poti face sex cind ai ciclu?

04-01-2009
nadia903
Nu este medic/terapeut
nadia903
mi sa inceput ciclul, eu cu iubitul meu vrem sa facem dragoste dar nu putem, el se ingrijoreaza.EU i-am propus sa si puna prezervativ, dar el se ingrijoreaza ca o sa ma doara.VREAU sa ma informez despre acest subiect detailat.
21 comentarii
0
04-01-2009, ora 01:05
Letal
Nu este medic/terapeut
Letal
Din cate stiu poti face sex si in timpul ciclului menstrual! Nu se intampla nimic!
0
04-01-2009, ora 02:39
bobytza_naucu
Nu este medic/terapeut
bobytza_naucu
da se poate face sex in timpul ciclului menstrual dar din cate stiu eu pt siguranta ta mai bn protejat, am mai citit undeva ca sunt riscurile mai mici ca o fata sa ramana insarcinata "fiind pe stop"
0
04-01-2009, ora 12:59
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Da, se poate face sex daca faceti abstractie de disconfort.
0
04-01-2009, ora 13:45
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
poti face sex si nu exista posibilitatea unei sarcini nedorite. nu ai cum sa ramai gravida. dar trebuie sa tineti cont de igiena!!! sunt mai multe sanse sa "primesti" microbi!!!! trebuie sa va spalati bine amandoi sau el sa foloseasca prezervativul!!!
0
05-01-2009, ora 13:51
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Nu te gandesti cat este de neplacut si de scarbos sa faci sex la ciclu? Sa va umpleti amandoi de sange ? 3-4 zile nu muriti de dor de sex, in primul rand tu ca femeie trebuie sa nu fii de acord, barbatii mai putin se gandesc ! Aici nu se pune pb de sarcina dar restul.
0
05-02-2009, ora 15:06
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Sexul la ciclu...interzis de Biblie! Dar asta a fost demult. In zilele noastre, cand prea putin mai tinem cont de Invataturile Lui Dumnezeu, putem face sex la ciclu fara prea multe regrete. In principiu, poti face sex la ciclu dar nu e prea igienic. Sange peste tot, etc. Unii doctori sunt de parere ca sexul la ciclu reduce durerea menstruala (dismenoree). Cred ca nu e foarte confortabil sa faci sex la ciclu, cat despre dureri atunci cand esti pe ciclu si faci sex...nu are ce sa te doara, cand ai ciclu asta nu inseamna ca ai o rana inauntru care se deschide in fiecare luna. Menstruatia reprezinta necrozarea ovulului expulzat de ovarele tale si care, nefiind fecundat, este distrus si eliminat impreuna cu endometrul (nucoasa uterina care in fiecare luna se pregateste pentru fecundarea ovulului, ingrosandu-se). Daca ovulul nu este fecundat, el se elimina si asa apare menstruatia. Ciclul reprezinta de fapt perioada de la ultima menstruatie la urmatoarea. Este un intreg ciclu de transformari ale corpului tau care este programat in fiecare luna sa gazduiasca o noua viata. In legatura cu protectia impotriva unei sarcini nedorite atunci cand faci sex la menstruatie, spermatozoizii pot trai in corpul tau dupa ce au fost expulzati de catre partenerul tau in interval de 5 pana la 7 zile. Asa ca exista un risc de aparitie a unei sarcini. Alte riscuri, atunci cand esti la menstruatie si faci sex sunt acelea de a contacta mult mai usor o BTS (boala cu transmitere sexuala). Se stie ca sangele reprezinta un mediu propice pentru bacterii, asa ca cel mai bine este sa te protejezi cu prezervativ. Mai bine previi decat sa combati!
0
25-11-2009, ora 15:40
ALINA_ALLY
Nu este medic/terapeut
ALINA_ALLY
sex cand esti p'stop?:O
este scarbosss:-
daca as avea prieten sa'mi ceara sa facem sex in timpul menstruatiei ias spune un NUU mare..:))
daca nu vrea sa mai astepte..sa'i fie d bne:))
0
22-10-2011, ora 23:01
gandacu
Nu este medic/terapeut
gandacu
este cea mai mare prostie si e si scarbos
0
11-11-2011, ora 12:33
ELVIVA
Nu este medic/terapeut
ELVIVA
POTI FACE LINISTITA!!!!!
0
21-12-2011, ora 13:46
sau las
Nu este medic/terapeut
sau las
ahh nu stiu dc e in stare pr tau ar trebui sa te aduk in pragul de ai cere u asta:))vb ff serios nu te lua dupa nimeni si nik e vb de igiena aici faceti dush si inainte si dupa dar eu am facut si e :X:X:X
0
09-01-2012, ora 14:51
RN
Nu este medic/terapeut
RN
Stai linistita, nu se intampla nimic, puneti doare ceva dedesubt sa nu patezi patul.dar nu te doare, din contra e mai bine:)
0
10-01-2012, ora 01:57
gabriela iustina
Nu este medic/terapeut
gabriela iustina
evident k poti face dar gandestete la tn k fata..cum te simti tu in fata lui????penibil!!
0
10-01-2012, ora 10:15
RN
Nu este medic/terapeut
RN
eu nu am avut nicio jena, si pentru el nu a fost nimic deosebit fata de perioada cand nu ai, doar ca o sa patezi patul..ceea ce e foarte nasol!!
