medicul poate sa iti prescrie ceva, iar tie sa nu iti fie bine cu ele, k si in cazul lui Frumushik.
Eu va recomand tuturor marvelon 21, sunt cele maibune, de pe parerea mea. Va pup
0
21-01-2010, ora 22:57
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca ati intrerupt 3 zile, apoi ati avut contact sexual in urmatoarea saptamana, o sarcina este posibila. In orice alt caz, nu.
0
22-01-2010, ora 01:00
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
pai..ori ai intarziat, ori nu le.ai mai luat deloc ?. M ? Daca nu ai depasit cele 12 ore, e totul bine, dar incearca sa nu mai intarzii, sau sa nu intarzii foarte mult. iar cu intreruptul nu e prea bine... A, si avand in vedere ca au trecut 3 zile de la ciclu, pot exista si sanse sa fi, si nu, desii nu cred, ca ai ramas ca este perioada aceea de dupa.
1
07-11-2011, ora 00:22
raluk4444
Nu este medic/terapeut
raluk4444
buna.daca iau anticonceptionale de 2 ani, acelas tip pentru ca imi merg bine cu ele, mai functioneaza la fel de bine?imi ofera aceeasi siguranta sau ar trebui sa le schimb?astept pareri.
0
07-11-2011, ora 01:10
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ofera aceeasi siguranta. Nu exista efect de autolimitare la anticonceptionale.
0
14-06-2012, ora 14:45
ely_86
Nu este medic/terapeut
ely_86
Buna ziua, am si eu o intrebare am inceput anticonceptonele yasmin de luna trecuta dupa data de 15 mai si le-am luat dimineta la 10:30 in fiecare zi le-am terminat sambata pe data de 9 iunie in periada cat le-am luat prietenul meu si-a dat drumu in mine de cateva ori si inca nu mi-a venit ciclul.este posiil sa fi ramas insarcinata?
0
14-06-2012, ora 15:33
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este extrem de improbabil (dar nu imposibil) sa fie vorba de o sarcina, in conditiile in care ati luat corect anticonceptionalele. Mai aveti rabdare cateva zile, apoi, daca vedeti ca sangele nu se arata si intarzierea depaseste 10 zile, faceti un test de sarcina.
0
14-06-2012, ora 16:14
ely_86
Nu este medic/terapeut
ely_86
nu am ratat nici o pastila ca stau acasa nu muncesc, nu am scoala nimca si mi-am pus telefonul sa sune in fiecare la 10:30 dimineata.
imi este ata de frica de o sarcina ca am mai avut 2 si am facut avort.m-am protejat si cu prezevativ, am avut si sterilet 6 luni da nu mi-a priit si l-am scos si am zis sa incerc si cu anticonceptionalele mi le-a prescris o daoamna doctor din constanta tot dansa mi-a pus si steriletu
0
14-06-2012, ora 20:34
ely_86
Nu este medic/terapeut
ely_86
imi cer scuze am grsit pe data de 20 mai am inceput anticonceptonalele si pe 9 iunie le-am terminat stiu ca era o duminica cand le-am inceput.este posiil sa fie vorba de o sarcina?
0
15-06-2012, ora 13:23
ely_86
Nu este medic/terapeut
ely_86
imi cer scuze am grsit pe data de 20 mai am inceput anticonceptonalele si pe 9 iunie le-am terminat stiu ca era o duminica cand le-am inceput.este posiil sa fie vorba de o sarcina?
0
15-06-2012, ora 20:33
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Vă amintiţi a câta zi de ciclu menstrual era pe 20 mai, când le-aţi început ?
0
15-06-2012, ora 21:36
ely_86
Nu este medic/terapeut
ely_86
pai prima zi ca mi-a venit pe 19 seara si le-am inceput pe 20 dimineata la 10:30 dar mi-a venit in seara asta adica a 6 zi din pauaza de 7 zile.si vroiam sa va mai intre ceva, prietenul meu a plecat in afara la munca si pana vine el nu o sa mai am contact sexual cu nici un baiat are ceva daca nu mai iau anticonceptionalele sau nu ? si daca mie mi-a venit in a 6 zi din pauza de 7 zile a cata zi ar treui sa le incep dak le iau in continuare?. multumesc
0
16-06-2012, ora 02:37
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Eu nu incurajez pe nimeni sa ia anticonceptionale. Pot avea reactii adverse, pot chiar ucide. Dar, daca ati hotarat sa le luati, atunci luati-le si in lunile in care aveti activitate sexuala, si in cele in care nu aveti.

2. Respectati pauza de 7 zile indiferent daca si cand anume apare sangerarea.
0
16-06-2012, ora 09:58
adriana p123
Nu este medic/terapeut
adriana p123
Buna ziua!as avea si eu o intrebare.eu iau logest de 4 luni.iar aseara cand am luat pastila la un interval de 2 ore am vomitat, si dupa aceea am avut un contact neprotejat.este posibil sa raman insarcinata?si daca da ce pot face?as putea lua pilula de a doua zii?raspundeti-mi si mie urgenttt, chiar nu stiu ce sa fac
0
16-06-2012, ora 23:32
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Exista un anumit risc ca pilula vomata dupa 2 ore sa nu isi fi facut efectul. Pe viitor, daca asemenea lucruri se mai intampla, este prudent:
-fie sa va abtineti de la raporturi sexuale timp de o saptamana (sau sa va protejati altfel)
-fie, daca nu v-ati abtinut, sa luati o pilula in plus in locul aceleia cu efect nesigur.

Legat de episodul acesta: e dificil de facut o recomandare. Un anumit risc, mai ales daca este prima saptamana de pilule, exista. Pe de alta parte pilula de a 2-a zi are foarte frecvente reactii adverse, uneori foarte serioase. De aceea, eu nu recomand nimanui sa o foloseasca.
0
15-07-2012, ora 10:16
danamitrea
Nu este medic/terapeut
danamitrea
buna ziua!am reinceput sa folosesc anticonceptionale dupa o pauza de aproximati 6 lun(vad ca nu am nici un fel de reactii adverse)si am luat prima pastila in prima zi de sangerare(asa scria pe prospect)-pe datade 77.prietenul meu trebuie sa ajunga pe 217 si as dori sa stiu daca e nevoie sa mai folosesc si alta metoda contraceptiva
, sau anticonceptionalele deja isi fac efectul, daca sunt luate corect, sunt 98-99%de ajuns?
0
16-07-2012, ora 01:36
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca folositi anticonceptionalele in mod corect, nu este nevoie de alta metoda contraceptiva.
0
18-07-2012, ora 16:33
mady_myha18
Nu este medic/terapeut
mady_myha18
am si eu o intrebare:pot ramane insarcinate dak iau antibebe cilest de aprox 2 ani?sunt foarte ingrijorata ptr k mi-a intarziat ciclul cu 3 zile.ar putea fi un motiv intemeiat sa ma ingrijorez??
0
18-07-2012, ora 19:26
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
nu ai dc daca le ai luatcum trebuie! poate e o dereglara, o raceala ceva!
0
04-06-2014, ora 18:22
nela25
Nu este medic/terapeut
nela25
buna ziua!sunt noua pe forum si as vrea sa va intreb ceva,
in luna aprilie am facut o intrerupere de sarcina, doctorul mi-a recomandat anticonceptionale karissa, pe data de 16 mai mi-a venit menstruatia si am inceput sa iau pilulele contraceptive, nu am uitat nici una si le-am luat la ora fixa mereu.doctorul mi-a recomandat in prima luna de anticonceptionale sa ma protejez si cu prezervativ, dupa 20 de zile de cand luam pilule s-a rupt prezervativul, exista vreo posibilitate sa raman iar insarcinata ? va rog sa imi raspundeti daca sunteti in cunostinta de cauza.
va multumesc!
0
22-06-2016, ora 13:52
ttt
Nu este medic/terapeut
ttt
Buna ziua! Am o nelămurire. Nu am constientizat ca exista vreun risc pana am dat de acest forum si am citit câteva comentarii. Iau anticonceptionale de 5 luni, logest. Saptamana trecuta, începând de luni, dupa terminarea ciclului menstrual, am inceput sa le iau din nou. Tot saptamana trecuta am avut intr-o zi voma si diaree. Tin sa mentionez ca am avut contact sexual neprotejat in toata prima saptamana de contraceptive. E posibil ca din cauza acestor lucruri organismul sa nu fi absorbit continutul pastilelor sau sa nu fi apucat sa isi facă efectul? Este vreun risc de sarcina? Un răspuns va rog!!!
0
15-07-2020, ora 18:56
ClaudiaPam
Nu este medic/terapeut
ClaudiaPam
Buna ziua,
Am o intrebare care ma framanta de cateva zile.
Dupa pauza de 7 zile in care mi a venit ciclul regulat, am inceput noul blister. Toate pastilele luate la timp, ora 19/20. intre timp, in ziua a 4 (joi) am avut un contact neprotejat.
A sasea pastila (sambata) am uitata sa o iau, luand-o a doua zi dimineata (duminca) la ora 9 (dupa 13 ore). dupa care am continuat sa iau celelate pastile regulat. luni am uitat de intarzierea asumerii pastilei de sambata asta si am avut iar un contact neprotejat, luand imediat pastila pentru ca era orariul in care trebuia sa o iau.
Eu iau yasmine de 7 ani fara intrerupere, doar acea întrerupere pentru ca sa mi vina ciclul.
E posibil sa fi ramas insarcinata?
Tre sa conitnui cu un alt blister fara interupere?
Va multumesc antincipat
Adaugă un comentariu / răspuns
60 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Calendarul sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Menstruația peste sarcină
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  •