0
23-01-2012, ora 00:26
marinelutza
Nu este medic/terapeut
marinelutza
nu se intampla nimic deosebit decat ca durata ciclului e mai mica si in plus dispar durerile. Ai grija sa nu murdaresti patul si foloseste totusi prezervativul. Eu am discutat acest lucru cu medicul meu ginecolog care mi-a spus ca o pot face fara probleme. Prima oara m-am simtit nasol din cauza faptului ca m-am murdarit f tare, dar urmatoarele dati am stiut ce am de facut. Sotului meu chiar ii place in aceasta perioada, de fapt avem contact sexual aproape zilnic.
0
09-03-2012, ora 22:54
ana maria24
Nu este medic/terapeut
ana maria24
sunt excitata la maxim cand fac sex la ciclu..am 3, 4 orgasme devastatoare. nu e deloc neplacut deoarece nu am un ciclu abundent o fac din prima zi pana la ultima si chiar de 2 ori pe zi.acum plb e ca o fac fara prezervativ nu imi e teama de sarcina cat imi e de vreo infectie.
0
10-03-2012, ora 00:23
marinelutza
Nu este medic/terapeut
marinelutza
pentru ana maria24
Acelasi lucru mi se intampla si mie. La inceput am avut retineri cand sotul meu mi-a propus sa incercam. Apoi prima oara nu mi s-a parut ceva aparte in afara de faptul ca nu ma mai durea burta si ciclul nu era abundent, pentru ca eu aveam adevarate hemoragii. Dar a doua oara, si de atunci, am un orgasm puternic la menstruatie si chiar mai multe, dar eu nu o fac decat in prima zi de menstruatie, atunci cand am dureri de burta mari. Foarte rar am facut-o in toate zilele menstrei si am evitat sa repet pt ca am observat ca imi deregleaza ciclul, si atunci prefer sa o fac doar in prima zi, mai mult pt a stopa durerile si hemoragia.In momentul in care incepe penetrarea durerile scad pana la zero si ma simt f bine. Acum menstruatia ma tine 2-3 zile fara dureri si hemoragii. Sotul meu s-a obisnuit, o facem fara prezervativ pentru ca stiu sigur ca este fidel si nu imi poate da vreo boala, iar cand ejaculeaza o face in vagin pentru ca inainte de contact imi introduc pelicule contraceptive. Sotul meu nu agreaza prezervativul, insa eu te sfatuiesc sa il folosesti pentru siguranta si linistea ta. Cat despre cum sa nu va murdariti de sange foarte tare pot sa iti spun ca inainte de contact imi fac spalaturi cu irigatorul si timp de 5-10 minute nu imi curge nimic. Sau uneori o facem sub dus. Important e ca ne simtim foarte bine.
0
11-03-2012, ora 13:33
corn3l
Nu este medic/terapeut
corn3l
poti face dragoste stai linistita, daca ai vazut mai sus eu am postat un subiect legat de genu...prietena mea adora sa facem cand e la ciclu sau pana sa ii vina...are chef nebun si zice ca are orgasme mai intense...app sa se protejeze NEAPARAT! sangele are bacterii si este usor dispus la infectii urinare. In rest: numai bine!
0
16-03-2012, ora 14:21
fresh
Nu este medic/terapeut
fresh
Fa linistita draga mea ca nu are absolut nimika :d am facut sii eu si chearr e fain :) si iti si trec crampele si durerile :( mai ales cele de spate :) doar ca faza e sa iti faci un dus inainte si un sfat de'al meu foloseste sapunul protex e antibacterial si si miroase bine Protex ultra e cel mai bun sa ne spui cum ti'a mers :* O zi frumoasa :) Ceao !!
0
03-07-2012, ora 10:36
morena_lory
Nu este medic/terapeut
morena_lory
eu am incercat acum 3 saptamani in prima zi de menstruatie si ma doare foarte tare. E normal? In schimb cand fac sex si nu sunt la menstruatie ma doare si atunci dar nu asa tare. E normal sa ma doara daca o fac cand sunt la menstruatie sau nu sunt?
0
16-01-2013, ora 09:32
ochelari.soare
Nu este medic/terapeut
ochelari.soare
Buna, am avut contact sexual cu iubitul meu luna trecuta, l'am facut protejat dar mie tot imi intarzie ciclul, in perioada aceasta am fost gripata, ma simt atat de rau ca in prima zii de ciclu.. adica durere de burta durere de sani, sanii foarte tari...si imi vine sa merg foarte des la baie, si + de asta ma simt uda mai mereu, nu stiu ce sa cred ce sa mai fac astept un raspuns de la voi. Va multumesc :*
0
24-01-2016, ora 20:03
Adela588
Nu este medic/terapeut
Adela588
Buna! Am făcut sex neprotejat cu prietenul meu chiar în ultima zi de menstruatie. Vreau sa stiu daca este posibil sa fi ramas insarcinata tinand cont de faptul ca prietenul meu a avut grija ( adica nu si-a dat drumul). Vreau sa stiu daca e ceva mai special daca esti pe menstruatie si ai contact sexual si daca este vorba de o posibila sarcina. Astept un raspuns. Va pup
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici